Rumov lonec

sasaz  

član od: 4.10.2001

sporočila: 85

tema odprta - 2. maj 2002 22:17 | ogledi: 15.267 | odgovori: 23

Ali ima mogoče kdo od vas kakšne izkušnje s pripravo rumovega lonca? Hvala vsem, Saša

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

5. maj 2002 14:00

Sama sem letos za darilo dobila rumov lonec z receptom za pripravo. Sem ga poskusila pri kolegici in je bil super! Ce rabis potek za pripravo (zaporedje in kolicino) javi. Carmen

sasaz  

član od: 4.10.2001

sporočila: 85

5. maj 2002 18:45

Ja, Carmen, bi prosila za recept! Hvala :)) Saša

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

6. maj 2002 9:58

Ni nujno, da vlozimo vse vrste sadja, ne smejo pa manjkati jagode in cesnje! Maj: jagode Junij: maline, cesnje Julij: marelice, breskve Avgust: mirabele September: melone in hruske Oktober: svez ananas Zacetek 75 dag jagod in pol manj sladkorja (37,5 dag) damo v menjajocih plasteh v posodo ter pustimo tri ure, da se dobro prepoji. Nato dodamo 1 l ruma, posodo zapremo in shranimo na hladnem. 1-3 krat tedensko premesamo z leseno zlico. Vsako naslednje sadje, ki ga vlozimo, pripravimo takole: 25 dag sadja in pol manj sladkorja (12,5 dag) damo v skledo, kjer naj stoji 3 ure in ga sele nato vlozimo k drugemu sadju. Priprava sadja: - Jagodam in marelicam odstranimo peclje; - cesnje in mirabele izkoscicimo; - marelice in breskve olupimo, razpolovimo in izkoscicimo; melono olupimo, ocistimo semenja in narezemo na 3 cm dolge in 1 cm debele koscke; - hruske olupimo, narezemo na 1/4, ocistimo in na hitro prevremo v sladkani vodi; - ananas olupimo, narezemo po dolgem na 1/4, izrezemo olesenele dele in narezemo na 1 cm debele rezine. Zelim prijetno pripravo in se prijetnejse sladkanje z njim!

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

6. maj 2002 11:20

Dodal bi izkušnjo z rumom: poiščite 80%nega! Včasih smo v Avstriji kupovali Strohovega, ki je bil tako koncentriran. Namreč z dodajanjem sadja lahko stvar tako razredčiš, da se vseskupaj ponesreči in zavre. LP Bojan

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

6. maj 2002 13:44

Bojan hvala za ta nasvet pri rumu... sicer pa ce bomo punce pridne se zavreti sploh ne bo imel casa.. Sama ga bom letos pripravljala prvic in mi je vsak nasvet dobrodosel!!! Bom pa poiskala mocnejsega - upam, da se ga da dobiti tudi pri nas???

simonka  

član od: 29.11.2001

sporočila: 52

7. maj 2002 7:25

Pri nas smo rumov lonec vedno odpirali za novo leto, ko je bilo vse lepo uležano in prepojeno. Super zadeva, ampak sploh ne nedolžna. Te tako zadane... Simona

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

7. maj 2002 17:06

Ce bodo punce dovolj pridne sploh ne bo imelo casa zavreti :) Drugace pa ga bom tudi sama delala prvic in mi je zelo dobrodosel vsak nasvet. Bojan zanima me ali se pri nas dobi tak rum? Priporocam se se za kaksen namig (lahko tudi glede sadja)...

sasaz  

član od: 4.10.2001

sporočila: 85

7. maj 2002 18:21

Mene pa še nekaj zanima: spomnim se, da je moja mama lonec s sadjem celo poletje izpostavljala soncu, Carmen pa je v receptu napisala, da je to treba hraniti na hladnem. Če mogoče kdo kaj ve o tem? Glede ruma Stroh pa vem, da so ga imeli v free-shopih, ko so le-ti še obstajali in mislim, da bi se moral še dobiti v teh trgovinah ob meji, če bo kdo kaj okrog hodil... Saša

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. maj 2002 19:27

Pri nas se je dobil 75% rum z imenom Dvojen rum. Steklenica je bolj stirioglata in na nalepki sta veliki stevilki 7 in 5. Kdo ga proizvaja ne vem. Pozdrav, R.

Meta J.  

član od: 30.8.2001

sporočila: 14

7. maj 2002 19:43

Moje izkušnje z Rumtopfom so še kar dobre in mislim, da so Rebeccina navodila povsem ustrezna. Dodala bi samo to, da MORA biti sadje prvovrstno, da se ja ne razvije kakšna plesen ali gniloba. Nekatere vrste sadja imajo željo priplavati na vrh in zato je treba lonec pokriti s krožnikom in hraniti na hladnem. Po moji izkušnji se nikakor ni dobro obnesel ribez (saj ga tudi ni na Rebeccinem spisku), ker so ostale same zoprne pečke. Tudi češnje so po mojem boljše s koščicami. Ko damo zadnje sadje, t.j. ananas se še enkrat dolije rum in potem mora lonec čakati vsaj en mesec preden je dober. In s čim je najboljši: zame definitivno s kakšno vanilijevo kremo ali vanilijevim sladoledom, tam enkrat okrog novega leta. Sem pa brala v eni knjigi, da se vačsih ne posreči, to je zavre zato, ker je bilo sadje škropljeno lai kako drugače kemično obdelano. No, ne vem, če je res in tudi ugotoviti ponavadi ni mogočre. Je pa dober izgovor, če se sfiži! Meta Jurc

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti