Bazilika

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

26. jun 2007 10:25

tigris, velikokrat preizkušeno. Na drobno narezana bazilika, groba sol in oljčno olje . Kot da bi imel celo leto svežo baziliko, Naredim tudi pesto, ga dam v majhne lončke in zamrznem. me pa zanima, kako režete baziliko. trgate posamične liste, ali odrežete celo vejico? mimika

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

28. jun 2007 11:43

Jaz trgam posamezno listke. Iz bazilike naredim pesto, a ga bom letos prvič poskusila dat zamrznit. swarovski

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. jun 2007 12:16

Jaz vejice nekajkrat potrgam, potem pa malo z nožem gor in dol, olje, malo kaper in to je to. Sesekljanje na 2 kvadratna milimetra mi strahotno dolgočasi. Vendelina jr.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. jun 2007 14:52

Obtrgam liste, sesekljam čisto na drobno, pomešam s soljo in oljčnim oljem, pa v kozarčke. Tako delam tudi s peteršiljem, čemažem in koriamdrom. Odlično se obnese. lp Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. jun 2007 18:14

Jasno, da je najbolje odrezati cele vejice, do listov, za katerimi so nastavki stranskih poganjkov. Tako spodbujamo razrast. Temu se, malo laično, reče "efekt žive meje", strokovno pa "efekt apikalne dominance". Pomeni pa preprosto to, da glavni poganjek s hormoni zavira rast stranskih, ko ga odrežemo, zaviranja ni več, stranski poganjki se razvijejo,......itd. Bazilika postane zgleden grmiček.

No, če tu in tam odtrgamo kak list, pa tudi ni napak.

Aja, še to, če preprečujemo, da bazilika zacveti, potem seveda poganja mnogo več listov. Imamo pač ene bazilike za okras, druge pa za rabo; so pa sorte, ki jih lahko uporabimo za oboje hkrati.

(kaj čmo, sem pač malo zaljubljena v bazilike).

rimljanka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. jun 2007 23:42

Čisto laično sem razlagala, da odtrgam listke. Postopam pa dejansko tako, da odtrgam vejico tako kot je razložila Rimljanka, jo oplaknem pod tekočo vodo, osušim in šele potem potrgam listke za sekljanje. lp Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. jun 2007 6:15

Ja, reca, seveda, stebelc tudi jaz ne uporabim, razen čisto mladih, ko uporabim cele vršičke v kosu. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti