Indijska kuhinja

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

tema odprta - 24. jun 2007 0:52 | ogledi: 6.607 | odgovori: 11

Priporočam se za kakršenkoli nasvet za karkoli iz indijske kuhinje

smrketa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. jun 2007 10:30

za ta čas bi bila morda primerna piščančja Tikka: v skledo daš navadni jogurt, stisneš vanj česna po okusu, seskljano čebulo, nariban ingver, čili, korijander, sol, poper, malo curry praška in v tem čez noč mariniraš na koščke narezanega piščanca. Potem ga nabadaš na ražnjiče in spečeš na žaru, vmes mažeš z maslom. Postreže se s čebulo, kakšnim čatnijem in solato. Pa kakšen mattar kachori: narediš drobljivo testo iz 400g moke,soli, 1/2 žličke sladkorja, 4 žlice masla, in dodaš 100g spasiranega kuhanega graha in 7 žlic vode ter umesiš gladko testo in daš počivat na hladno. Medtem v ponvi segreješ žlico masla, dodaš sesekljan čili brez semen, ingver,popražiš in dodaš 400g spasiranega graha, žličko sladkorja, limonov sok, noževo konico pecilnega praška,kumin, poper,kardamom,, malo klinčkov,, muškatni orešček, curry. Popražimo in ohladimo. Potem pa testo in nadev razdelimo na 18 delov,, iz testa oblikujemo kroglice in jih pokrijemo z vlažnim servetom. Potem razvaljamo, na kroge 6cm, na vsakega damo nadev in oblikujemo cmok. Vsakega pokrijemo z vlažnim servetom in nadaljujemo. Ko smo gotovi, ocvremo v srednje vročem olju. Odcedimo na brisački. ali pa morda juha Rasam - na olju popražiš gorčična semena, dodaš cele čilije, česen, pomešaš, dodaš kurkumo,, rdečo lečo,narezan olupljen paradižnik,, poper,sol in zaliješ z vodo. Kuhamo da je leča mehka, kar ni dolgo. za desert pa Halvo: 1kg korenja in 6dl mleka kuhaš da zavre (ves čas mešaš) in kuhaš še 20 minut, da je skoraj suho. Dodaš 115g sladkorja v prahu, 85g rjavega sladkorja, kardamom in spet kuhaš 10 minut in odstavimo. Žlico masla segrejemo,in na tem popražimo 2 žlici sesekljanih mandeljnov, dodamo korenje, pest rozin, klinčke, muškatni orešček in cimet. Spet kuhamo, da odstopa od posode. Postrežemo vroče, s sladoledom ali vaflji. Še kakšna želja? Lisa

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

24. jun 2007 13:52

HVALA za recepte! Bere se slastno! Bo pa treba najprej v nabavo ... začimb nimam tapravih doma, brez njih pa najbrž ne bi bilo pravega okusa. Zanima me še glede njihovega čaja, ki se baje kuha na mleku - kako pa gre to? smrketa

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

24. jun 2007 14:15

Zelo se ti splača v knjižnici sposoditi Krišnovo kuhinjo, sicer je vegetarijanska, ampak zelo uporabna. Sama mesa ne jem ravno pogosto. Pa tudi Indijska kuhinja od Učil je v redu. Obe imam doma. Če pa boš imela probleme z nabavo bolj eksotičnih sestavin, se lahko obrneš na Krišnov center v Šiški, ti jih bodo z veseljem priskrbeli. Medve z Reco sva bili na tečaju indijske kuhinje pri mojstru Goljatu, ultra super fajn. Lahko bi sledilo nadaljevanje. Loni Makaroni

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

24. jun 2007 16:59

Loni, hvala za idejo glede kuharske knjige! Glede nabave začimb pa Krišna center žal ne pride v poštev, saj sem iz štajerskega konca in pridem v Lj pogledat na vsakih par let ... No, imam kar nekaj upanja, da bom začimbe dobila v trgovini Sonce v Mb. smrketa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. jun 2007 17:13

saj ni treba takoj nakupiti vsega! Osnovne reči - ingver, čili, kurkumo,korijander,gorčična semena, karijeve liste - boš dobila v skoraj vsaki večji trgovini. Malo bolj se bo treba potrudit za kardamom in kumin. Ampak slednjega sem jaz sicer dobila, a mi okus ni odgovarjal in ga sedaj izpuščam. Je pač recept prilagojen meni. Saj tudi hrana v kitajskih restavracijah pri nas ni čisto taka kot na Kitajskem. Lisa

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

24. jun 2007 21:37

smrketa,  za začimbe ni problem! Če boš kaj rabila javi, ti bomo pa iz Ljubljane poslali. kobra 1

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

24. jun 2007 22:37

Aja, da bi karijeve liste prodajali pri nas? Veliko receptov je prirejenih, pa so noter lovorjevi listi namesto karijevih. Jih še nisem zasledila, razen pri krišnovcih, kardamom se dobi v bio trgovinah, od Vegreena pa je tudi v zelenih vrečkah. Kar se korianadra tiče, nam je gospa na tečaju razložila, da moramo biti pozorni na to, od kod je - če ni made in Indija, pa naj bo vsaj made in UK. Je razlika v okusu. Kumin se da dobiti brez problema, mletega ima celo Kotanyi v svojem programu. Pa gorčična semena oni večinoma uporabljajo črna. Je Krišnova kuhinja dobra še z enega vidika, na začetku je vse razloženo, od začimb do vrste posod...

Drugače je pa meni kar nekaj sestavin mamamia nabavila v Aoy Shopu v Grazu. Včasih so imeli spletno stran, zdaj pa že nekaj časa ne deluje.  

 

Loni Makaroni

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

24. jun 2007 23:24

Se mi zdajle kar cedijo sline, pa čeprav je že toliko ura. Po mojem se bom lotila kake fajn stvari že v torek. H Goljatu pa se na to vsekakor splača in bi šla tudi v nadaljevanje, kot pravi Loni. lp Vesna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. jun 2007 13:45

Govednio narežeš na kocke.

Na gheeju (če ga nimaš, lahko malo goljufaš z mešanico masla in olja) prepražiš sesekljano čebulo, zrezan česen, malo  čilija, precej kumina (ne naše kumine!!!; kumin dobiš že pri nas pod tem imenom), kardamoma in turmerika (kurkuma).  Ko vse to malo prepražiš, dodaj govedino in prepraži, da porjavi. Potem dodaj drobno zrezane tri ali štiri paradižnike, alhko pa tudi mezgo, in zalij s toliko vode, da je meso komaj pokrito. Ko zavre, zmanjšaj ogenj in pokrito kuhaj uro in pol. Vmes pretresi, nič ne mešaj. Po uri in pol dodaj še konzervo kokosovega mleka in pusti še 15 minut na majhnem ognju. Ko se maščoba loči od omake, je tale bombay beef curry gotov.

 

Sladica: polnomasten jogurt daj na cedilo, da odteče vsa tekočina in je skoraj suh. Vmešaj malo kardamomoa in cimeta, pusti v hladilniku, da se dobro ohladi in postrežeš. Tale re ceptek je iz ene naše inijske restavracije.

 

Mamamia

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. jun 2007 14:30

http://www.recipezaar.com/88540

 

Tole sem našal preko googla, sem ugotovila, da sem pozabila dodati ingver med sestavinami (sem ga pa delala v nedeljo, zato sem se dobro spomnila recepta...).

 

Če pa na googlu vtipkaš "recipe for beef curry" ali chicken, pork, vegetable, se ti odpre morje receptov. Sicer pa, ko enrkat obvladaš katere začimbe gredo v katero jed, bom tudi sama zlahka kaj improvizirala.

 

Tudi "Indian culinary" ali Indian gatronomy  da vrsto zadetkov o indijski kuhinji. 

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti