Šmorn

neznan uporabnik

tema odprta - 26. mar 2002 17:07 | ogledi: 7.528 | odgovori: 10

Prav lep pozdrav vsem skupaj. Zadnje čase si ne vzamem prav pogosto čas za našo kulinariko in forum, ker pa se bližajo prazniki, se mi že pojavljajo kuharski problemi.

Jutri bom izpihovala jajca, pa sem si mislila, da bi iz njih spekla šmorn. Prav res bom vesela, če ima kdo recept, ali vsaj kakšen nasvet.

Vsem želim lepe praznike.

Tina Z. - nadebudni kuharček

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

26. mar 2002 17:29

hm, šmorn ali cesarski praženec je res fina ideja, kako porabit izpihnjena jajca. Jaz naredim za šmorn testo za palačinke (mleko, jajca, moka, ščepec soli), le da je malo bolj gosto -dodam še nekaj žlic moke (čisto po občutku; testo mora biti "težko, a še vedno tekoče), potem pa dodam še rozine, ki sem jih prej namočila v rum (običajno najprej namočim rozine, potem pa začnem pripravljat ostalo, in na koncu dodam rozine (brez ruma)). Nato testo zlijem v ponev, v kateri je močno segreto olje (olje mora prekriti dno, sicer se šmorn rad prime) in ga pečem - najprej po eni strani, potem po drugi, in ko je že skoraj pečen, ga razkosam, pečem še kaki 2 minuti, nato pa pretresem v skledo, potresem s sladkorjem (kristalnim), pomešanim s cimetom (meni je to všeč, sicer pa ljudje šmorn običajno potresejo samo s sladkorjem). Zraven ponudim ohlajen kompot. pa dober tek maja

Morska deklica  

član od: 14.9.2001

sporočila: 114

26. mar 2002 17:35

Jaz delam šmorn podobno kot Maja, le da namesto moke uporabim pšenični zdrob (in pa brez cimeta). Tako pripravljen šmorn ima bolj "grobo", zrnato strukturo, pa tudi okus se mi zdi malo drugačen, kot pri uporabi moke. Zraven odlično paše višnjev kompot. LP.

sasaz  

član od: 4.10.2001

sporočila: 85

26. mar 2002 17:44

Ja za moj okus je šmornček iz liste receptov SUPER!!! LP, Saša

neznan uporabnik

27. mar 2002 7:05

Nam so v dijaškem domu preko šmorna vedno prelili eno majhno zajemalko tekoče marmelade in je bilo zelo dobro. larisa

nadaz  

član od: 3.12.2001

sporočila: 9

27. mar 2002 9:11

Sama dodam rozine proti koncu pečenja, saj se rade zasmodijo. Zraven šmorna zelo paše jabolčna čežana. LP Nada Sporočilo je spremenil(a) nadaz dne 27. mar 2002 09:12:29

neznan uporabnik

27. mar 2002 11:44

Pozdravljeni, tudi jaz delam šmorn čisto podobno (malce bolj gosto testo kot za palačinke), le da ga imam rajši brez rozin (ker pa otroka imata rada rozine jih navadno dodam). Rada imam, če je razkosan na manjše kose, ker je potem bolj hrustljav. Včasih ga jemo s sladkorjem in cimetom, včasih pa brez česarkoli (samo v tem primeru ga ne smem pozabiti posoliti) in tak se mi zdi najboljši. Ko sem ga začela delati, je bil pacast in ni bil ta pravi. Potem sem se naučila, da olje res mora biti dovolj vroče in da ga ne sme biti premalo. Te dve stvari se mi zdita najbolj važni. LP, Nina

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

27. mar 2002 14:30

Včasih, če mi ostane bel kruh (ali celo paneton ali bele žemlje) zadevo razlomim in dodam v testo za šmorn, treba pa je malo počakat da se napoji in potem še temeljito razmešat. Pečem ga enako kot ostale, s tem , da je meni všeč če se zelo zapeče v majhne kščke oz. žgance. Mož ga obožuje z razredčeno marmelado, meni pa je všeč tudi brez. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Darka  

član od: 28.9.2001

sporočila: 37

27. mar 2002 20:11

Šmorn vedno pečem v pečici, v pekaču, ki običajno pripada ob nakupu. Najprej prižgem pečico na maksimum in položim v pečico suh pekač. Naredim testo. Z mešalnikompenasto zmešam cela jajca (ne skoparim z njimi), sladkor v prahu, sol, nato prilijem mleko in dodam moko tip 400. Testo mora biti rahlo gostlato, vendar ne preveč. Vse delam po občutku. Pečica se je medtem segrela. V pekač vlijem malo olja. In počakam, da se olje segreje. Testo vlijem v pekač (višina mase cca 2 cm) in dam v peč. Če je testo pravo, se čez čas v pekaču naredi klobuk. Potem, je šmorn nadvrhunski. Še malo počakam, da je testo zunaj malo rjavo. Vzamem pekač iz pečice, s pomočjo dveh vilic raztrgam šmorn in dam vse skupaj še malo v pečico popeči. Odvisno od okusa, bolj ali manj. Vendar! Šmorna ne grem delat, če pri hiši ni BRUSNIC. Od nekdaj smo poleg šmorna jedli džem od brusnic. (Eta Kamnik). Šele nato jabolčna čežana ali kaj podobnega. Dober tek! P.s. Tudi meni vedno ne rata najbolje, ker delam na približno. Ampak v tem je čar domače hrane, mar ne! Pozdrav vsem dobrojedcem! Darka D

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

28. mar 2002 8:15

Naredim slani šmorn - testo malo bolj gosto kot za palačinke- ,namesto rozin dam bučna ali sončnična semena ,zraven jemo solato , odlično se pa zraven poda piščančji paprikaš. POZDRAV MARTIKA Marta

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

28. mar 2002 12:29

Tašča peče šmorn v pečici in tak je manj masten, kar nam ustreza. Za preliv pas naredi mešanico stepene sladke in kisle smetane z vanilijevim sladkorjem in limonino lupinico.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti