Pehtran

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

tema odprta - 2. jul 2007 23:01 | ogledi: 5.114 | odgovori: 12

Ker mi je pehtranov vonj zelo všeč, me zanima kako se ga razmnožuje in kje se da dobit seme ali sadiko, ker bi ga rada imela doma.

Pri nas na Krasu ni preveč v navadi ga imet pri hiši. Mi imamo bolj meliso, rožmarin, baziliko, timijan, koromač.

Sem že jedla skutne štruklje s pehtranom in še eno pecivo s pehtranom pa pehtranovo potico in mi je bilo vse zelo dobro, pa tudi mojim domačim je ta vonj pehtrana všeč.

Tukaj sem danes "ulovila" en dober recept za pehtranov biskvit in ga bom preizkusila. Verjamem, da je res dober in ga že sedaj vonjam.

emily

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

2. jul 2007 23:09

http://trendi.siol.net/default.aspx?site_id=155&

Se mi zdi, da ga ima Semenarne Ljubljana v sojem programu, v onih majhnih, rdečih vrečkah. pa pri mnogih vrtnarjih se dobi, pa pri branjevkah na Lj. tržnici tudi.

Meni je skoraj preminil, žal ti ne morem pomagat s sadiko.

rimljanka

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

3. jul 2007 7:31

Spomladi sem sadiko pehtrana kupila v Semenarni, ampak so ga napadle pršice. Zrastel ni skoraj nič in zelo počasi okreva... Sicer pa pehtran (že nabran) prodajajo branjevke na ljubljanski tržnici, mogoče se lahko z njimi zmeniš še za kakšno sadiko. Kozmeja

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. jul 2007 8:38

Najbolje se obnese nakup sadike pri branjevki na ljubljanski tržnici (ali pa kakšna sadika od prijazne sosede). Sejanje redko prinese uspeh (prijateljica se je trudila s tem par let, pa so bili rezultati kilavi). Lisa

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

3. jul 2007 8:45

Ni ravno odgovor na temo, je pa rimljanka omenila, da ji je skoraj preminil. Pri nas pehtran  zadnjič porežemo konec julija, potem pa pustitimo, da se opomore do zime. Pred zmrzalmi in snegom ga pokrijemo s smrekovimi vejami ali pa kar s kuvertanom in lepo prezimi. Mislim, da naj bi se presajal maja in junija. marelica

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

3. jul 2007 8:47

Mogoče še to, kar sem ugotovila pred kratkim, da imajo nekatere vrste pehtrana bolj intenziven vonj in aromo kot druge. Jaz sem dobila enega in ni čisto nič dišal, tako da sem ga vrgla stran, ker sploh nisem bila sigurna ali je sploh pehtran ali ne! alexis

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

3. jul 2007 9:34

Emiliy, sadiko pehtrana sem kupila v vrtnariji v okolici Nove Gorice že pred nekaj leti. Pehtran čudovito uspeva, vsako zimo sicer izgine, a že zgodaj spomladi na novo požene, Čeprav na Primorskem ni običajen, pa mu očitno naša klima dobro dene :) Povprašaj v kaki bližnji vrtnariji, mogoče ga dobiš, je pa ponudba tovrstnih sadik največja nekako do sredine maja.

Paula  

član od: 28.3.2007

sporočila: 35

3. jul 2007 9:40

andrejka, v kateri vrtnariji to? bi ga tudi jaz šla iskat. Paula

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

3. jul 2007 10:11

Sedaj sem na internetu gledala in našla vrtnarijo v Vitovljah pri Šempasu. Imajo zelo lepo urejeno stran, dosti trajnic, med drugim tudi dišavnice in pehtran. Potem sem še poklicala in bom šla kar iskat, sicer pošiljajo tudi po pošti, toda zame, ki sem kar blizu se to ne bi izplačalo. Najlepša hvala vsem za pomoč. emily

Paula  

član od: 28.3.2007

sporočila: 35

3. jul 2007 11:34

emily, če boš tam dobila pehtran, mi sporoči. jaz sem tudi blizu, tako da ga grem lahko iskat... Paula

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. jul 2007 12:56

Ja, dve varianti pehtrana sta, francoski, bolj fin, drobnejših listkov in intenzoivnega vonja in pa ruski, ki je bolj grob, večjih listkov, večja je tudi rastlina, pa malo (včasi skoraj nič) diši. Gre sicer za isto vrsto, a sta različici.

 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti