Količina soli in popra za žar

josi  

član od: 1.6.2007

sporočila: 1

tema odprta - 1. jun 2007 7:06 | ogledi: 29.133 | odgovori: 11

Doma zelo radi pečemo na žaru, najraje svinjsko vratovino. Kot začimbo uporabljam samo sol in poper, vendar vedno tako, po občutku (zako da je včasih tudi preslano ali premalo)

Koliko gramov soli in popra naj bi bilo na kilogram svinjskega mesa, da bo zadeva slastna, ko bo pečena na žaru

josi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. jun 2007 10:07

To je pa tako težko reči, saj je odvisno tudi od okusa. Mi ravnamo preprosto: ko začinimo, poskusimo. Začnemo z manj, da lahko dodajamo, če pa se že preveč vsuje, pa pač postrgaš dol. Raje soli manj, pa pote, ko je meseo že pečeni, posoli toliko, da vam bo dovolj. Tudi za meso je bolje, če soliš po peki, razen če delaš marinado z oljem in začimbami, pa že to soliš. Mamamia mamamia

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

1. jun 2007 12:59

Za kilo mesa na žaru potrbuješ med 15 in 25 g soli in 0,5-1 g popra. ati zlati

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

1. jun 2007 22:29

Smo pekli neslano in pečeno solili. Res je bolj sočno meso. Jasno, sol vpija tekočino. ham-njam

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

2. jun 2007 9:44

Pri vratovini pač ni problem, da ne bi bila sočna - no, če že res ne pretiravaš in rata podplat. Mi jo imamo najrajši - na ražnju. Zrezke položim na pladenj in jih kar močno posolim in močno popopram, ( veliko se namreč scedi z maščobo ) namažem z senfom, ki pa mora biti Tomy ( vsak drug nam ne da pravega okusa) in potem, ko je zrezek namazan ni problema nanj namazati še obvezno na drobno nasekljan svež! česen. Nam in vsem, ki pridejo k nam na roštiljado je zadeva božanskega okusa. Je pa ta varianta primerna za roštilj in ne za tiganj. Mmmmmm, škoda, da je tako žalostno vreme... vanjatajnsek

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

2. jun 2007 10:58

jaz zmešam v lončku, sol, poper, senf, papriko v prahu in paradižnikovo mezgo, v gladko zmes s katero namažem zrezke za na žar,..... to pa nekako lahko poizkusiš in oceniš če je vse ok,.... p.s. z enako zadevo namažem piščanca,.. plopsa

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

2. jun 2007 11:22

Mene so poučili, da na kilo mletega ali pa v kosu pride 1,7g soli. Tatjana

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

2. jun 2007 11:38

Dajte no, 1,7g! - pa menda ja ne tehtate take količine. lp, vanjatajnsek

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

2. jun 2007 11:40

Sam še en majcen komentar, s katerim se seveda ni treba strinjat. Hočem reči, da mi gre dobesedno na bru*****, ko vidim v mesnici pripravljeno meso za žar, ki je tako močno namazano s, kaj pa vem, najbrž papriko, da je popolnoma oranžno. Bljak, blajk. vanjatajnsek

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

4. jun 2007 17:14

Vanjatjasek,Josi je vprašala po količini in dobila odgovor,kako bo tehtala je pa njena stvar. Tatjana je pa malo decimano vejico premaknila,drugače je pa vse ok.Morda je hotela napisati1,7 dkg. Sicer je pa smotrno tehtati pri večjih količinah,saj se za pol kg preslanih zrezkov ne bomo ravno razburjali,pri 5 kilah presoljenega mesa,pa bi se nosovi kar malo obesili.Pri vsakdanji kuhi soli in popra nikoli ne tehtam,pri izdelavi salam pa že dolgo.Sem že imel priložnost poizkusiti močno presoljene mesnine priznanih in izkušenih mesarjev,ki se zanašajo na svoj "občuitek" in se posmehujejo na račun tehtanja sestavin. Pogosto na roštilju spečem nezačinjeno meso,ki ga po peki premažem z domačim zeliščnim maslom. Maso za čevapčiče praviloma pripravimo doma,smo pa večkrat pekli kupljene.Nismo bru...,niso bili bljak,bljak,in moram reči,da so bili čisto OK. Včasih se je treba kakega predsodka iznebiti... ati zlati

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

5. jun 2007 8:23

Ja,ja Ati zlati, res sem se zmotila in se opravičujem. Sploh se pa zelo strinjam s tvojim pisanjem. Vanjatajnšek, a te kdo sili, da kupuješ takšno meso? Drugač pa jaz solim po občutku, pa bolj malo, ker ne maram slane hrane. Tatjana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti