Lektoriranje diplomske na loge.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

31. jan 2013 8:57

Vendelina jr. je napisal/a:

Meni ni šlo v glavo pred nekaj leti in še sedaj mi ne gre tole: Namreč, kako nekdo, ki je na univerzitetnem programu opravil vse izpite in mu je ostala samo še diploma, ki je že napisana, ne opravi vsaj nekaj od navedenega:

- Gre po fakultetna navodila, v katerih piše, kako se naredi diplomska naloga?

- Pogleda nekaj diplomskih nalog v knjižnici fakultete in če tam ne piše, kdo je lektoriral, vpraša avtorja diplome za kontakte o lektorju?

- Vpraša mentorja, če lahko priporoči lektorja?

- Pogleda po strokovnih revijah iz stroke in tam v kolofonu poišče ime lekorja in na uredništvu zaprosi za kontakte?

- Ne poišče kontaktov za lektorja na študentskem forumu, ki ga ima čisto vsaka fakulteta?

 

... in namesto tega išče nepreverjene infote po forumih, ki niti ne spadajo v bližino vsebin študija.

 

Ker zadeva jr naslednja: od univerzitetnega diplomiranca se po definiciji pričakuje vsaj tolikšna doza proaktivnosti, kot je tule navedena. To, da znate sami v živem kontaktu pridobiti informacije, je minimu za kariero univerzitetnega diplomiranca. Če ne znate niti tega, kako, za vraga, pa mislite, da vas bodo v službi, če jo boste slučjno dobili, jemali resno? Pa a boste do konca življenja spraševali na Kulinariko ali pa bodo tole za vas počele vaše mamice?

 



Vendelina jr.

 

Mene se vedno preseneca, da univerzitetni diplomiranec ni sposoben SAM napisat vsaj do neke mere slovnicno pravilne diplome. Brezplacno imas dostopen tako SSKJ kot cel kup druge literature, vprasas lahko na forumu, ce ti je ze nerodno kolege morit... Zdi se mi da gre tudi tu za prelaganje odgovornosti, saj je potem lektor kriv, da je diploma zanic.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

zoyaa  

član od: 1.8.2011

sporočila: 88

31. jan 2013 9:00

sama sem dala za lektoriranje 77e in ni mi žal... je res urejeno korektno in v skladu s pravili naše fakultete...

glede prejšnje objave rebecce bi rekla pa tako...na naši fakulteti moramo dodati potrdilo s strani lektorja, da je naloga urejena in lektorirana...zato ne gre za to da bodoči univerzitetni diplomiranci nismo sposobni sami tega naredit...pač stvar mora biti profesionalno zlektorirana...tukaj ne gre le za slovnične napake...

zoyaa*

zoyaa  

član od: 1.8.2011

sporočila: 88

31. jan 2013 9:09

sama sem dala za lektoriranje 77e in ni mi žal... je res urejeno korektno in v skladu s pravili naše fakultete...

glede prejšnje objave rebecce bi rekla pa tako...na naši fakulteti moramo dodati potrdilo s strani lektorja, da je naloga urejena in lektorirana...zato ne gre za to da bodoči univerzitetni diplomiranci nismo sposobni sami tega naredit...pač stvar mora biti profesionalno zlektorirana...tukaj ne gre le za slovnične napake...

zoyaa*

tina711983  

član od: 24.6.2009

sporočila: 197

31. jan 2013 9:26

Vendelina jr,

ne razumem zakaj je bilo potrebno poudariti v zadnjem postu  moj rojstni datum, ne vem, ali hočeš poudariti, da sem že stara in naj se zamislim nad pisanjem. Ali pa ti je moja letnica rojstva dejansko všeč. Vem, dober letnik. No, nima veze. 

No, jaz bom odgovorila po domače, ker ne poznam toliko strokovnih besed, kakor ti. Jaz si razlagam, da so forumi  namenjeni ravno temu, da se človek na njih obrne z vprašanji, nasveti... Človek se uči celo življenje in da si prišla do položaja (verjamem, da si zelo izobražena ženska), si se mogla tudi ti učiti. Pa pustimo kakšni časi so bili takrat, pa kakšna je danes mladina, smo mladina, se štejem še pod mlade. Govorim o tem, da so po mojem mnenju forumi ravno temu namenjeni. Žal je na Kulinariki velikokrat tako, da tudi jaz raje dvakrat premislim, če bi kaj vprašala, ker se bojim, da se bo nekdo obreknil ob vprašanje in ga kritiziral, namesto nanj odgovoril. pa se na ta forum obračam ravno zato, ker je na tem forumu toliko dobrih ljudi, ki ima veliko izkušenj in znajo svetovati. No, odgovarjam na tvoje vprašanje, citiram: "Pa a boste do konca življenja spraševali na Kulinariko ali pa bodo tole za vas počele vaše mamice?"

Nekateri nimamo staršev, govorim za sebe in sem pri svojih letih doživela že veliko izkušenj, dobrih in slabih, vsaka je bila za nekaj dobra. V današnjem času hvala bogu obstajajo forumi, knjige (da ne boste rekli, da nič ne berem ), da se lahko učimo tudi iz tega. 

Predvsem pa ni moj namen, da se ta tema zdaj razvije v najin dialog, ki obsega malo drugačen pogled iz vsake strani. Kot sem že omenila, pišeš dobre nasvete, samo včasih je pred kakim komentarjem fajn zadihat in poskušat razumet potrebe tistega, ki to sprašuje. Veliko o tem govori že sam Marshall B. Rosenberg, Nenasilna komunikacija. Mislim, da nam ne bi škodilo vsem par uric delavnice....

Pa lep dan, po dolgem času tudi topel...

tina711983

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

31. jan 2013 9:44

zoyaa je napisal/a:

sama sem dala za lektoriranje 77e in ni mi žal... je res urejeno korektno in v skladu s pravili naše fakultete...

glede prejšnje objave rebecce bi rekla pa tako...na naši fakulteti moramo dodati potrdilo s strani lektorja, da je naloga urejena in lektorirana...zato ne gre za to da bodoči univerzitetni diplomiranci nismo sposobni sami tega naredit...pač stvar mora biti profesionalno zlektorirana...tukaj ne gre le za slovnične napake...

zoyaa*

 

Razmisli malo, zakaj fakultete zadnja leta zahtevajo lektoriranje, saj par leti nazaj to ni bilo pravilo.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

31. jan 2013 18:34

Rebecca, zakaj? Mene tudi zanima. Prepričana sem bila, da sem prijateljevo diplomsko nalogo korektno lektorirala, žal pa nimam prave izobrazbe, da bi se podpisala kot lektorica. Zato je bilo potrebno angažirati pravo lektorico, da je popravila 3 (tri) napake in pobrala 100 eurov.. Ampak takšna so pravila fakultete...



Barbra

Sporočilo je spremenil(a) barbra dne 31. 2013 18:35

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. jan 2013 18:55

No, tudi za popravo (zgolj)  treh napak je lektorica morala prebrati celotno vsebino, kajne?

Nisem lektorica, a imam z lektorji opravka vsak dan. In niso plačani po tem, koliko napak najdejo in popravijo, pač pa po tem, koliko strani preberejo. In kolikor vem so tarife za strokovne tekste drugačne od tarif za običajne oziroma manj zahtevne.

 

mamamia

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

31. jan 2013 19:04

Ni problem v plačilu, zanima me, zakaj fakultete zahtevajo podpis lektorja, čeprav morda domnevamo, da je naloga pravilno napisana in ne potrebuje lektoriranja.

 



Barbra

Sporočilo je spremenil(a) barbra dne 31. 2013 19:05

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

31. jan 2013 19:48

Barbra, ljuba duša,

zato, ker so fakultete prišle do bridkega spoznanja, da današnji intelektualci tik pred diplomo v dovolj velikem številu (se pravi: njih znatni delež)  niso več sposobni napisati nekaj strani besedila brez večjih slovničnih in pravopisnih napak. Zato, ker ne premorejo več dovolj osnovne funkcionalne pismenosti, kakršno zahteva branje navodil za pisanje diplome - recimo, kako oštevilčiti poglavja, ali in kako zamakniti odstavke, kako označiti slike in tabele, kako citirati reference. Ker jim bodisi lenoba preprečuje ali pa jim intelekt ne seže tako daleč, da bi, če ne razumejo navodil, stopili v knjižnico, si izposodili par diplom iz zadnjih nekaj let, ki so bile odlično ocenjene, in si ogledali, kako se to naredi, če se že ne morejo sami prikopati do teh spoznanj. Zato smo pač vsi skupaj pristali pri tem, o čemer je že večkrat pisala Vendelina - pa bi jo kar nekaj osebkov tudi s tega foruma zato verjetno najraje videlo goreti na grmadi - da smo splošne standarde spustili tako zelo nizko, da nižje res več ne gre. Čeprav, kot uči zgodovina zadnjih par let: pustimo se presenetiti, globine so črne in se ne vidi prav dobro, kaj je še spodaj. In v ta kontekst prav ilustrativno spada tudi ponudba za lektoriranje diplome - kakršne koli, iz česar koli - za 1 € na stran. Pa saj to sploh ne pomeni, da nekdo, ki se je prisiljen prodajati za tako ceno, ne bi mogel biti res dober v tem poslu. Vsi skupaj smo pač pristali na to, da ima znanje tako tržno ceno in nič več. In kar je še slabše - obnašamo se, kot da je res samo toliko tudi v resnici vredno. 

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

31. jan 2013 19:58

In ker se mislena lenost širi ko kuga, ravno nasprotno pa je  s samozavestjo taistih.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti