Peteršilj ali čebula na zalogo

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

tema odprta - 2. jun 2007 8:37 | ogledi: 3.860 | odgovori: 11

Zanima me ali ste si že kdaj naredile peteršilj ali čebulo na zalogo, da si jih sesekljaš eno količino nato pa shraniš v hladilnik. Če, kako to naredite in kako dolgo lahko uporabljate, da se ne pokvari. Vem, da je najbolje sveže ampak včasih ne moreš porabiti celega šopa peteršilja, ali čebule obvarovati pred gnitjem.

Hobotka

kokos  

član od: 31.10.2004

sporočila: 373

2. jun 2007 8:42

Jaz peteršilj operem, sesekljam in dam zmrznit, ko pa potrebujem vzamem ven kar z žličko kolikor pač potrebujem. Čebule pa po navadi ne delam na zalogo. kokos

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

2. jun 2007 9:09

Prejšnji teden sem porabi zadnjo posodico iz skrinje, ki sem jo pripravila jeseni.

Šop peteršilja in šop zelene na drobno sesekljam, dam v plastično posodico in v skrinjo. Ko potrebujem vzamem posodico iz skrinje in z žlico odtrgam kos. Krasno se obnese, v jedi je prav tako, kot bi bila sveža.

 

Pozdravček!

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

2. jun 2007 9:12

Peteršiljevo zelenje operemo, osušimo in zmznemo v vrečki. Ko zmerzne, ga zdrobimo z valjarjem, odstranimo grobe dele in shranimo v plastično škatlo, iz katere odvzemamo po potrebi. Peteršilja ni potrebno seklljati, pa še malo prostora porabi. Gre tudi v zamrzovalni del hladilnika.

Prav tako prepražimo na olju sesekljano čebulo in jo ohladimo. Ohlajeno damo v male plastične kozarce in zamrznemo. Iz posodbe odvzemamo količino, ki jo potrebujemo z žlico. Enako bi šlo v zamrzovalnem delu hladilnika, vendar ima zamrzovalnik  nižjo temparaturo in ima več prostora.

Taka predhodna priprava ima dva učinka: poraba presežkov in skrajšanje časa pri pripravi hrane.

 

F r i n a

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. jun 2007 9:18

Znanka, ki doma pridela vso potrebno čebulo, je del seseklja in poduši - kar samo, ne na olju in brez soli - potem  jo zamrzne  v primernih porcijah  in shrani za razne golaže in podobno. Par porcij je odstopila tudi meni in so se zelo dobro obnesle. Še posebej takrat, ko sveže slučajno zmanjka.

Pri peteršilju (in drobnjaku) pa delam enako kot dragička.

Pripis: druga znanka pa peteršilj vedno pusuši in je z uporabo suhega tudi zadovoljna. Cila Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 02. jun 2007 09:21:55

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

2. jun 2007 11:18

Obstaja zanimiva finta za peteršilj. Cel SVEŽ (ne ovenel, moker ali kaj drugega) peteršilj damo v večjo vrečko, jo napihnemo, zavežemo in damo v hladilnik. Tak zdrži do 14 dni kot nov. Za kakšen mesec ali več pa sesekljanega v oljčnem olju in v hladilniku. Ali pa zgoraj omenjene variante, v skrinjo. Tatjana

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. jun 2007 13:09

Peteršilj nasekljam, ga potlačim v posodice za led, zalijem z vodo in zamrznem, potem pa samo emljem ven kocko za kocko.

Loni Makaroni

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

2. jun 2007 17:40

Peteršilj v napihnjeni vrečki pa tudi jaz pozna in uporabljam. Odlično se ohrani dolgo časa. Aki[pikapolonica]

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. jun 2007 20:25

Enako dobro se ohrani v steklenem kozarcu ali plastični posodici, seveda v hladilniku....................... rimljanka

mandeljcek  

član od: 22.7.2006

sporočila: 66

2. jun 2007 20:52

vcasih je ze dovolj da ga das v vodo in v hladilnik ... je pa v zaprtem kozarcu zagotovo najdlje svez. :) mandeljček

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

3. jun 2007 11:46

naša mami pa peteršilj naseklja ga zmeša z grobo mleto soljo,sharani v vrečki ali v kozarcu in postavi v skrinjo,... tako ni nobenega drezanja v zmrznjeno gmoto,saj gre vse lepo samo narazen zaradi soli,.... čebulo nasekljano in potem zmrznjeno pa sem videla v trgovini,... tako da očitno se da tudi to,... plopsa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti