Škodljivci na gomoljni begoniji

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

tema odprta - 24. jun 2007 13:54 | ogledi: 2.458 | odgovori: 2

Na oknih imam 4 korita z gomoljnimi begonijami. 3 so lepa, v enem koritu, pa begonije "umirajo". Na tleh občasno opazim majhne črne kroglice, ki bi lahko bili iztrebki. V tem koritu so nekateri listi tudi obgriženi (mord od gosenic, polžev???), ampak škodljivca ne vidim nobenega. Cela rastlina sicer počasi odmira. Je zelo povešena, kot da bi bila uvela, pa jo zalivam ravno toliko kot ostale (tudi zemlja je le malo vlažna). Vsake toliko od rastline odpade cela vejica. Tudi cvetovi na tej rastlini niso takšni kot bi morali biti; so nekako zgrbančeni, na koncih rjavi.

Se morda komu sanja za kaj gre in kako bi rožice lahko rešila?

veverica

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

24. jun 2007 17:41

Veverica, jaz sem imela dve leti zapored na balkonskih rožah, lani so bile tudi begonije, zelene gosenice. Ker sem jih prepozno opazila, so se tako razmnožile, da od svojih rožic nisem imela praktično nič. Tudi sama sem najprej opazila majhne črne kroglice - to so iztrebki gosenic. Ker sem se bala, da bi se isto ponovilo tudi letos, so mi uporabniki tu na forumu svetovali pips bio herbal proti ušem in od plantelle prima-R naravni insekticid za ostale napadalce mojih rož. Svetujem ti, da še enkrat dobro pregledaš vsak list, potem pa ukrepaj. Pa veliko uspeha ti želim! LP, rdecapesa

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

24. jun 2007 18:14

Hvala za informacijo. Sem še enkrat pregledala cele rožice. ugotovila sem, da se podobno, a v manjšem obsegu, pojavlja še na eni sadiki. Ampak škodljivca pa še nisem našla! Kot, da bi se v zemljo vdrli. Morda pa res?! Le kaj bi lahko bilo tam notri? Opazila sem, da je nekaj stebel pojedenih prav pri dnu, se pravi čisto pri zemlji. Za vsak slučaj sem jih pošpricala s pripravkom Kenyatox verde, ki sicer deluje pri listnih ušeh, nekih ščitkarjih in še nečemu - to je bilo danes pri roki - in morda bo tudi ta vrag pocrkal. veverica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti