Vlaganje (pasteriziranje) v pečici

lelči  

član od: 23.2.2007

sporočila: 34

tema odprta - 8. jun 2007 16:51 | ogledi: 53.258 | odgovori: 15

Do sedaj smo vedno vlagali sadje in zelenjavo v loncu na štedilniku.Rada bi poskusila v pečici, pa me zanimajo vaše izkušnje.Temperatura,čas, ali morajo stati kozarci v vodi, in če se lahko dotikajo. Najprej bom poskusila s češnjami.

Hvala

lelči

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

8. jun 2007 18:47

lelči,

kaj kompliciraš brez potrebe, pa še lahko ušpičiš kaj, da ti ne uspe. Pri pasterizaciji gre za to, da se vse kaj je prišlo v stik s zrakom ( in s tem do bakterij in spor tistih reči, ki naredijo, da se naš izdelek pokvari ) segreje do temperature pasterizacije in na tej temperaturi drži nekaj časa, ( se ne spemnem točno kolk je, ne ljubi se mi iskat, se mi zdi da je 70-80 oC ). Doma je to najlažje zagotovit, da potunkaš kozarce v vodo in počasi segrevaš ( kozarci naj niso direkt na dnu, postavi vsaj kuhinjsko krpo, to zaradi tega da ni možnost, da se kozarec lokalno pregreje in stem poči, kozarci se lahko dotikajo, ne smejo pa bit zagozdeni ). Če se dela po sistemu ALUPO pokrovov, imaš še po ohlajanju kontrolo, da so kozarci dobro zaprti ( pokrovi se ulubijo ).

Verjetno se da vse speljat tudi v pečici, vendar je kontrola temperature problem, pa enakost segrevanja, pa možnost pregrevanja ( tudi lokalneg ) kar vse lahko pripelje do neuspeha, bodisi da kakšen del kozarca ni zadosti pregret, bodisi da je preveč in je kozarec počil.

Pred nekaj dnevi sem tu na forumu nekje prebral ( pa nimam pojma kje ) da ena dela ( se mi zdi marmelado ) zelo lukavo: v segrete kozarce da vročo marmelado, potem vse kozarce fajn pokrije z deko in pusti čez noč ( kozarci morajo biti tudi postavljeni na deko ). S tem se doseže, da se kozarci zelo počasi ohlajajo in s tem cel kozarec doseže temperaturo pasrerizacija in na tej temperaturi nekaj časa tudi ostane. 

Če sem kakšneka kozla ustrelil, si lahko brez skrbi, me bo Rimljanka že popravila. Če si vse tole že vedla, prosim kar pozabi kar sem napisal, ne pa me na*izdit . 

ežoj

mojcapt  

član od: 9.5.2007

sporočila: 72

8. jun 2007 19:52

lelči, jaz že par let vlagam vso sadje v pečici in imam s tem zelo dobre izkušnje. V pečico dam najprej, v pekač od pečice, približno 2 cm hladne vode nato pa naložim dobro zaprte kozarce s kompotom in segrevam na 200 stopinj tako dolgo, da se pričnejo delati mehurčki v vseh kozarcih. Nato pečico ugasnem in tako pustim čez noč, da se počasi ohlajajo. Zjutraj preverim, če so vsi kozarci prijeli in jih shranim. To je najbolj enostavno vlaganje sadja - vsaj za mene. Mojca mojcapt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. jun 2007 20:18

ežoj, se pa res zaneseš name...........................no, nimam pripomb. Ampak jaz pasteriziram sadje kar v loncih, se mi zdi enostavno, pa hitro, pa dobre izkušnje imam. No ja, moja mama še veliko več, nekaj desetletij in stotine, ne, tisoče kozarcev. rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

8. jun 2007 20:43

Kako velike lonce pa imate, da gre to hitro in enostavno? Meni gre v največjega bolj malo kozarcev, pa še, kakor sem nerodna, nerada delam s kropom. Zato me zelo zanima metoda pasterizacije v pečici, zaenkrat bom poskusila tako, kot priporoča mojcapt. nola

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

8. jun 2007 21:02

nola je napisal/a:
Kako velike lonce pa imate, da gre to hitro in enostavno? Meni gre v največjega bolj malo kozarcev, pa še, kakor sem nerodna, nerada delam s kropom. Zato me zelo zanima metoda pasterizacije v pečici, zaenkrat bom poskusila tako, kot priporoča mojcapt. nola

niti gre hitro, niti enostavno, kolikor se spomnim ( jaz sedaj tega nič ne delam ), imeli smo en velik lonec sam za pasterizacijo, šlo je, se mi zdi 6-7 kozarcev. 

ežoj

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

15. jun 2007 17:05

nola, tudi meni se nekako ni izšlo z loncem in vodo. Ajvar in podobne goste zadeve dam v vroče kozarce zaprem in zložim v pečico ter jo vklopim na okoli 75 -80 stopinj in pustim notri od 30 do 40 min. Kumare in kompote pa okoli 20 min tudi sokove v steklenicah pustim malo dlje. Če imam robe za več kot eno pečico, zložim kozarce ven jih zavijem v odejo in pustim, da se ohladijo, drugače pa kozarce kar pustim v pečici, ki pa jo po pretečenem času izklopim. lp juhica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

16. jun 2007 8:30

juhica 101, hvala za nasvet, bom poskusila tako in sporočim, če mi je uspelo. lp nola

valči  

član od: 5.2.2006

sporočila: 197

16. jun 2007 11:01

Delam enako kot je napisala Mojcapt in tega postopka ne zamenjam. Lep dan valči

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

16. jun 2007 11:30

Jaz tudi naredim tako, da dam napolnjene kozarce v hladno električno pečico, dam kar na rešetke brez vode, prižgem na 150 stopinj in ko pečica doseže te stopinje, pustim na tej temperaturi še najmanj 20 minut, potem ugasnem. Kozarce pustim v pečici, da se ohladijo. Ta postopek mi je najbolj enostaven in praktičen. Pobrala sem ga iz Slovenske kuharice (izdaja 1980) in že dolgo delam tako. emily

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti