Pirhi

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

2. apr 2002 13:37

Tudi jaz stestirala kuhanje v teranu. Jajca so zelo zanimiva - nekako mlečno temno vijolične barve, obložena s povsem drobnimi kristalčki???, tako da se na soncu prav lepo svetlikajo. Okus neoporečen. V domačem vinu je barva manj intenzivna (bistveno), kristalčkov pa je še več. Vsekakor zanimiva popestritev od klasičnega barvanja. Slikce se seveda ne primejo vendar jih taka jajca sploh ne rabijo. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

elena  

član od: 27.12.2003

sporočila: 68

31. mar 2004 20:47

Se je od lanskega leta že kdo omislil kake nove zamisli za barvanje pirhov? LP Nada

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

1. apr 2004 7:24

Pri naši hiši kuhamo jajca v osoljeni vodi in v čebuli.Na travnik gremo nabrat lepe listke,naprimer deteljica ali iz papirja izrežemo srčke,zvezdice...Listke ali papirnate motive položimo na jajce,jajce zavijemo v kos najlonke (lepo napnemo) in zavežemo s sukancem.Ko so jajca kuhana in ohlajena pemažemo s slanino in se tako lepo svetijo. Vesna Leben Največ barve dajo lupine rdeče čebule. Sporočilo je spremenil(a) ligojna dne 01. apr 2004 07:25:38

Kira  

član od: 12.11.2002

sporočila: 58

1. apr 2004 7:33

tole sem dobila na internetu, sam probala pa še nisem, sliši se zanimivo, samo mene moti to, ker je potrebno prej olupit jajca Barvanje pirhov 1. Poznano je barvanje jajc s posebnimi barvami, ki jih zmešamo z vodo ali risanje vzorca z raztopljenim voskom in nato barvanje. 2. Zelo praktična je uporaba različnih rastlin (peteršilj, deteljica, trava), saj vzorec ostane tudi, če jajce poči. Rastline položite na jajca, zavežite v kos ženskih nogavic in nato kuhajte v barvasti vodi. Na jajcu ostane vzorec rastline. 3. Velikonočna jajca pa lahko barvamo tudi drugače in to tako, da so obarvana brez lupine. Jajca najprej skuhamo, olupimo in šele nato obarvamo v zeliščnem prevretku. Za rumeno barvo v 1/4 l vode raztopimo dve vrečki žafrana, za rdečo zavremo 1/8 l vode in 1/8 l soka rdeče pese, za zeleno pa skuhamo 25 dag špinače v 1/8 l vode. Količina barve zadošča za 8 jajc, ki jih za 5 minut položimo v zavretek in odcedimo. lp, Kira

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. apr 2004 7:56

Podoben nacin temu zadnjemu so "stoletna jajca" (upam da je to pravo ime). Jajca skuhas, jih potolces ob podlago, tako da lupina razpoka in nato namakas v mocnem caju, ko jih olupis pridejo marmorirana. LP, R.

Nataska  

član od: 27.11.2003

sporočila: 186

1. apr 2004 8:06

Jaz jajca "barvam" v čebulci in pridejo vedno lepa ven. Da ne popokajo pa jih dam dve uri prej ven iz hladilnika, da se segrejejo na sobno temperaturo, dam jih kuhat v hladno vodo in jih kuham na minimalnem ognju kar nekaj časa ampak reeeessss čisto na minimalnem ognju pa nikoli ne počijo. Aja pa še nekaj dam jih kar nekaj v lonec, tako pa dajejo en drugemu oporo hahaha... ker če jih je premalo rada počijo. Natasa Sporočilo je spremenil(a) Nataska dne 01. apr 2004 08:07:19

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

1. apr 2004 8:31

Lahko poskusite tako: jajce skuhajte brez barve in ga čez noč namočite v teranu. Lupina postane lepe barve, nekaj posebnega. V kakšnem stanju je pa jajce v notranjosti pa ne vem. Bo za poskusiti. LP, Klavdija Klavdija Šturm

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

1. apr 2004 8:47

Tudi pri nas barvamo pirhe s čebulnimi olupki, vendar na prav poseben način. Surova jajca (vsako posebej) zavijemo v čebulne olupke in ovijemo z gazo (ali pa čisto najlonko), ovita jajca damo v mrzlo vodo, zraven pa še olupke, ki so ostali. Normalno skuhamo in pustimo, da se ohladijo. Odvijanje jajc je najbolj zanimiv del. Nikoli ne veš, kakšne vzorce bo imelo jajce. Vse kar se zgodi je presenečenje. Pirhi so prekrasni, zanimivi, pisani, unikatni. Poskusite Lenka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. apr 2004 9:40

Vlonec dajte čebulo, jajca, lovor, poper, rožmarin, kis in kuhajte tako kot krvavice - čisto malo mora voda migotati - celo noč. Pustite, da se ohladijo v vodi. Tako dela kolegičin mož. Pravi, da je to srbski način in da taka jajca zdržijo 40 dni na sobni temperaturi. Jaz jih včasih skuham in delam belokranjske pisanice tako,da jih porišem - v knjigarnah v Ljubljani se dobi pribor - z voskom, jih nato namočim v vodo v kateri je rdeč krep papir. ko so jajca rdeča jih zopet porišem in jih pobarvam še s črno barvo za tekstil. Res pa je, da pri nas jajc ne jemo in jih imamo tiste dni samo za okras. Še bolje pa je, če surova jajca spihate in čeznje potegnete volneno nit. Vsebino tako lahko porabite za potico ali kakšno drugo pecivo. lp Vesna Milek Recko

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

1. apr 2004 10:45

Zanima me kje točno se dobi pribor za belokranjske pisanece. LP, Klavdija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti