Kapre

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

tema odprta - 21. maj 2007 9:32 | ogledi: 15.692 | odgovori: 23

Drage članice Kulinarike,

berem vas že dalj kot leto dni in veliko vaših idej in znanja sem uspešno uporabila v svoji kuhinji. Oglašam pa se vam prvič. Jasno, s prošnjo. Poskusila sem že na mnogih naslovih - brezuspešno. Upam, da mi bo katera izmed vas lahko pomagala. Iščem sadiko kaper, ki jih lahko kupimo v kozarčkih, vložene.

- Latinsko ime rastline je Caparis Spinosa. Rastlina uspeva v toplih obmorskih krajih.

Hvala za pomoč in lep dan vsem,

Elba

elba

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. maj 2007 9:58

Elba, žal ne bom v pomoč. Spomnim se samo, da sem kapre v naravi občudovala na otoku Lipari, največjem od Eolskih otokov pri Siciliji. Tudi na sadike se ne spoznam, ker imam samo korita na balkonu v bloku. A ugibam, ali imajo morda tudi v Italiji drevesnice, ki pošiljajo sadike po pošti??? teta torta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. maj 2007 10:20

Hm, po moje bo treba počakat, da rimljanka vidi to pošto, ona bo po moje vedela, kaj in kako je  sadikami kaper pri nas.

Jaz kapre obožujem...

 

Mamamia

mamamia

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

21. maj 2007 10:30

Hvala obema, morda pa le dobim svojo sadiko! Elba elba

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. maj 2007 10:40

he, he, ne boste verjele, pred 3 minutami mi je kolega rekel: a veš, kako lepo i letos cveti kaprovec? Ni nič pomrznil, pa ima polno cvetočih vej, po 40 cvetov vsak dan. Vrtnarka tam v Ankaranu je iz semena vzgojila nekaj kaprovcev, preživel je pa menda edini ta, pri mojem kolegu.

Ampak, lepo prosim, on ima ta kaprovec ob morju, pri Ankaranu, pa skoraj vsako zimo pomrzne, potem zažene iz korenin,.......

Na obziudju cerkev v Piranu so krasni kaprovci, edini pri nas, če odštejemo take, ki jih imajo ljudje za veselje doma.

Edini nasvet, ki ti ga lahko dam: poskusi v obmorskih vrtnarijah.

Sicer pa kaprovci po Mediteranu poganjajo iz vsake razpoke, kjer se le da, se jih spomnim iz Zadra lani, pa še od kod. Ampak radi imajo pravi Mediteran, se razume.

Mo ostali jih bomo občudovali na slikah, cvetne popke in plodove pa v slanici ali kisu. No, najprej občudovali, potem pa pojedli, a ne?

Še ena lepa slikca, za gušt in lep dan:

http://sgicenter.oai.hu/szuper/Images/Capri.jpg

http://www.tau.ac.il/~ibs/album/capparis.spinosa.j

http://www.malawicichlidhomepage.com/macro_nature/GJR_2584WTMK.JPG

http://www.victoriapacking.com/images/capers/capers.gif

http://www.hort.purdue.edu/newcrop/cropfactsheets/fs_pic

 

No, pa je več slikc pristalo tule.

rimljanka

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

21. maj 2007 13:42

Nekje sem prebrala, da lahko popki kapucinke nadomestijo kapre ... tako za tolažbo. magnolija

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

21. maj 2007 14:54

Menda tudi popke marjetic lahko vložimo kot kapre. Tako pravi Dario Cortese. ddarinka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. maj 2007 16:50

Ja, pa regrata tudi (za letos malo prepozen nasvet), ampak nič od tega niso kapre. rimljanka

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

21. maj 2007 20:40

Hej, rimljanka, v Zadru si jih videla? Kje natanko pa? A se jih da tudi "vzeti", ne da bi to kdo opazil oziroma, ne da mi bi bilo treba bežati? Kapre iščem že nekaj let in bi si jih rada zasadila na morju. hvala in lp, župca

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

22. maj 2007 8:20

Lep pozdrav in hvala vsem, ki ste se trudile in razmišljale o mojih kaprah. Včeraj nisem namerno izginila v tišino ampak sem bila na službeni poti. Domov sem pritavala šele pozno zvečer. In ravno zaradi takšnih odsotnosti sem se pred leti odločila, da v svojem atrijskem vrtu vodenke, lobelije, petunije in ostalo cvetje, ki kliče po vodi in rabi neizmerno pozornost, zamenjam za neobčutljive sredozemske rastline. Prav tako sem del trave zasula s prodom, z vseh koncev privlekla sivko, nemški rožmarin, tamarišo, bugenvilijo in agave. Nekaj sem posadila v zemljo, ostalo je v loncih. In ko prideš na okus, začneš zbirati še bolj nenavadne, predvsem pa čudovite rastline. In zdaj je na vrsto prišla kapra. Njeni cvetovi so čudoviti, lahko jo občujujemo v Dalmaciji, kjer raste res prav v vsaki razpoki, kamor je veter nanesel zemljo. Ker pa je vzgoja iz semen in podtaknjencev zahtevna , predvsem pa za take reči nimam časa - zalivanje ... iščem sadiko. Ko jih bom našla - župca dobiš - upam, da te lahko tikam, tudi ti svojo. Lep sončen dan vsem, elba elba

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. maj 2007 12:53

No ja, če bi plezala,..................sicer pa nikakor ne boš mogla uspešno spuliti iz špranje. Morda bi bilo bolje misliti na to, da bi si jo iz semena vzgojila. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti