Čokoladna glazura

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

tema odprta - 20. jun 2007 13:06 | ogledi: 3.999 | odgovori: 7

Pred kratkim sem jedla zagrebške rezine - taprave ;)

Zanima me, kako se naredi taka glazura, kot je na njih (čokoladna, dela se s sladkorjem v prahu)

Hvala, LP

s0ncek*

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. jun 2007 13:31

 

Čokoladno glazuro s sladkorjem v prahu poznam iz recepta za torto sacher. Zagrebške rezine (za tiste, ki niso iz Mb in morda ne vedo, kaj mi poznamo pod tem imenom  - gre za kremšnite, na katerih je na kremi še sladka smetana, vrhnja plast listnatega testa pa je prelita s čokoladno glazuro) so prelite vsaj z zelo podobno, če ne enako glazuro.

 

Sama jo pripravim tako:

 V kozici med stalnim mešanjem in na visoki temperaturi zavrem 1 in 1/2 skodelice sladkorja v prahu, 3/4 skodelice vode (ena skodelica ja 2,4 dl) in 175 g nalomljene temne jedilne čokolade. Ko zavre, zmanjšamo temperaturo in med stalnim mešanjem kuhamo. Z gospodinjskim termometrom kontroliramo temperaturo in ko ta doseže 110 stopinj, kozico odstavimo z ognja in med stalnim mešanjem ohlajamo do mlačnega. Še mlačno glazuro prelijemo po testu in jo s široko kovinsko lopato lepo zgladimo po vrhu.

 

Že nekaj časa ne smem jesti zagrebških, mi pa pravijo, da imajo zelo dobre v Pandi v Citiyu (od Pekarne Jager), ker da kremo res sami delajo, ne pa da uporabijo tisto iz vrečke.

Mamamia 

mamamia

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

20. jun 2007 13:38

Hvala za hiter odgovor! Bom poskusila tako. Ali bi bila glazura preveč tekoča, če na koncu dodam še malo ruma? Ali moram prej za toliko zmanjšati količino vode? Kako dolgo pa se to (približno) kuha? Nimam (še) kuhinjskega termometra, pa bi rada to poskusila narediti že danes (brez termometra) :) V Pandi zagrebških sicer še nisem jedla, jih pa v bližnji prihodnosti grem poskusit. Se splača najti prave, s pravo kremo, ne instant. Takih (ki bi sami delali kremo) pa je žal vedno manj. s0ncek*

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. jun 2007 14:10

Rum daj namesto dela vode takoj na začetku, glazura se sfiži, če tekočino dodaš na koncu. Kuhaš nekaj minut, ogenj naj ne bo premočan. Ko glazuro odstaviš, jo pusti nekaj minut, vmes občasno premešaj, in ko se začne zgoščevati, jo počasi, ne preveč na debelo naenkrat,  zlivaj na testo.

 

Meni so prijatelji, ki so nori na zgrebške, rekli za te v Pandi. Vem pa, da tam kremo delajo sami, kot tudi, da je njihov tiramisu iz pravega mascarpone sira (sem namreč videla tovornjak, ki jim dovaža sestavine, pa je bilo polno posodic mascarpone sira na njem).

za posksuit je, potem pa vidiš, ali ti je všeč ali ne. meni so v spominu ostale tiste zg rezine iz slaščičarne Intesa v slovenski ulici, kjer je zdaj Ilich. Ki me pa niti slučajno ne gane.

 

Mamamia

mamamia

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

20. jun 2007 14:22

Še dobro, da sem vprašala, drugače bi rum zagotovo dodala na koncu (ne vem zakaj, zdi se mi, da izgubi na vonju in sploh se aroma porazgubi, če ga dodamo prej)... Bom pa absolutno preizkusila to še danes. s0ncek*

majdi  

član od: 18.11.2003

sporočila: 359

20. jun 2007 15:34

mamamia?

kaj s to čokoladno glazuro lahko tudi po tori kaj narišeš?

Majda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. jun 2007 16:04

Po moje bi šlo, če bi počakala tako dolgo, da posatne bolj gosta kot je takrat, ko jo začneš zlivat.

Taka glazura se lepo strdi, tako da je po moje primerna tudi za pisanje, a, kot sem rekla, je v tem primeru potrebno dalj časa počakat, da se ohladi in postane primerno gosta.

je pa taka komapkta glazura, polna okusa. Mamamia

mamamia

majdi  

član od: 18.11.2003

sporočila: 359

20. jun 2007 17:42

bom poskusila v bližnji prihodnosti, ko ima moja hčerka rojstni dan in upam, da mi bo ratala.

 

Lep pozdrav

Majda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti