Želatina

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

tema odprta - 20. maj 2007 14:33 | ogledi: 11.611 | odgovori: 33

Danes sem delala pito po receptu mojstra Goljata. Nadev je bil jogurtov z želatino. Naredila sem po točno določenem postopku, ki je bil opisan v receptu, vedndar želatina ni uspela. Na pol litra jogurta sem dala 20g želatine (zavojček), ki sem jo poprej namočila v 0,5dl vode in stopila nad soparo ter vmešala v jogurt. Želatina se je na sopari lepo razpustila, vendar se je ob stiku z jogurtom (najbrž zato, ker je bil mrzel) začela sprijemati v grudice/laske. Zmes se ni strdila. Kaj sem naredila narobe, kako to naredite vi?! Pomislila sem na to, da je bilo najbrž premalo tekočine, a odmerila sem jo točno toliko, kot je pisalo v receptu... Ta peciva z želatino mi nikoli ne uspejo, tudi če delam točno po navodilih.

ivonja

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

20. maj 2007 15:49

Glede želatine je fora: ne smeš jo vmešat direkt v kremo (jogurt v tvojem primeru) ampak moraš, ko je želatina stopljena, vanjo zamešat nekaj žličk kreme (jogurta v tvojem primeru) in nato vse to zliješ v kremo (jogurt). Meni tako vedno uspe. Lp, Asja

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

20. maj 2007 16:55

Postopek kot je opisala Asja, vendar ... jogurt seveda ne sme v nobenem primeru biti iz hladilnika. Če pa se ti mudi in je iz hladilnika, odvzameš nekaj žlic stran, jih dobesedno segreješ in v tem segretem jogurtu raztopiš želatino, potem pa vse skupaj vmešaš v hladen jogurt. Na ta način ti ne bi smelo želirat v grudice.

Anja

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

20. maj 2007 18:05

Hm, jogurt ni bil iz hladilnika, maso sem v želatino vmešavala počasi. ivonja

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

20. maj 2007 18:35

Tudi jaz sem vedno v strahu kadar delam z želatino.Koliko se jaz spomnim,so rekli da mora imeti ž.veliko vode,da nabrekne.Mogoče bi morala dati cel deci.Ti bodo ostale gospe ,ko so maherji znale bolj točno povedat.Pa tudi ž. ne smeš dati vročo v kremo.Jo malo pustiš da se ohladi. Priporočam ti da drugič delaš z ž. v listu ali celo tisto v prahu,ko jo daš že na začetku v kremo.Tako se saj jaz izognem nevšečnosti.

Milenci  

član od: 12.7.2004

sporočila: 110

20. maj 2007 19:36

Ojla. Jaz po novem delam z želatino fix in zmeraj uspe. LP

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

20. maj 2007 19:37

jst pa raj uzamem želatino fix in mi vedno rata. Zanč sm u posodo stresla pol litra sadnega jogurta, pa čez želatino, pa sm miksala 5min in dala v hladilnik - pa med miksanjem se ni nč strdilo. Ko pa sem po pol ure dala iz hladilnika sm dobila čvrsto želatinasto kremo. In zravn primešala smetano in je biu super nadeva za torto. Pitončica

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

20. maj 2007 19:40

Jaz imam pa problem s tortnimi prelivi... Vedno delam po receptu na zadnji strani pa ni želatina nikoli trdna...postane taka pocasta-ne čisto tekoča,ni pa trda d bi jo lahko normalno rezal...kdo ve zakaj? Roncolino

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

20. maj 2007 20:04

Jaz zmeraj uporabljam želatino v lističih. Zadnjič smo ravno na enem forumu debatirali, da od želatine fix ni isti učinek kot od lističev (to je bila splošna ugotovitev, ni zrasla na mojem zelniku). Želatino pustiš, da nabrekne, nikakor pa ne preveč dolgo, da ne začne razpadati, ker jo boš morala ožeti. Potem jo pa raztopiš, dodaš nekaj žlic od velike mase, ki jo boš želirala, dobro premešaš, in vse skupaj dodaš veliki masi. Vmešaš v veliko maso in daš v hladilnik, da začne želirati. Eni stepeno smetano dajo zraven na tej točki, eni že na začetku zmešajo nestepeno smetano in jogurt in stepajo potem, ko začne masa želirati ( v tem primeru je masa ekstra penasta)... X variant.

Včeraj sem prvič uporabila rdečo želatino v lističin. Delala sem majhne tortice s krhko podlago, jogurtovo-smetanovim nadevom obložene s svežimi jagodami. Izpadle so čudovito, rdeča želatina pa ima tudi okus po jagodah... če boste uporabile, da se vam ne bodo tepli okusi. 

Anja

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

20. maj 2007 21:48

Meni prelivi za torto čisto vedno uspejo. Naredim jih tako kot puding, le da pustim le do vretja, potem pa odstavim. Z želatino pa sem tudi imela že zelo različne izkušnje; od super do žive polomije. Pesnica

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

20. maj 2007 22:12

Vrsto let mi želatina ni uspela. Sedaj pa mi vedno. Fora je, da zmešaš prej par žličk osnovne sestavine. Pri tortah je edino problem ker se trdi kar nekaj ur. ham-njam

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti