Zmrzovanje blitve

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

tema odprta - 20. jun 2007 7:31 | ogledi: 29.063 | odgovori: 14

Na vrtu mi bujno raste blitva. Iz lanskih izkušenj vem, da je ne bom mogla vso takoj porabiti. Ali imate kakšne izkušnje z zmrzovanjem blitve? Hvala vsem za odgovore. lp, župca

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

20. jun 2007 7:41

Jaz jo očistim, obarim in na brzino ohladim. Nato jo sesekljam in dam v posodice za led, da nastanejo zmrznjene kocke, ki jih pospravim v vrečko in po potrebi potem vzamem ven. Za blitvo na lečo pa jo samo oberin in ohladim, nato pa kar v kosih dam v vrečko in v zmrzovalnik. Kyara

dzoana  

član od: 12.3.2006

sporočila: 81

20. jun 2007 7:56

Vsako leto pripravim zalogo blitve za čez celo zimo. Tudi jaz jo očistim, narežem na koščke, obarim ,nato va v vrečke in v skrinjo. zdajle imaš verjetno še mlado blitvo in narežeš samo mlade listke in to uporabiš kot špinačo. Ko pa je blitva večja, če jo posadiš dovolj na redko, pa so zelo okusni listni beti, in mlado zelenje pri blitvi. Meni je taka blitva boljša. L.P. dzoana

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

20. jun 2007 14:54

Župca,če boš pripravila "blitvo s krumpirima"zraven rib na žaru ti ne bo nič ostajalo za v skrinjo.To solato lahko ponudiš tudi k ostalim jedem,le pri ribah je zame nenadomestljiva. ati zlati

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

20. jun 2007 17:34

Jaz pa blitvo kar pustim rast, če bo spet taka zima kot je bila letos, je vseskozi za uporabo direkt z vrta, pa ne živim na Primorskem ampak na Notranjskem. Moram pa priznat to, da mi njen okus ni tako všeč, ampak zaradi pestrosti in za dodatek k drugi zelenjavi jo pa vseeno gojim. Letos sem posadila tudi rdečestebelno, ki je tudi zelo lepa tudi za oči. Če pa bi jo konzervirala pa bi jo na hitro podušila na oljčnem olju; tako delam bučke. tigris

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

20. jun 2007 21:02

Ati zlati-kako pa pripravis "blitvo z krumpirima"? Se zahvaljujem za odgovor.Ce pa ima kdo se kaksen recept iz blitve se priporocam. marmeladka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

21. jun 2007 6:15

dzoana,

kako uporabiš " listne bete ". Jaz sem poskusil z kisom in oljem, pa mi ni bilo posebej všeč, pol sem " izmisli " polivko ( jogurt, drobnjak ) pa mi tudi ni bil všeč.

marmeladka,

blitvo uporabiš enako kot špinačo. " blitvo s krumpirima " ti bo ati zlati napisal, jaz ti napišem recept ki ga ja pogosto uporabljam ( ravno včeraj ):

Na olju se ostekleni čebula, doda prekuhana in narezana blitva, zalije s mlekom ali smetano in prekuha, soli po okusu ( ali mal vegete, če uporabljaš ). Na koncu se noter vmeša jajce ali dve. Odlična je kot priloga zraven zrezkov iz mletega mesa, ali kot samostojna jed, v tem primeru jaz dam še po jajce na oko za vsakega.  

ežoj

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

21. jun 2007 8:08

Jaz liste blitve samo blanširam, ohladim in kar cele spravim v vrečko in v skrinjo. Ko si zaželim špinače pa kar zmrznjeno narežem in naredim špinačo kot ostali, med kuhanjem pa jo zmeljem s paličnim mešalcem. Stebla ponavadi vložimo v kozarce - kislo, vendar meni to ni najbolj všeč. helgula

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

21. jun 2007 15:40

Blitva s krumpirima(dalmatinski recept) Na polovičke narezan olupljen droben krompir damo kuhat v slan krop.Ko je krompir kuhan mu dodamo blitvo,ki naj vre še minutko ali dve.Vse skupaj odcedimo,z nožem nekajkrat potegnemo skozi blitvo in krompir(da prerežemo blitvo na manjše kose),nato vsujemo v solatno skledo.Začinimo z soljo,stisnjenim česnom,limono in olivnim oljem.Nekaterim je všeč še topla solata,jaz pa obožujem "blitvo"iz hladilnika,ko se okusi prepojijo. K ribam na žaru najbolj paše,sicer pa gre k vsaki "morski" hrani. Blitvo lahko blanširate tudi posebej,vendar ni potrebe,samo en pisker več boste umazali.Različic glede na začimbe je nešteto,vendar vsaka začimba "ukrade"malo okusa blitvi,zato priporočam tole osnovno varianto.Sploh močnim začimbam(rožmarin,bazilika,origano...)se izognite.V Dalmaciji pripravljajo predvsem tanko stebeljno blitvo in prisegajo samo nanjo,pa so debelo stebeljne tudi ok in nič slabše,le stebla narežemo na manjše kose. ati zlati

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. jun 2007 15:54

ežoj, po dunajsko so blitvina stebla odlična, še posebej, če jih prej blanširaš ali pa ocvrte pustiš, da se počasi ohladijo in zmehčajo. Če so stebla mlada, niso nitkasta.

blitva, kot je recept napisal atiu zlati, pa brez limone, je lahko tudi vroča priloga ribam, recimo.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 21. jun 2007 15:56:29

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti