Cremoz

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

tema odprta - 30. mar 2002 16:12 | ogledi: 4.015 | odgovori: 20

Pozdravljeni!

Ali lahko kdo opise, kako se uporablja cremoz v prehrani?

Hvala v naprej

Henri

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

30. mar 2002 19:57

a lahko kdo pove, kaj cremoz sploh je? pa tud jaz se zahvaljujem maja

neznan uporabnik

30. mar 2002 21:29

NAJPREJ ŽELIM VSEM VESELE VELIKONOČNE PRAZNIKE! Ne vem, kaj je cremoz, če pa slučajno mislite na čemaž, potem sem ravo danes prebrala, kakšna rastlina je to: čemaž = gozdna rastlina z belimi cvetovi, ki diši kot česen; Alium ursinum. Uporabljamo mlade liste, ki jih nabiramo pred cvetenjem v začetku aprila, v višjih legah pa maja in celo junija. (tekst iz revije Dober tek, april 2000) Lahko se naredijo palačinke s čemažem, kruhovi zvitki s čemaževim pirejem, zlatovčica s čemaževo omako. Sama čemaža nisem še nikoli poskusila, tudi videla ga nisem. Omenjeni recepti se nahajajo v reviji Dober tek. Če sem pomešala različne stvari se opravičujem. LP, Nina

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

1. apr 2002 22:02

Če je cremoz res čemaž potem iz lastnih izkušenj povem, da je res uporaben. Raste zdaj v velikih preprogah po vlažnih delih gozda. Diši po česnu. Kasneje belo cveti, uporabni za prehrano so listi in cvetni popki. Starejši listi so bolj togi, a še vedno dobri. Jedli smo ga kuhanega (vrel je 7 min) s krompirjem v solati (bučno in olivno olje, sol, poper, kis in balzamični kis). V knjigi Divja hrana (Dario Cortese) s krompirjem zmeša samo sojino omako, olivno olje in sol. Omenjeni sta še solata iz narezanih surovih listov - doda tudi sojino omako. Čemaževa juha: narezane liste na hitro popražimo na oljčnem olju, prilijemo vodo in kuhamo, da so mehki. Malo pred koncem dodamo sojino ali ribjo omako in kakšno od zelišč (čili, bazilika, timijan, peteršilj...)

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

3. apr 2002 8:30

Mi doma uporabljamo čemaž kot nadomestek za česen na solato. Je zelo zdravilen, ker čisti kri... Za dalj časa ga mama shrani kar v zamrzovalniku. Jedla pa sem že tudi namaz iz čemaža, ki ga je prijateljica kupila na bio-tržnici v Mariboru (mislim, da je odprta ob petkih). Namaz je preprost in sicer: čemaž drobno sesekljamo in ga zmešamo z olivnim oljem ter malo soli v gosti namaz, ki ga mažemo na rženi kruh. Mmmmmm.... Takšen namaz lahko dlje časa shranimo v zaprtem kozarcu v hladilniku. Sicer pa so čemaž uporabljali že Rimljani. To pa tudi pove vse. Tanja

neznan uporabnik

3. apr 2002 11:32

Če diši kot česen, ali potem to izgledajo kot eni čufki trave (kot ozki čebulni listi)?? Potem imam to okoli hiše. larisa

neznan uporabnik

4. apr 2002 10:00

v današnjem večeru (04.04.2002) je nekaj receptov z čemažem (čemažom, čemažo ??) lppl

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

8. apr 2002 19:48

OPOZORILO! Pri nabiranju cemaza prihaja do zamenjave z jesenskim podleskom (Calchicum autumale), le ta je zelo strupen V Svici se je v zadnjih 35. letih s tem jesenskim podleskom zastrupilo 200 ljudi in trije niso preziveli. Vceraj je bila se ena zrtev. Pazite nase in opozorite tudi druge. Lep pozdrav vsem Henri

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

9. apr 2002 8:22

Hja, kaj naj rečem. Vsakdo, ki nabira divjo hrana mora vedeti kaj dela. Menda nikogar ne popade, da bi šel nabirat čemaž samo na podlagi zgornjih opisov - menda ja kdo pogleda v kakšno knjigo, slikco,vpraša... Če nima občutka za rastline, se tega sploh nima kaj lotevati. Sicer pa je zamenjati podlesek in čemaž tako kot če bi menjal regrat in marjetico, se tudi komu zgodi, ampak - moraš biti pa že švicar ali kaj. Bolj je verjetno nevarno, da med pasenjem čemaža vmes zajameš kaj, kar ne bi hotel - ali imaš Henri podatke, koliko npr. listov podleska je že nevarnih?

maca  

član od: 10.9.2001

sporočila: 26

9. apr 2002 8:37

Čemaž je še bolj podoben listom šmarnice, ki je tudi strupena. Če čemaž že cveti, ga ne morete zamenjati z nobeno strupeno cvetko, razen s kakšno bližnjo sorodnico, od katerih pa so vse zdravilne. Če še ne cveti, pa pomanite njegove liste. Če je to čemaž, vonja po česnu ne morete zgrešiti! Jaz rada uporabljam čemaž v juhi, kot špinačo, ali pa kot začimbo namesto česna, spomladanske čebulice,... res je uporaben in zelooo zdrav.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti