Madež od paradižnikove mezge

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

tema odprta - 18. maj 2007 10:25 | ogledi: 11.731 | odgovori: 13

Pred 14 dnevi je prišla hčerka z vrtca domov z umazano belo bombažno majčko, na kateri je bil madež od golaža. Kot vedno pri takih madežih, sem majčko takoj pošpricala z Vanishom in jo dala čez noč namočit v Ariel, zjutraj pa sem jo oprala v pralnem stroju. Madeži sploh niso šli dol, no malo manj jih je bilo videti, vendar so bili še vedno tam.

Postopek sem v teh 14 dneh vsaj že 5x ponovila, vendar je še vedno viden svetlo rumenkast madež.

Se da še kaj storit, da bo ta madež izginil?

Mijan

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

18. maj 2007 10:33

Če je majčka bela probaj z kakim belilom, če ne pa verjetno več ne bo šlo. Madež se je nampreč "zapral". Madeže moramo vedno obdelati pred pranjem. Najboljši odstranjevalci za take madeže so od Backmana (male zelene stekleničke, skoraj za vsak madež druga). LP K Karmina

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

18. maj 2007 13:59

Halo Karmina,kje pa ponavadi imajo to drogo(v kateri trgovini).Bi mi kar prav prišla.Ker se je sedaj že začela sezona sadja(jagode,...)A uničojo tudi zelene fleke od trave.Moj tamal pridne vedno domv zelen,kot da všoli vsak dan po pioligonu skačejo. AN

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

18. maj 2007 14:14

Te zadeve običajno kupujem v Mullerju. Imajo pa jih tudi v Sparu. To uporabljam za fleke na bolj "finih" zadevah (bluzice, srajce, boljše majčke, ipd.). Očistila sem že bučno olje z moževih svetlih hlač, barvo za lase z moje najboljše trnirke, črnilo z hčerinih svetlih hlač,... Za odstranjevenje zelenih flekov, blata, ipd. z otroški oblačil (kavbojke, trenerke) pa uporabljam Mullerjev "vorwaschspray oxy" Blink. Podobno zadevo ima tudi DM mislim, da se reče Domol. Fleke najprej pošpricam, pustim kakih 15 minut in dam prat. Lep vikend! K

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

31. avg 2015 12:50

Pozdravljeni

Oglašam se z enakim problemom, kot Mijan.

Pri rezanju paradižnika mi je namreč le ta pošprical novo srajco bele barve, ker pa nisem vedela, da ostaja madež sem brez skrbi normalno dala prat in pri likanju nasla lepeeee madeze, na kar sem jo ponovno oprala dvakrat zapored, brez sušenja, še zmeraj prisoten, včeraj ponovno prala pri 60 stop., z drugim praškom, madež ostaja.

Sedaj obupana googlam kako ga sploh odstraniti, a berem, da je prepozno.

Obračam se na vas, vašo pomoč, izkušnje, mi lahko sploh uspe ali moram srajco odvreči?

Extra odstranjevalcev madežev nimam (vanish, ariel gel, dr.backmann, oxi action....)

Hvala vsem že v naprej

Lp



jaša

Sporočilo je spremenil(a) jaša dne 31. 2015 12:52

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. avg 2015 17:28

Varikina dela čudeže, ni ga madeža, ki ga ne bi z njo z belega oblačila ali namiznega prta spravila proč.

Sicer pa imajo v trgovinah  kar precej takih reči za trdovratne madeže, jaz uporabljam nek sprej v beli dozi, na nalepki je nekaj mavrici podobnega.

mamamia

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

31. avg 2015 17:58

Meni pomaga to, da na madež dam sol in na sol polijem limonin sok. Pustim, da malo deluje in potem sperem.

Migla

 

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

1. sep 2015 6:34

Iz prakse vem, da je najbolje vse spustiti iz rok, ko se popacaš in takoj pristopiš k uničevanju madeža. Za paradižnik ne vem, a če bi se meni to zgodilo, bi najprej sprala z vodo, z mrzlo vodo, čeprav res nimam izkušnje s paradižnikom. Jaz običajno namilim z navadnim milom in rahlo pomencam, sperem in namočim še v mlačno vodo, ki sem ji dodala malo praška, šele kasneje v stroj. Pri novonastalem madežu je najbolj važno, da ga ne pustiš posušiti in ga šele kasneje prati.

Sem fenica varikine, a ne za vse, ker varikina blago tudi porumeni. Važno je vedeti iz kakšnega materiala je bluza, pri mešanici ne vem, če bo madež odstranjen.

Vse reklame, vključno z vanishem mene ne pritegnejo. Saj mogoče sem starokopitna, a vem, da se madež da odstraniti skoraj vedno, če se ga lotimo takoj oz. čimprej in v primeru golaža, bi se ga jaz lotila z mlačno vodo in z malo gela za pomivanje posode, da se razmasti, potem pa bi oprala na najmanj 60 stopinj. Vedno je nujno rahlo podrgniti, pomencati, ampak res previdno. Te moči stroj nima kot jo ima roka.

Upam, da ne boš užaljena, če napišem, da v novi srajci ni najbolj pametno pripravljati hrane, se hitro kaj zgodi.A po toči zvoniti je prepozno.Vem pa tudi , včasih pomagamo na pikniku, tam si ne moremo privoščiti vse te procedure.

 

naor

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. sep 2015 7:14

Zato, med drugim, so si naše babice pri pripravljanju hrane nadele predpasnik.

Marsikateri madež sem že uspešno odstranila z ustreznimi namenskimi odstranjevalci: Fleckenteufel . dr. Beckmann, preden sem jih dala v stroj.  Pri bombažu in platnu pomaga sušenje na direktnem soncu. 

Cila

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

1. sep 2015 8:37

Ravno zadnjič mi je prijateljica rekla, da si ona še vedno zaveže predpasnik in da je to tudi edino pravilno, ko kuhaš. No, jaz si ga ne zavežem, pa jih imam, ampak se pa res redko popacam, skoraj bi morala ugibati, kdaj sem se nazadnje. Seveda se pa zgodi lahko vsakemu.

Jaz na soncu nič ne sušim, ker sonce tkanino porumeni.Taka je moja izkušnja.

 

naor

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

1. sep 2015 9:46

Jaz pa sem si nabavila dva lepa predpasnika in gredo vsi madeži od kuhanja z ariel actilift ali dash actilift v prašku. 

Drugače pa kot sem že napisala- gel za pomivanje posode, malo soli zdrgneš z mrzlo vodo.. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti