Kako uporabiti tofu

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

11. jan 2010 14:25

Lee Ann je napisal/a:
Tofu (navaden, dimljen, s papriko..) uporabljam primarno povsod, kjer bi sicer uporabila belo, pusto meso (piščanec, puran..), pa tudi namesto šunke za pico, lahko tudi namesto sira, čeprav namesto sira je bolje uporabiti kvas v kosmičih oz. kvasov posip, odvisno od jedi.. Poleg tofuja pa uporabljam tudi sejtan, ki pa ga uporabim namesto rdečega mesa, divjačine, govedine, ipd., vso to meso pa se tudi krasno nadomesti s sojini koščki in kosmiči.. Tofu in sejtan se krasno panirata (jaz seveda paniram brez jajc, z zmesjo vode in čičerikine ali druge moke + drobtine), odlična sta v enolončnicah, rižotah, golaž, juhah, prilogah, solatah, sendvičih, .. - enostavno: pripravlja se ju kot meso Kot veganka, tofu in sejtan uporabljam vsak dan, pač namesto mesa in sira.. Tudi recepte na KulSlo z mesom in sirom priredim tako, da uporabim tofu, sejtan ali sojine košče ter kosmiče. Sestavine oz. živila živalskega izvora (smetana, maslo, ..) pa zamenjam z drugimi živili rastlinskega izvora.. Je pa res, da je treba tako tofu kot sejtan okusno pripraviti, kot meso, sicer nimata ne vem kako dobrega okusa in škoda, da bi jima zaradi slabe priprave naredili krivico in rekli, da sta zanič.. Roko na srce, vsako živilo je lahko dobro, vendar le, če je dobro pripravljeno Lee Ann
Jaz zadnja leta uporabljam samo še tofu in občasno sojine kosmiče, moram reči, da me je po tem postu pa spet zamikal sejtan. Lee Ann imaš morda kaj svojih receptov tukaj gor z tofujem ali sejtanom? Sem skušala kliknit na tvoje ime pa odpre samo zasebna sporočila....kakorkoli, lahko kaj več poveš o kvasovem posipu? To mora biti pa jako zanimivo in tudi zdravo (b kompleks), kako to uporabljaš? Hvala že vnaprej! terakota

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

11. jan 2010 14:45

@LeeAnn: večina Evropejcev tudi po času otroštva obdrži encim za razgradnjo laktoze, pojavnost konstitucijske alaktazije pa narašča od severa (5%) proti jugu (70%), kar je bila zgodovinsko evolucijska prednost iz dveh razlogov: mleko služi kot dober vir proteinov, hkrati pa tudi kot vir vitamina D (ki pri južnih ljudstvih v glavnem nastaja v koži iz prekurzorjev pod vplivom sončne svetlobe). In tudi odraslih krav (mislim tistih pravih, biološko poddružina Bovinae), ki bi jedle tako ali drugače pripravljen tofu ali sejtan, ne vidimo prav pogosto...:))))))) lp, proxima

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

11. jan 2010 14:50

terakota, nič posebnega, res, kot sem napisala - tofu, sejtan, sojine kose in kosmiče uporabljam kot bi sicer meso, res brez posebnosti. Resda sem veganka, ampak zato ne delam 'big deal' iz priprave in vrst hrane, zagovarjam pestrost in kakovost živil rastlinskega izvora in zmernost v količini.. Kvasov posip, kosmiče, prav se menda temu reče 'jedilni kvas v kosmih' pa uporabljam recimo namesto ribanega sira kot posip za testenine, pico, itn., posipam ga čez vse vrste solat, žitaric, .. včasih kako žlico ali dve kar tako dodam h kakšni zelenjavni juhi, posebej paše k tofujevi juhi z gobicami, mi je pa okus tako dober, da ga včasih kakšno žličko tudi kar tako pojem Res je, bomba B-kompleksa, da ne govorim o izredno visoki vsebnosti beljakovin, kot tofu, sejtan in soja upam, da to ne bo reklama, ampak doslej sem ga nabavljala tule http://shop.zivacenter.org/upload/image/big/lievito.jpg Lee Ann

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

11. jan 2010 15:05

jancka je napisal/a:
Težava je samo v tem, da sta ti dve sestavini v našem kulinaričnem prostoru dokaj novi, zato ju ljudje ne znajo pripraviti. Pa tudi kakovost obojega po raznih Sparih in Mercatorjih je vprašljiva. Če bi enkrat poskusili resnično dobro in z domišljijo pripravljen tofu/sejtan, bi v njem našli prav poseben užitek. jancka
Jaz sicer ne vem, kje si ti doma, ampak tu pri nas na JV naše lepe deželice tofu, sejtan...nista niti slučajno nič novega, vsaj 15 let, morda že več, se da to kupit. O okusih pa itak ni za razpravljat. Jaz takšne reči občasno (ker sin pač ne živi več pri meni) pripravljam že dolga leta, pa me še vedno ni prijelo, da bi se v tak način prehrane podala, njemu pa očitno to ustreza. In nikoli ne dreza v tiste, ki še vedno z užitkom grizljamo perutničke, kot tudi mi ostali ne drezamo vanj. Ognjič

neznan uporabnik

11. jan 2010 15:28

Ognjič, se čisto strinjam, ampak 15 (20,30 ...) let je res malenkost v primerjavi z večstoletno tradicijo pripravljanja mesa. Moja mama naredi 101 specialiteto iz mesa, pri tofuju pa zmrzne, ker ga ne pozna. Moja stara mama pa ga v svojih 80 letih, kolikor jih je dočakala, ni videla niti od daleč, kaj šele od blizu. In verjamem, da je takih ljudi ogromno. Samo na kakšen klasičen mesnojedi piknik je treba iti, kjer spotoma pripravijo še tofu za vegetarijance .. . jao ... No, samo to sem želela povedati z zgoraj citiranim. Okusi pa - seveda - vsakemu svoje. Pa mogoče bi si pri ljudeh želela malo več odprtosti pri novih stvareh v kulinariki ... predvsem pa možnost dopuščanja, da se da jesti še kaj drugega kot zgolj samo meso. Trenutno se borim s temi predsodki pod lastno streho. jancka

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

11. jan 2010 15:49

proxima, seveda ne saj krave vse potrebne beljakovine dobijo iz trave in žit tofuja in sejtana pa res ne rabijo, seveda ne, proxima taka vizualna popestritev jedilnika bi bila pa huda one dobijo tofu in sejtan še preden to postaneta aj aj Lee Ann

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. jan 2010 18:17

jancka je napisal/a:
Pa mogoče bi si pri ljudeh želela malo več odprtosti pri novih stvareh v kulinariki ... predvsem pa možnost dopuščanja, da se da jesti še kaj drugega kot zgolj samo meso. jancka

Nihče od vsejedcev tukaj ni zapisal ali rekel, da je samo in zgolj meso. Nekateri so samo povedali, da jim okus seitana in tofuja ne odgovarja.

Mislim tudi, da smo ljudje kar odprti za nove stvari v kuhinji. Zelo dobro so se prijele različne "eksotične" kuhinje, ki jih pred 20. ali 30. leti tudi nismo poznali. Nekatera živila pa imajo pač tak okus, da večini niso všeč. Saj vampov tudi ogromno ljudi ne je, pa še nikoli na nobenem forumu nismo razpravljali, da pa "jih je treba okusno pripraviti, drugače niso dobri". Vsako stvar je treba okusno pripraviti, če naj bi jo z veseljem pojedli. Pa naj bo tofu ali pa šnicel.

lp

cervus

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. jan 2010 18:34

Če že tako mečemo mnenja o tofuju. Sem ga jedla pri Japoncih (tudi na Japonskem), pripravljenega na ne vem koliko načinov in ga jedla predvsem zaradi vljudnosti. Ne glede na to, da pravijo, da se  navleče okusa začimb, omak, se meni nikakor ne zdi tako. Sama ga nisem nikoli kuhala.

Danes imam fantastičen razlog za zavrniev. Zdravnica mi je svetovala, da naj se tofuja in ostalih sojinih izdelkov,  zaradi premalo delujoče ščitnice izogibam. Nasvet je podprla z nekaj navedenimi raziskavami, pa mene to po pravici povedano, ni zanimalo.

Vanja

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

18. mar 2011 14:42

Jaz sem se odločila, da na svoj jedilnik uvrstim več tofuja in manj mesa. Pač čas posta in zato je tudi volja večja Najprej sem ga popekla na olivnem olju z začimbami, pa mi ni bil všeč, zato sem ga pri naslednjem obroku pojedla kar surovega. Zanima me, ali imam lahko kakšne stranske učinke zaradi tega? Tudi sojino mleko pijem že dolgo, ker mi kravje povzroča prebavne motnje. In se nimam kaj pritoževat. Me tofu nekak na mozarello spominja - brez specifičnega okusa, ampak okusno. Predvsem s kakim polnozrnatim kruhom in rukolo. Ali z zelenjavo. Bom malo eksperimentirala nadaljnih 33 dni, pa se še javim Yulchi -.-

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. mar 2011 16:16

Yulci, pa valda ne misliš, da bodo zaradi tofuja stranski učinki

 Si že vse preživela s tem, da si tisto neokusno wannabe trendy jed pojedla  - sicer, če meniš, da se velja kaznovati s 40 dnevi uživanja tofuja (a drugače pa vsak dan uživaš meso in ga zdaj zamenjuješ s tofujem) - ti kar, škode ne bo, koristi verjetno tudi ne, proizvajalci tofuja ti bodo pa hvaležni.

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti