Vrtnice

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

4. jul 2007 12:00

Hvala marko03, bom pogledala. emily

.deklica  

član od: 27.1.2009

sporočila: 107

28. sep 2010 12:06

Živjo, mene pa zanima do kdaj vrtnicam odstranjujete cvetove in koliko pod cvetom naredite rez? Trenutno so v precej ubogem stanju in bi jih rada uredila. Nekje sem zasledila, da jeseni cvetov več ne odstranjujemo, pa me zanimajo vaše izkušnje. .deklica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. sep 2010 15:12

Dokler so ocveteli cvetovi, se jih odstranjuje (sicer se ali naredi plod, ki jemlje hrano brez potrebe ali pa ostanejo cvetni deli, ki v jesenskem dežju radi plesijo), potem kasno jeseni se vrtnice (govorim o navadnih, ne o visokodebelnih, vzpenjalkah,...) poreže na visoko, morda zagrne z listjem ali kako drugače zaščiti spodnji del. Spomladi se obrežejo nizko, da ostaneta 2 ali 3 očesa, zgornje mora biti obvezno obrnjeno navzven iz grma. Grm ne sme imeti preveč vej, 3 do 4 morda.

Sicer se pa vedno po odcvitanju vrtnice porežejo za ene 3 ali 4 očesa, pač do tistega, ki je bolj debelo, kar kaže, da bo naredil cvetni nastavek (ne le stranski poganjek) in je tudi obrnjen navzven.

rimljanka

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

28. sep 2010 18:55

No, ni potrebno čisto vedno pustiti tistega, ki gleda na vzven, saj potem čez čas rata grm, ki je na srdini prazen - torej kamot pustiš tudi kakšen poganjek, ki bo zapolnil sredino grma, mogoče ga pustiš tudi malo višje. Tako bo ratal grm, ki bo naokoli imel malo nižje veje-stebla, posledično cvete, na sredi pa bo steblo, ki bo najvišje cvetelo. Poglej na spodnji povezavi fotografije iz junija.

http://www.kulinarika.net/uporabniki/enalbum.asp?ID=272

 

lp,

vanjatajnsek

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. sep 2010 18:58

Odvisno od velikosti grmiča. Če je majhen, ni prazne sredine.

Link v tvojem zapisu pa je mene vrgel na moj album, ne na tvojega.

rimljanka

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

29. sep 2010 6:21

Pozdravljene! Zadnje čase opažam na okrasnih gredicah zelo nizke vrtnice, kot bi bile plezalke. Spraševala sem v Kalii in Vrtnarstvu Celje, vendar jih nimajo. Ali veste, kje bi jih lahko nabavila? Pred blokom bi rada uredila eno večjo gredo, ki bi jo kombinirala s temi vrtnicami in travami ali pa s sivko. Hvala in lep dan! ursula-ce

.deklica  

član od: 27.1.2009

sporočila: 107

29. sep 2010 9:33

Hvala za hitre odgovore. Vanjatajnsek prosim prilepi še enkrat povezavo do slik, tudi mene vrže na moj album. .deklica

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

29. sep 2010 9:35

Jaz imam pa hud problem, za katerega ne vem več, če je sploh rešljiv. Namreč črna listna pegavost na vrtnicah. To bolezen sem si navlekla z bolno sadiko vrtnice, ki sem jo kupila po "znižani ceni", kasneje pa sem ugotovila, da me je drago stala. Ne vem več kaj naj storim, kajti že po prvem cvetenju listje dobi pege in odpade, tako so veje sedaj povsem gole. Z obrezovanjem sem okužila tudi še zdrave vrtnice, preden se mi je posvetilo, da se to dogaja preko škarij. Kupila sem razna škropiva in začela škropiti takoj spomladi, pa sem tudi letos izgubila vojno. Strašno mi jih je škoda, kajti vrtnice so moja najljubša rožica. Ima kdo kakšno idejo, izkušnjo... LP Kara kara

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

29. sep 2010 19:35

ursula-ce tudi jaz sem se odločila, da bom letos, na ozki gredici med tlakovci in trato, zasadila nizke vrtnice - plezalke. Nisem se še natančno pozanimala, razmišljam, da bom povprašala na Vrtnariji Reš v Podvinu ali pa v Arboretumu Volčji potok. Rada bi našla kakšno hvaležno, neobčutljivo sorto, ki bi krasila gredico z obilnim cvetenjem od pomladi do jeseni. Pobožne želje? Upam, da ne! Simona

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. sep 2010 19:59

Trajnice Strgar, recimo, v Črnučah.

Sem pa letos poleti kupila drobnocvetno rdečo v Hoferju, od takrat naprej mi kar v loncu, v katerem sem jo kupila, cveti nepretrgano. rvič, ko jih bodo spet imeli, si jih zanesljivo kupim prav tam.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti