Morske ribe na žaru

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

2. jun 2010 10:45

Ribo bolj obračaš bolj bo razcefrana, obrnemo jo le enkrat, pa dobro osušimo prej. Za na žar je boljša brez koruzne moke. Nisem je pa še delal na marmorju , tako da ne bom pametoval kako peči. Se pa strinjam glede tržaške, pri nas je celo sploh ni zraven, za moj okus nežen okus ribe ubije močan okus in aroma česna. Le malo rožmarina v trebuh, grobo mleta sol in domače olivno olje.

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. jun 2010 13:53

Tako kot sta zapisala kolega: ribo obrneš le enkrat in to takrat, ko je kožica že zapečena in se posledično ne more olupiti. Jasno, za to so potrebne izkušnje, ki pa si jih boš pridobila, ko boš večkrat pekla. Za povprečno veliko ribo ,ki ima tam okrog 20 - 30 dkg je povsem dovolj deset minut na eni strani, seveda pa je to odvisno od moči žara. Kot sem rekel , izkušnje te bodo izučile, tako,kot so vse nas. Glede tržaške je pa tudi moje mnenje znano: ni potrebna razen če imaš stare in smrdljive ribe in želiš z njo prekriti njen duh. Drugače pa gre brez nje. Uživaj v grilanju in veliko uspeha ti želim. lp hedonist

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

2. jun 2010 14:53

Vidva sta prav hecna! Če ni tržaške omake rib sploh ne jem, še posebej če so pečene na žaru paše tržaška omaka!

Sicer  sem že povedala, pa bom še enkrat, najboljša riba je pršut

Za dober izgled imejte usta do ušes

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

2. jun 2010 15:56

-pika je napisal/a:

Tudi pri nas doma smo si nabavili kamin za pečenje na žaru in imamo marmonasto ploščo z gorilniki,vendar me vseeno zanima glede pečenja rib,kajti jaz naredim sledeče jo dobro operem osušim posolim in pomokam z koruzno moko,potem zelo segrejem ploščo in vlijem malo olja in seveda dam ribo pečt,ampak problem je ker se mi vedno prime in gre koža stran.

Res pa nimam občutka kdaj je pečena tako da jo ne obrnem takoj ampak nekajkrat pa vseeno,zato vas prosim da mi nekdo pove kaj delam narobe mogoče bi morala vliti več olja,res rabim pomoč ker imam zelo rada ribe,ampak imam smolo pri peki in je riba vedno razcafrana.

lp

-pika

aha še nekaj ali tržaško omako polijem na ribo ko pečem ali po peki

Pravilno ravnaš, da ribo dobro posušiš.

Nikdar je ne potresaj z moko, samo namaži jo z oljem (ribo, ne kamna, na katerem boš pekla). Obrni jo samo enkrat, takrat, ko bo na spodnji strani že toliko zapečena, da jo boš dvignila brez trganja kože.

Principi veljajo tudi za peko mesa in zelenjave na odprtem ognju.

Omako - takšno ali drugačno - serviraj posebej.

 

nola

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

2. jun 2010 19:07

Dalmatinci pravijo takole: če je riba sveža, se postreže brez polivk in limone, ker z njimi pač prikriješ nežni okus ribe. Te pridejo na mizo, ko je nežni okusi in vonji niso več tako nežni in jih je dobro že malo zamaskirati. Seveda je pa to stvar okusa. Če ne moreš jesti ribe brez česna in petršilja, si ju pač privošči. Tudi k pršutu. Dober tek! Sonja

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

3. jun 2010 17:36

haj

Vsem najlepša hvala za odgovore in mnenja očitno bom pač večkrat pekla ribo in nekaj bo že uspelo, pač se bom držala pregovora "vaja dela mojstra"

lep dan vsem

-pika

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

3. jun 2010 19:10

_pika nič se ne sekiraj, večkrat kot jo boš pekla, večkrat bo uspela. Mojstrica boš pa vedno!

nola

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

3. jun 2010 20:04

Mi ribe dobro osušimo in namažemo z oljčnim oljem. Rahlo nasolimo le trebušno votlino. Vročo ploščo posujemo z grobo mleto soljo. Tako pečene ribe ohranijo lepo zapečeno kožo, ki ne razpada. Rib med peko nikakor ne polivamo! lp Janja

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

5. jun 2010 8:27

oj

Janja tale tvoj način je zelo zanimiv samo me pa zanima če se sol ne zažge in je vredno probati,samo povej kolikom soli natreseš na plošča.Pa imaš tudi ti v kaminu marmornasto ploščo in gotovo tudi ti ne obračaš preveč ribe da se ne razcefra,samo me pa zanima koliko časa pečeš na eni strani in potem na drugi.

lp

-pika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. jun 2010 10:31

Za peko rib na žaru je pač potrebno nekaj izkušenj, predvsem da dobiš občutek za pravo temperaturo plošče, na kateri ribo pečeš. Ko to enkrat obvladaš, je vse lažje.

Nekateri so si na začetku pomagali s tistimi žičnatimi rešetkami v obliki ribe, da so ribe lažje obračali, sploh ko so pekli na naravnem žaru. Meni je nekako uspevalo brez tega, je pa res, da je bilo na začetku nekaj potrgane kože ...

Dam pa v trebuh ribe včasih vejico rožmarina.

 

A kot je rekla nola: mojstrica boš vedno, ribe pa po vsakem poskusu vedno boljše.

 

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti