Medena torta/pecivo - ali kdo pozna?

slovinkita  

član od: 6.3.2006

sporočila: 248

8. feb 2008 8:02

medovi dort je češka torta. njeno testo je narjeno iz meda. nekje imam en recept, original iz Češke, ko sem še živela tam.. pripnem ko najdem :P se pa spomnim da je kar dosti "pacanja"... lp, sara slovinkita

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

11. feb 2008 14:50

Pozdravljeni! Lepo vas vse prosim,da mi ne zamerite,kajti kljub temu,da sem skoraj 2 uri brala in iskala celoten portal v zvezi z torto marlenka nisem zasledila in našla v bistvu recepta original v slovenščini, da bi ga lahko z veseljem preiskusila, ker ste mi naredili tako voljo do nje, da se mi kar sline cedijo. Če vam ni odveč in ima kdo mogoče kaj časa in iznajdljivosti, mi naj lepo, lepo, lepo prosim napiše recept, da bi ga razumela. Hvala v naprej in brez zamere. Lep dan. jaša

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. feb 2008 15:39

jaša, tole sem našla na naši strani:

Blanchy je napisala: No, jaz sem našla pa recept v slovenščini:

Medena torta

Z metlico stepemo 3 jajca, 4 rumenjake, 15 dag sladkorja ter malo limonine lupine v penasto mešanico. Vanjo vmešamo trd sneg, stepen iz štirih be1jakov, in nazadnje še 10 dag moke. Iz zmesi spečemo 6 do 7 tortnih plošč.

Nadev pripravimo tako, da raztopimo 30 dag sladkorja v poldrugem dcl vode in raztopino kuhamo, da se potegne v kaplje. Tako zgoščeni raztopini dodamo 30 dag medu in mešamo dalje. Poleg tega pripravimo sneg iz 7 beljakov in mu prilijemo vrelo raztopino medu in sladkorja. Snov mešamo v posodi, ki je napolnjena z vrelo vodo, da se zgosti in ji primešamo 30 dag zmletih orehov.

Z nadevom namažemo tortne plošče in jih zložimo v torto. Torto prelijemo s poljubnim ledom in potrosimo z zrezanimi orehi.

 

Kateri je najbolj verodostojen, pa ne bi vedela ...

Blanchy

Še to, pobrano s strani: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1160

rimljanka - zasebno mnenje

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. feb 2008 16:02

Edini moj pomislek je bil, da iz 4 jajc in 10 dag moke plus ostalo , zelo težko spečeš 6-7 tortnih plošč. Zato še nisem poskusila. Bom pa vesela, če bo katera spročila, kako bo šlo.

Na drugi strani pa je izjemna količina za nadev, skupaj 60 dag sladkega. Meni se  Marlenka ni zdela tako zelo sladka.

 

F r i n a

slovinkita  

član od: 6.3.2006

sporočila: 248

11. feb 2008 16:31

moj recept gre takole: 460g gladke moke, 200g sladkorja v prahu, 4 žlice medu, 120g mehkega masla, 2 čajni žličko sode bikarbone in 2 celi jajci. Vse skupaj zgnetemo v gladko maso ter pustimo kakšno uro. Potem pa testo razrežemo na poljubno velike kose ( pač odvisno od vašega pekača) in spečemo v že segreti pečici dokler ne postane zlatorjave barve. Jaz vedno namažem z ribezovo marmelado in oblijem z vaniljinim pudingom. Za boljši okus lahko pokapate testo tudi z rumom. Pa mlete lešnike oziroma mandlje lahko tudi dodate za bolj poln okus. Dobry chut"! lp, sara slovinkita

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

11. feb 2008 16:46

Najlepša hvala vsem za hitre odgovore, vendar g. Rimljanka tudi sama sem v dvomih kot g. Frina, glede recepta g. Blancy, al pa morda količina jajc naredi volumen 6. plošč, pa tudi ostale strani na forumu sem prebrala, pa mi noben recept še ne gre v glavo, a bi to tak štimalo. V enem se krema dela z vanili pudingom, mlekom, sladkorjem in orehi, v drugem samo med, voda, sladkor, beljak. Potem v eni se plošče delajo s sodo, medom in Lebkuchengewuerze v drugi samo lim. lupina- ostale sestavine ostanejo enake. Strah me je polomije, zato vam težim in vas naprošam za nasvete in mnenja, ker glede na vaše pohvale in pobude za tole torto nebi rada pokiksala, zato, ker nisem imela pravega recepta in bi me volja za nadaljni poskus minila. Upam, da me razumete in mi ne zamerite moje nevednosti. Hvala še 1x in lep večer še naprej. jaša Sporočilo je spremenil(a) jaša dne 11. feb 2008 16:59:27

slovinkita  

član od: 6.3.2006

sporočila: 248

11. feb 2008 17:03

@jaša point medove torte je v tem, da je testo narejeno iz medu. kako filo boš dala not je pa čisto od tebe odvisno. če bi hotla met isto kot tista ki si jo v pragi jedla (če si:), bo mal težje, ker teh tort je miljon vrst. če pa najdeš kak recept v češčini, mi pa pošlji link na ZS pa ti prevedem. lp, Sara slovinkita

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. feb 2008 18:40

Upam, da je jasno, da tisti recept ni on Blanchy, da ga je samo od nekod prekopirala.

rimljanka - zasebno mnenje

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

11. feb 2008 18:45

Razumem osebno jaz vse, zato se ne jeziti, če ste mogoče kaj napak razumeli, ni bilo mišljeno nič slabega, niti žaljivega, niti nič osebnega proti komur koli. Ne želim, da ste slabe volje in jezni zaradi mene. Potem raje ne bom pisala, kot da jemljete moje odg. in mnenja žaljivo- osebno. Razumem vse vaše odg., g Rimljanka - osebno pa se vam, seveda obenem zahvaljujem za pomoč. jaša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti