Lisičke

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

tema odprta - 4. jun 2007 11:48 | ogledi: 4.287 | odgovori: 4

V soboto sem v Kopru kupila lisičke ( gobe ). Lepe, sveže - kot, da so bile malo prej nabrane. Zanima me ali lisičke rastejo samo v gozdu, ali se jih da vzgojiti ( kot so šampinjoni).

Pozdrav, antonija

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. jun 2007 13:23

Vse gobe, ki rastejo v gozdu, je možno vzgojiti tudi v gojilnicah - s tem, da je vzpostava gojilnice resna ekonomska dejavnost (nekaj takih projektov sem morala po službeni dolžnosti že pregledati), ki mora s prodajo pokriti: - začetno investicijo - stroške materiala (rušo s trosi največ kupujejo v Međimurju in na Madžarskem, kar pomeni, da je treba plačati tudi transport) - stroške energije (ker je treba imeti platoje v eni konstantni vlagi, osvetljenosti/zatemnjenosti in temperaturi) - stroške delovne sile - stroške zavarovalnih polic (premija za zavarovanje izpada škode zaradi nekvalitetnih trosov je relativno visoka, ker se več-ali-manj v 1/3 iz trosov ne razvijejo gobe). Skratka, da se. Je pa drago. To, da bi pa kdo na domače vrtu malo gojil gobe in bi tudi stalno rasle....pa še nisem videla. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 04. jun 2007 13:23:57

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. jun 2007 13:26

Vendelina jr. je napisal/a:
Vse gobe, ki rastejo v gozdu, je možno vzgojiti tudi v gojilnicah Vendelina jr.

 

Teoretično, praktično pa bolj težko

LP

cervus

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

8. okt 2007 8:37

Ja Vendelina, sama sem bila na ogledu kmetije v Avstriji, kjer ta gospod (njegov link: http://www.krameterhof.at/) goji razne vrst gob, med njimi tudi lisičke in baje tudi jurčke. Takrat smo videli rasti samo turke in lisičke, pa še nekaj drugih gob - imena ne poznam - ki jih je posejal ali posadil. Rečem ti fenomen je ta gospod. Ima projekte po celem svetu, kjer iz nerodovitne zemlje naredi zemljo, na kateri raste vse kar hoče. To moraš samo videti, kaj vse on na višini 1380 do 1450 m visoko in na 50 ha veliki površini prideluje oz. bolj dokazuje, da v sorazmerju z naravo raste vse. Na obisku smo bili v avgustu. Najedli smo se češenj, malin, juste, jabolk, ribeza. n.pr. češnje mu zorijo od junija do septembra. V 25 bajerjih goji vse vrste rib, rakov. Res zelo zanimivo. Za ogledat. Samo škoda bolj poredkoma sprejema obiske, ker je časovno zelo omejen. Le oglej si njegov link, zelo zanimiv je ta gospod s klobukom. Lp oliva

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

8. okt 2007 10:44

Če imaš toliko kapitala kot on si lahko ustvariš vse. Predstavljen je bil že pred leti na tv. Mene taki nič ne impresionirajo. Zanimivi so mi tisti , ki znajo in skoraj nič nekaj narediti in ustvariti, ti dati koristen nasvet in idejo, ki jo lahko sam realiziraš. nasha

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti