Orehov liker

Sončka  

član od: 30.6.2007

sporočila: 5

1. jul 2007 12:18

Hvala vsem. Pa še nekaj me zanima. Sedaj sem dala v litersko flašo s širokim dnom, ker dugega spet nisem našla. Pa je šlo noter malo premalo loze, cca pol litra je ostalih sestavin. A naj nabavim večji kozarec ali je možno na koncu, glede na okus dodati še žganja oz. destiliranbe vode baje. Hvala vam. :) S Sončka

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

1. jul 2007 14:48

Jaz bi sedaj pustila stati tako kot je. Preden dokončno preliješ v steklenice pa si en štamperle nali in poskusi, potem pa po okusu dodaj tisto, kar se ti bo zdelo, da manjka. Če bo premočno, prekuhano vodo, če bo premalo sladko še malo sladkorja.. Za želodčne težave je pa res dober. Nena Sporočilo je spremenil(a) nb dne 01. jul 2007 14:49:47

kažotk  

član od: 22.7.2005

sporočila: 62

1. jul 2007 15:06

Sončka boš vedela za drugič-zakon fizike oziroma kemije, tako kot je povedala Frina, da se steklenica (bilo katera ali plastična ali steklena) z žganjem nikoli ne nalije do vrha, ker mora vedno ostati prostor zaradi raztezanja alkoholne pijače. Jaz ga vedno delam v stekleni posodi na 1 liter žganja dam 20 orehov, pustimo stati cca 3 tedne na soncu, precedimo in v 1/4 l vode zavremo 1/2 kg sladkorja. Če pa želiš delati orehovo žganje ne daš nič sladkorja-to je tudi bolj zdravilno-vendar precej grenko. Za boljši okus damo pomarančno lupino, vanilin strok, klinčke in pustimo stati kar nekaj časa da se liker prepoji z dišavnicami in sladkorjem, nato ponovno precedimo. kažotk

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

1. jul 2007 20:17

orehe sem nabrala, zdaj pa nimam več prave volje.... Je pa res, kar ste pisali o prepolni steklenici žganja. Za novo leto je mož dobil čisto do roba polno steklenico domače slivovke. Smejala sva se, kdo jo bo pil, jo dala v kuhinji na mizo in šla v trgovino. Žganje se je na toplem segrelo in steklenica je eksplodirala. Sin naju je v trgovino klical, kaj je našel ob prihodu domov sva se še šalila, da jo je duhec poslal na tla, potem pa pogruntala, kaj se je zgodilo. Alkohol se je zagrel in fizika je delovala.... Pivca slivovke ni bilo več treba iskati. ovčka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. jul 2007 9:25

plastenke za alkohol nikakor niso vredu. o problemu pepolnih steklenic so pa drugi pisali. meni se za orehovec in ostale napitke najbolk obnesejo dvolitrski kozarci za vlaganje. zaprem jih s celofaqno in elastiko. večkrat zamenjam elatike, ker na soncu hitro preperijo. mimika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. jul 2007 10:52

Če prevežeš z mokro vrvico ("špago"), tii ne bo preperela, ko bo suha, se bo malo skrajšal in bo OK. rimljanka

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

2. jul 2007 10:52

Čao, no, kot prvo - žganje in plastenka res še nikoli nista šla skupaj, pri pripravi takšnih in drugačnih vsem možnih likerjih, ki jih packamo ženske pri nas doma, vedno uporabimo velik, steklen kozarec, ki ga zapremo samo s folijo oz. vrečko in elastiko. No, pa saj nisem povedala nič novega kot že zgoraj piše. Pri nas se tudi cmari orehovec na okenski polici, jst pa letos spet delam jegra tete pehte in takooooo diši..... Lep pozdravček, S.

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

2. jul 2007 16:25

Plastika prav nič kvarno ne vpliva na alkoholne pijače,le estetskega videza nima takšnega kot steklo.Kozarci od vložene zelenjave,sploh,če so večji(1,2 ali celo 5 litrov)se tudi lažje polnijo in praznijo.Po mojih izkušnjah je to edini razlog v prid uporabe stekla. ati zlati

Sončka  

član od: 30.6.2007

sporočila: 5

2. jul 2007 19:58

Hvala vsem. No, res upam, da bo ratalo, ker sem si prav dala v glavo, da jaz bi delala orehovec. Bom upoštevala nasvete:) p.s. tudi JMaister tete Pehte letos delam. No, tam hvala Bogu nisme še falila, ker tam se ne da tako na hitro vseh rožc zbrat. lps Sončka

dotjama  

član od: 27.4.2009

sporočila: 30

21. jun 2009 20:56

Pozdravljeni! Rada bi naredila naredila orehov liker. Čas za to je dokler so orehi zeleni. Nekje med recepti pa sem zasledila, da je točno pravi čas na datum 29.6. (na god sv. Petra in Pavla). prosila bi za vaše mnenje. Vnapreje hvala. Lep pozdrav, Dotjama dotjama

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti