Morske ribe na žaru

neznan uporabnik

tema odprta - 5. apr 2002 13:38 | ogledi: 14.970 | odgovori: 20

Mogoče je tema že zguljena, ampak imam vseeno naslednjo zadregico:

Do sedaj sem na roštilju pekel samo postrvi in vsi so jih zelo pohvalili. Sedaj imam pa fiksno idejo, da na žaru spečem še morske ribe.

Katere morske ribe iz slovenskih ribarnic mi priporočate ?

Pekel bi take, ki so po količini kosti približno primerljive s postrvmi.

Aja, pogoj je pa seveda bela riba.

K A

ablatnik  

član od: 18.1.2002

sporočila: 6

5. apr 2002 14:38

Ojla! Za začetek oziroma prvi poizkus ti zagotovo priporočam orado, pa ne prevelike-ker so bolj ploščate in ne predebele in se lepše spečejo pa tudi brancin je primeren, pa kake trle so tudi zelo okusne. LP Aleš Aleš Blatnik

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

5. apr 2002 16:46

Vse OK Aleš, samo so po naše trilje ali bradači. (SSKJ: TRILjA -e ž (i) zool. morska riba rdečkaste barve z dolgima mesnatima izrastkoma pod spodnjo čeljustjo; bradač: loviti trilje / ocvrte trilje) So res pdlične, prvorazredne ribe za peko na žaru, nekatere le moti poseben vonj po jodu, drugim pa je prav to prava poslastica. Pa brez zamere in lep pozdrav! Riko

neznan uporabnik

6. apr 2002 7:39

Ali so trilje (trle) bele ribe ? Ej, so pa bolše morske ribe ene 3-4x dražje kot postrvi. Pekel bom po moje tako: - brancin - orada - arbun (ne vem, kako se reče po slovensko) - za pokušino kaka sardelica in skuša (sicer plave ribe) - poizkusil bom dobiti tole triljo kacajdr

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

6. apr 2002 10:16

Trilje (tudi trlje), red ostrižnjakov so "bele" ribe, čeprav je ta delitev na "bele" in "plave" naša pogruntavščina. Morda Vam bo uspelo dobiti tisto "od kamna", ki jo love z vršo ali na trnek in je še okusnejša-pa tudi precej dražja-od trlje, ki z "brado" praska po blatnem-peščenem dnu v lovu za hrano. Love jo pa z globinsko mrežo. Arbun je po naše ribon (družina šparov). Prijetno peko in dober tek Vam želi Riko

neznan uporabnik

6. apr 2002 12:05

Evo, nabavil sem par orad, par brancinov in par cipljev, danes drugega ni bilo za kupit. Zdaj jih še nasolim, načesnam in naoljim, popoldan pa spečem in ponudim. kacajdr

ablatnik  

član od: 18.1.2002

sporočila: 6

6. apr 2002 21:03

OK RIKO hvala za popravek, ker sem izpustil tisti j, me veseli, da me zdaj se po netu....oprosti elektronskem medmrezju preganjajo "Toporisici" pa sem ze mislil, da tu velja pisava free! LP in upam, da ti je danasnja priprava uspela K A Aleš Blatnik

neznan uporabnik

7. apr 2002 8:37

Ja, priprava je uspela. Ugotovitve: - morske ribe ni treba toliko soliti - naenkrat pečeš eno vrsto rib, sam sem pekel hkrati orade in ciplje, pa so bili ciplji preveč izsušeni, čeprav sem vse polival. Prej bi jih moral pobrat dol. Sicer je bilo pa vse zelo dobro. Poleg smo jedli krompirjevo solato. kacajdr

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

7. apr 2002 23:04

Ojla! Ribe se najbolje spečejo na razgreti marmornati plošči premazani z olivnim oljem. Če jih pečete na žaru, uporabite namesto oglja les od trte (koceni ali rozga). Žerjavica drži kar dolgo. Zelo dobra aroma - nasvet, ki sem ga dobil v Dalmaciji. Čas pečenja? Sploh ne glejte na uro. Vsaka riba se na kamnito ploščo, čeprav namazano z oljem ali na vroč žar prime. Ne obračajte je takoj, ker se bo raztrgala. Ko je dovolj pečena sama odstopi. Na to jo obrnete in pečete še na drugi strani, dokler ne odstopi. Med pečenjem jo pridno mažite z rožmarinovo vejico, ki jo pomočite v olivno olje. Za prilogo ponudite slan krompir s peteršiljem, blitvo in pa obvezno primorsko vino. Dober tek in lep pozdrav. Ažokoh

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

2. jun 2010 9:58

Tudi pri nas doma smo si nabavili kamin za pečenje na žaru in imamo marmonasto ploščo z gorilniki,vendar me vseeno zanima glede pečenja rib,kajti jaz naredim sledeče jo dobro operem osušim posolim in pomokam z koruzno moko,potem zelo segrejem ploščo in vlijem malo olja in seveda dam ribo pečt,ampak problem je ker se mi vedno prime in gre koža stran.

Res pa nimam občutka kdaj je pečena tako da jo ne obrnem takoj ampak nekajkrat pa vseeno,zato vas prosim da mi nekdo pove kaj delam narobe mogoče bi morala vliti več olja,res rabim pomoč ker imam zelo rada ribe,ampak imam smolo pri peki in je riba vedno razcafrana.

lp

-pika

aha še nekaj ali tržaško omako polijem na ribo ko pečem ali po peki

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

2. jun 2010 10:32

Mislim, da je tržaško omako najbolje ponuditi posebej, zraven ribe, da si jo vsak jedec po svojem okusu in želji lahko vzame sam. Ni treba ribe servirati že polite s tržaško omako.

Miroslav Vulović

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti