Najprej pojemo, potem pojemo ?

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

7. jun 2007 20:52

Včasih smo peli:

 

Rdeče češnje rada jem,

črne pa še rajši,

v šolo tudi rada grem -

vsako leto rajši.

 

 

Blanchy

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

7. jun 2007 20:52

Pa še tale od Elde Viler:

 

Mešaj, mešaj, barba Vane,

kadar kuhaš makarone.

Nežno zmešaj jih z omako,

to je jed za družbo vsako.

Blanchy

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

7. jun 2007 21:29

Jaz se medlo spomnim reklame (pesmice pa dobro, ker jo v nasi familiji prepevamo otrokom med ostalimi "nonsense verses") : Samo Barcaffe pili bomo noč in dan, ker moj fičko ne mara pijanca za volan. Če voznik bo pil, fičko sam bo v graben šel, bolje piti je samo Barcaffe!

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

7. jun 2007 21:31

Pa napis s Čokolešnika iz mojega otroštva (sicer nima melodije): Kaj bo danes za kosilo? Lešnikova jedrca. Veverička, umij si tačke, mizica pripravljena. Ve kdo naprej? Zeeelo rada bi spet prebrala! Atina

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

8. jun 2007 12:35

Tudi Ognjič se strinja, da je pesem YO ZO Zizike ko lizike DVAKRAT kulinarična. F r i n a

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

8. jun 2007 12:43

, pa tudi glede starosti ni omejitve Ognjič

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

8. jun 2007 16:33

 

Nena-Morje je napisala naslov čudovite pesmi  - Jesen stiže, Dunjo moja. To je slikovita Pesem o razočaranju  nad ljubljeno Dunjo, ki je svoje ime dobila po kutinah. V pesmi Svirajte mi Jesen stiže Dunjo moja, Balaševič pripoveduje o nenadnem prihodu  iz vojske, ko je prispel ravno na poroko svoje ljubljene  in je želel, da mu jo zaigrajo Cigani, ki so na tej svadbi godli.

Očitno so dunje ( kutine) zelo simboličen sadež v nekdanjih jugoslovanskih republikah.. Pojavlja se še v dveh otožnih pesmih , ki jih poznam :

Uzalud vam trud svirači ( Zaman se trudite, muzikanti) Prvljavo kazalište:

» A za oblak mi se mjesec skrio,

sakrio mi pute,

uzalud vam trud svirači,

za drugog su dunje žute.«

 

Izraz » za drugog su dunje žute "se  danes uporablja kot fraza. Prišel je drugii n izkoristil priložnost.

 

Potem je treba omeniti še pesem Voljelo so dvoje mladih ( Žute dunje), ki sta jo v Zetri zapela Pimpek od Indexov in Vlado Kreslin. Bosanska sevdalinka, ki jo je  pela še tisoč glava množica, je zelo žalostna:

» Kad su htljeli, da se uzmu,

dušmani jim ne daju.

Ode dragi da donese,

žute dunje carigrajske,

al ga nema tri godine,

tri godine amala,

nit se javlja niti dolazi.«

( Ko se vrne z dunjami, je ljubljena že mrtva.)

 

Srečala sem Dunje, Višnje in Jagode, se pa ne spomnim, da bi slovenski starši dali svojim otrokom ime po kakem sadju..

F r i n a Sporočilo je spremenil(a) frina dne 08. jun 2007 16:37:09

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

8. jun 2007 17:29

Jaz poznam eno Malino. Sicer imamo Slovenci Brine, Jelke, v zadnjem casu Tise - skratka, iglavce in iglavke. Od ostalih rastlinskih imen mi pride na pamet samo Ajda.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

8. jun 2007 17:43

V gimnaziji sem imela sošolko Travico (klicali smo jo Otavija), poznam pa tudi Bilko, dva Lana in enega Klasa. nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti