Bob

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. apr 2009 22:08

biba, bob so vedno sadili na rob njive, kjer je zemlja slaba, Je stročnica, torej si uspe zagotoviti dušik s simbiontskimi bakterijami. Torej ne gnojimo, ne zalivamo..........jedo se mladi stoki, zelo mladi, mlada semena.............sice pa malo pobrskaj po netu.......... Opore bob ne potrebuje, ga imajo pa rade uši.

Z grahom je pa tako, da nizke sorte (recimo Mali Provansalec) ne potrebuje opore, visoke sorte (Telefon, Rondo...) pa jo, ampak, saj vse to piše na vrečkah s semeni. Pobiramo ga, ko so semena v strokih še mlada, stroki pa še povsem zeleni.

Drugače je s sladkornim grahom (Angleški ljubimec), ta je visok, potrebuje oporo, jemo mlade stroke......

 

rimljanka - zasebno mnenje

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

8. apr 2009 22:30

O hvala za tako hitre odggovore! ja ga bom kar posadila, tud če je malo pozno ker ga res želim imet. Imam pa seme Mali provansalec in po tvojem nasvetu Rimljanka mu potem ne bom dala opore. A bob potem samo posadim in ko bo naredil stroke ga že lahko poberem-če sem prav razumela?? Kuhamo ga koliko časa-kot stročji fižol? Ga lahko dodamo solati? No sedaj sem pa že nadležna a ne? biba

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. apr 2009 23:18

Nisi nadležna. Ti pa svetujem, da greš v knjižnico in si sposodiš: Biovrt (svtorja ne vem) ali Miša Pušenjak: Zelenjavni vrt ali kaj podobnega in prebereš. Se res izplača. Če imaš resen namen vrtnariti pa nakup ene od teh knjig. Slednja se meni zdi zelo uporabna, no, pa prva seveda tudi. Ampak, druga je avtorsko delo Slovenke, saj veš, redno nastopa v oddaji TV SLO Na vrtu ali kako se zdaj imenjue: v sobotnem popoldnevu.............

rimljanka - zasebno mnenje

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

9. apr 2009 7:44

Avtor knjige Biovrt je Marija-Luise Kreuter.Meni je ta knjiga bila v veliko pomoč ko sem še imela malo večji vrt. golubić

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

9. apr 2009 9:52

Biba, sama imam vrt v okolici Ljubljane in sem se ravno včeraj pozanimala pri sosedi, kako je z bobom. Pravi, da ga od nekdaj sadi šele v maju in da ni čisto nič narobe, čeprav na vrečki res piše, da naj bi se sadil že v marcu. Uporabljaš lahko tudi večje plodove, vendar jim je potrebno odstraniti kožico, ki obdaja seme. Primeren je za številne mineštre, v solati, iz njega lahko narediš pire,itd. fresh

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

9. apr 2009 10:25

Bob s teto posejeva po tradiciji prvega, ko nama uspe prestihat, kar je enkrat od februarja do maja. Legenda pravi, da so ga pohorske vile sejale v sneg, pa je lepo zrasel in bogato rodil (menda prenese kar posteno pozebo). Po ljudskem glasu menda bob, ki ga sejes zelo zgodaj, nima usi, ampak jaz nisem opazila razlike (kako leto je vse usivo, spet kdaj drugo leto pa ni). lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. apr 2009 10:33

fresh je napisal/a:
Uporabljaš lahko tudi večje plodove, vendar jim je potrebno odstraniti kožico, ki obdaja seme.

fresh

Malo nerodno povedano................ Plod (strok) je seveda treba odpreti, zrna boba (ki so semena) pa, če so stara olupimo, ker je lupina trda.

rimljanka - zasebno mnenje

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

9. apr 2009 10:34

Tako, ja! Hvala! fresh

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

9. apr 2009 11:33

O res veliko informacij - hvala vsem! Kaj pa soja? Jo kdo prideluje? Kje kupite seme? biba

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

20. apr 2009 10:38

je kdo opazil, da se da bob kupiti pri nas? zmrznjen ali še bolje svež? cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti