Kaj je narobe

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

6. maj 2002 15:06

Ja, saj ni bilo mišljeno tako, kot da mi ne zapaš. Razumem pa paniko, ki se ustvarja iz teh virusov in strah uporabnikov pred neznanim... Mi lahko prosim natančno poveš, od koga si dobila pismo in kakšno je izgledalo? Lahko mi pišeš na moj email, če imaš kopijo pisma mi ga lahko pošlješ (z virusom vred). Kaj je pisalo kot pošiljatelj? Sycia ali kaj drugega? Kakšen je bil email naslov, (to mi prosim napiši v emailu), kakšna je bila tema, kdaj si ga dobila. Oprosti ker toliko sprašujem, le tako ti bom lahko povedal, kako je do tega prišlo. Ja, še nekaj. Si se morda s tema dvema obiskovalcema kaj dopisovala "private", mail na mail, mimo foruma? Sycia in Venturini, če tole bereta, lahko prosim morda povesta, ali sta imela računalnik zadnje čase okužen z virusom. Možno je namreč, da virus ni prišel od njiju... Sicer... je šlo za virus ali reklamna (spam) sporočila? Roboti reklamnih sporočil včasih pobirajo emaile po spletu in jih dodajajo v svojo bazo... Takoj ko se začneš po spletu oglašati v forumih tako lahko dobiš SPAM sporočila. Morda tudi virusi zbirajo podatke po spletu. Takoj ko nekam nekaj napišeš, je tako seveda možnost, da dobiš virus ali spam mail. Pa ne od nas ampak od koga drugega. Nekdo lahko tvoj email tudi pretipka v bazo virusov. Zato je za javljanje na internetu sicer bolje uporabiti kakšen email, ki ni "kritičen". Kar pomeni, da je anonimen, kao email.si. Takšen, ki ga lahko zamenjaš čez čas. Ampak hotel sem poudariti, da to niso problemi naše strani (ki je slučajno med najbolj obiskovalcu prijaznimi stranmi, kar zadeva module - JIH NI, niti Flash, niti Jave, nič!!!, celo širina je 600 točk, kar pomeni, da še obiskovalci na starih 14" monitorjih vidijo vso stran po širini). Skratka, to je problem virusov in spam sporočil, ne te spletne strani. Slučajno sem na SPAM in Viruse zelo alergičen, glede spama sva z Bojanom že hotela narediti posebno Anti Spam stran, kjer bi dal vsakega podjetnika, ki se mi brez dovoljenja drzne poslati 500Kb priponko s svojim oglasom in tako obremenjevati mene in ves internet. Ampak ni bilo še časa... Če strani spremljaš dalj časa, verjetno veš, da se je bilo na mailing listo pri nas potrebno naročiti, sami nismo nič pošiljali. Tudi zdaj je tako. In nikoli verjetno niste dobili nič drugega kot KulSlo novice, če ste bili nanje naročeni. Ne prenesem SPAMA in VIRUSOV. Tako da se trudim, da z ničemer obiskovalcev ne posiljujem. Če mi pa po mailu javiš kaj več o teh mailih od dveh drugih članov, bom pa raziskal in ti več povedal, kako je to mogoče. Trenutno pa premalo vem. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Morska deklica  

član od: 14.9.2001

sporočila: 114

6. maj 2002 16:48

Tudi jaz sem dobila virus od večih uporabnikov KulSlo. Vendar pa mislim da to ni nujno njihova krivda. Novi "pametni" virusi namreč znajo prirediti naslov pošiljatelja, tako da ti lahko misliš, da je e-mail prišel od Sycie, pa to sploh ni res. Mislim, da je problem v tem, da ima eden (ali več) članov KulSlo tak virus in ima e-mail naslove drugih članov shranjene v Address Book, ali pa je od njih že kdaj dobil pošto ali jim jo pošiljal. Virus se samodejno razpošlje na vse te naslove in kot naslov pošiljatelja tudi uporabi enega od teh naslovov. Tako da je izvor praktično nemogoče ugotoviti. Jernej, najbolje bi bilo, če bi vsem članom priporočil (prek e-maila ali prek teh strani), da preverijo, če imajo kak virus. Tako se ga bomo najlažje znebili. LP. Irena

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

6. maj 2002 17:21

Tudi na moj naslov je prislo vec sporocil, prva dva sta bila prisla 15.aprila, poslana pa sta bila z naslova: s57oyk in lea.skerjanc. Prepricana sem, da je so tudi nekateri clani KulSlo dobili okuzena sporocila z mojim naslovom, ceprav racunalnika nimam okuzenega - redno preverjen, in tudi email naslovov nisem dala v Address book. Trenutno je moja edina obramba, da vsa sporocila takega tipa redno brisem, sem pa tudi blokirala vse naslove s katerih sem dobila posto. Tudi tako nezazeljeno posto dobivam samo na en naslov. Nasvet za Larisso, tako kot je predlagal Jernej si omisli privatni E-mail naslov. Lep pozdrav, R.

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

6. maj 2002 19:34

Točno tako je, kot je napisala morska deklica. Nekateri mailerji, npr. Outlook kar sami dodajajo pošiljateljeve naslove v adresarij, če ne nastavimo drugače. Člani KulSlo dobivajo viruse in jih tudi odpirajo! Kako vem? Zato, ker vsak, ki se prijavi od nas dobi email, kjer se mu zahvalimo za prijavo. Če imate Outlook gre naslov info@kulinarika.net v adresarij. Veliko članov KulSlo ima torej v adresariju naslov KulSlo emaila. Posledica je, da vsak dan dobimo kakšen virus od njih. Ali pa ne od njih, ampak od nekoga tretjega, ki v polju pošiljatelj nosi njihov naslov. Zadeva je res postala zapletena. Na KulSlo je trenutno nekaj več kot 1000 prijavljenih članov in seveda da imajo nekateri tudi viruse, saj vsak dan dobimo vsaj enega. Danes ni teh ljudi vredno niti obvestiti, ker je zelo verjetno, da je pošiljatelj nekdo tretji, ki ima mene in še enega člana KulSlo v adresariju. K meni pride virus, pošiljatelj pa je tisti nesrečni član KulSlo. Kao... Najbolj svetujem zamenjati mailer in brskalnik... Močno odsvetujem uporabo Internet Explorerja in Outlooka, saj sta ena redkih programov ki virus ODPRETA brez vaše vrednosti. Hvala lepa za takšen software. Je potem res zastonj ali je morda vredno odšteti nekaj dolarjev za boljši email program (veliko jih je pa zelo kvalitetnih in zastonj!). Če nekdaj samo odpira viruse ne vem, kaj se da narediti razen zamenjati programe. Druga stvar pa je potem pamet v roke in ne odpirati priponke, če res posebej ne piše, kaj in zakaj vam pošilja. Jaz ko kaj pošiljam vedno v sporočilu napišem: Pošiljam xy datoteko, prosim da jo pregledaš. Imamo srečo, ker virusi niso v slovenščini, kar pomeni, da jih polovica že odpade. Druga polovica pa iz Word dookumentov okužeenega jemlje naključne stavke, ki so sicer slovenski, ampak se hitro vidi, da niso pristni. Danes je treba poleg pameti, ko gremo ven in rečemo ne, ko je treba zaužiti preveč alkohola ali česa drugega, biti tudi pameten na Internet svetu in reči ne priponki, ki smo jo sicer dobili od znanega človeka, ampak ne vemo, kaj je poslal... Bolje je pisati nazaj in vprašati, kot pa da ti je potem žal. In posledice so res hude, nekateri lahko izbrišejo vse podatke in ves disk... Pozdrav Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

neznan uporabnik

7. maj 2002 7:14

OK. Jernej. Ne morem ti nič poslati, ker vsa taka sporočila vztrajno brišem. Kot sem že povedala, imam službeni stik s standardnimi osebami, in to v Sloveniji, zato točno vem, kdaj je kako sporočilo pomembno zame in kdaj ne. Vsa neznana sporočila (tudi v slovenščini) s priponkami kar pobrišem in sem sto procentno prepričana, da ni bilo pomembno za moje službene potrebe. Z ostalimi (neslužbeni stiki) pa si skoraj ne dopisujem. Mimogrede , glede sporočil: pisalo je v angleščini nekaj takega: da je sporočilo s takim naslovom od tega in tega okuženo s takšnim in takšnim virusom in potem še nekaj tehničnih podatkov, ki jih ne razumem. Nato je še pisalo, da naj pošiljatelja, če je možno, obvestim, da se je z njegovega kompjuterja poslalo okuženo. sporočilo. Na koncu pa je še pisalo, da je zdaj priponko lahko varno odprem. Ja, pa pošiljatelj: sycia. Pri venturiniju pa mislim, da je bilo še ime spredaj (ali Alojz ali nekaj takega). Toliko zaenkrat. lep pozdrav. larisa

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

7. maj 2002 15:04

Tudi mene redno (nekako od 15. aprila dalje )bombardirajo raznorazni maili - pri nas v službi sicer izrazito skrbijo za antivirusno zaščito, tako da so pošte že virus free, ko pridejo do mene, letijo pa res z raznoraznih hecnih koncev (vulcano models, pa nekdo mi stalno pošilja svojo prvo igrico, ki naj bi jo sam sestavil... in še in še). Mailov nikoli ne odpiram ampak jih samo brišem. V tem času me je doletela čast, da sem dobila tudi z neke fakultete čisto vljudno prošnjo za sodelovanje v anketi o uporabi interneta - moj naslov pa so dobili - kot so navedli - na javno dostopnih straneh interneta. Ker se teh hecov ne grem, sem tudi njih enako vljudno zbrisala. Je pa Kulslo edino mesto, ki sem mu zaupala svoj naslov, tako , da vam očitno nekdo "krade" tudi naše emajle in si z njimi fila svojo bazo. Saj vem, da niste vi krivi, le toliko na znanje. Če se ne motim, se temu virusu, ki hara zadnje čase (nekako odkar se tudi mi pritožujemo) reče KLES (ali nekaj podobnega) in je znan po tem, da skrije oz. zamenja naslove pošiljalca (vzame kar enega iz adresarja). V glavnem, če imate dobro protivirusno zaščito, se zadeve načelno ni bati, le odpirati zadeve nikar. Pa ne se preveč razburjat, se bo kaj prismodilo. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

7. maj 2002 15:08

KLEZ je ja... V različnih izvedenkah... Hičem povedati, da nam BAZE nihče ne krade, kvečjemu pobira naslove, ki so objavljeni in tega se seveda ne da preprečiti. KulSlo je edina spletna stran, ki ste ji dali svoj Email? Kaj pa drugi, s katerimi si dopisujete? Če so z ugledne fakultete napisali, da so dobili mail na javno dostopnih krajih, jim ni čisto za verjeti, če poslujejo na takšen način. Nenazadnje lahko tudi v Sloveniji kupiš bazo skoraj 100.000 emailov, ki jo je nek osebek, ki bi moral biti kje drugje kot tam, kjer je zdaj, pridno zbiral. Pozdrav Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti