Koliko sladkorja v kompot?

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

tema odprta - 21. maj 2007 12:02 | ogledi: 13.277 | odgovori: 5

Pozdravljeni!

Obračam se na vas, ker imate vedno dobre nasvete. Rada bi si pripravila nekaj češnjevega kompota za ozimnico, pa ne najdem kakega dobrega recepta. Imam morda katera kak nasvet, koliko sladkorja naj uporabim in sploh postopek? Slišala sem že, da lahko daš tudi kar sadje v kozarce, dodaš sladkor (koliko?), zapreš in pasteriziraš v pečici. Je katera že poskusila?

Lep dan vam želim

lesnik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. maj 2007 12:15

Seveda, ta varianta je zame najenostavnejša. Koliko sladkorja, to je pa stvar okusa. Če so češnje zrele, sladke, bi jaz dala kvečejmu eno žlico. Samo pri nas pasteriziramo v loncu.

Šlo bi seveda tudi popolnoma brez sladkorja, ampak je tak kompot, preverjeno, manj okusen, ker ne razvije arome. Sicer pa - če bo presladek, ga boš pač, ko boš kozarec odprla, malo zalila z vodo, pa bo.

Malo pomoči:

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2965

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1279

........................

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 21. maj 2007 12:28:06

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. maj 2007 14:40

Pri nas doma je pa mami delala kompot (breskov) tako, da ga je kuhanega še vrelega vlila v kozarce in jih takoj zaprla. Nobenega pasteriziranja. Je delovalo. Imam pa nekje na dnu možganov informacijo, da so češnje bolj zahtevne. Se pa zavedajte pri kuhanju kompota, da je sladkor tudi konzervans (in gotovo manj škodljiv kot razni E-ji)! teta torta

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

21. maj 2007 17:15

češnjev kompot vlagam takole: na 1 liter vode daš 10 dag sladkorja. vodo prekuhaš, sladkaš, tako, da se sladkor raztopi v vodi. ko se voda ohladi zaliješ surove oprane češnje, katere si naložila v kozarce. zapreš in pasteliziraš 20 minut. jaz prakticiram tako, da ko voda v kozarcu zavre, pustim vreti nekje 5 minut. ko je ta vsa umetnost ohlajena preverim, kako so se "pokrovčki prijeli". z nohti potrkam po pokrovčkih. če zveni votlo, kompot čimprej pojemo, če pa zveni zaprto pa kompot lahko hraniš par let, brez skrbi, da bi se kaj pokvarilo. ali pa gledaš, če so pokrovčki lepo udrti so kompoti o.k. ker je to pasteliziranje in ker sladkor ne služi kot konzervans, ga lahko dodaš manj, če niste ljubitelji sladkega kompota. tudi s količino 10 dag sladkorja na liter vode kompot ni preveč sladek. pa veliko vloženih češenj. l.p. m.schafe

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

21. maj 2007 18:30

Po kozarcih odmerim vodo v posodo in na kozarec dam 3 žlice sladkorja, prevrem in z ohlajeno vodo zalijem sadje naloženo v kozarcih zaprem in v pečico. Meni se zdi da je kompot ravno prav sladek, ker ne maram presladkih kompotov. 

teta torta, češnje niso nič bolj zahtevne kot breskve, hruške,..., no vsaj pri nas doma niso bile, jih je pa moja mami vlagala na enak način kot tvoja.

marelica

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

21. maj 2007 22:05

Jaz dam v glaž sadje,3 do 4 žlice sladkorja zalijem z vročo vodo iz pipe,zaprem dam v lonec in pasteriziram.Tako vlagam češnje,višnje,slive in breskve.Res pa je da je odvisno od saja dolžina vretja in količina sladkorja.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti