Nasilje med mladoletniki

nana1  

član od: 3.2.2007

sporočila: 202

tema odprta - 12. maj 2007 17:03 | ogledi: 5.361 | odgovori: 78

Kot obupana mama se obračam na vse vas in vas prosim za vaše mnenje.

Sem mati 14 letnika, ki končuje 9 razred oš. Včeraj je bil napaden in poškodovan iz strani sošolca, ki je že več let problematičen na večih področjih. Pri pouku dela zdrahe, moti pouk, zmerja učitelje itd. Večkrat se spravi na sošolce ( verbalno in fizično ). Učitelji mu nič ne morejo, šol. soc. služba in pa občinska soc. služba pa očitno vse to ureja le s pogovori. Mati tega fanta zagovarja in zvrača krivdo na oškodovane, češ ne izivajte ga, pa ne bo nič narobe. On pač ni nikoli nič kriv. Naj povem, da otroke otipava, jim slači hlačke pri telovadbi, najraje pa se loteva "bajskov" ( se opravičujem za to oznako, tudi moj sin je med njimi). Ker se je moj sin pritožil pri šol. soc. službi, ga je ta fant počakal pred šolo, ga zagrabil za vrat (modrice so močno vidne), ga boksnil na oko, potem pa še s kolenom udaril na nos. Tako ima sedaj zlomljen nos, kup modric, da o psihičnem stanju ne govorim.Policija je prišla in naredila zapisnik, tudi izjavo sva že podala pri kriminalistu zdaj pa bom verjetno šla še naprej.Kaj bi vi naredili? Kdo po vašem mnenju je odpovedal? Hvala za odgovore.LP.

nana1

daša20  

član od: 27.2.2007

sporočila: 26

12. maj 2007 17:13

Nana 1 zelo mi je žal da se to dogaja na sploh in tvojemu sinu. Odpovedali so najprej starši,potem sociala ,ti pa ne smeš in moraš pomagati sinu. Vztrajaj in pojdi do konca. Upam ,da se o vse dobro končalo . LP daša20

limonca26  

član od: 23.7.2006

sporočila: 304

12. maj 2007 17:31

Tudi jaz mislim, da kot mama moraš stati sinu ob strani, saj se kaj takega ne sme dopuščati. Hudo mi je za tvojega sina. Ne morem pa verjeti, da se šol. svet. službe nočejo oz. ne znajo spoprijeti s takimi problematičnimi otroci, ki jih je na naših šolah vse več. Želim vama, da se bo vse dobro končalo. limonca26

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

12. maj 2007 17:45

Tu verjetno ni pametnega navodila, kako reagirati. Predlagam, da je tvoj fant vedno v družbi sošolcev, da ni nikoli sam in da naj enostavno ignorirajo le-tega.

Vsako maščevanje rodi še večjo željo po novih neumnostih s strani problematičnega mulca. Morda se sošolci dogovorijo in pokličejo tega fanta in ga povprašajo, če kaj želi, če mu lahko kaj pomagajo ..... morda bo tak pristop začudil in blokiral nove napade.

Kaj vem, .....težko je to.

titta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. maj 2007 17:55

Če je tako, kot praviš, so na celi črti odpovedlai starši, pa tudi šolska socialna služba. Očitno so si preveč zatiskali oči. Zato zdaj naredi kraval pri ravnatelju in šolski socialni službi, zahtevaj srečanje s starši fanta, ki je pretepel tvojega otroka, pred socialno delavko in ravnateljem.

Prepričana sem sicer, da je fant nasilen zavoljo lastne stiske, in tu je po moje tista točka, da so odpovedali starši, pa na kakršenkoli način že. Posldica tega je žalostno dejstvo, da njihovi otroci ne poznajo in ne razumejo drugega jezika kot nasilja.

Bila sem v svetu staršev in svetu šole in vem, da se dajo taki primeri preprečiti, če le socialna služba na šoli,razredik in učitelji ter ravntalej reagirajo takoj, ne pa da čakajo, da se zgodi kaj takšnega, kot tvojemu sinu.

Na naši šoli se je zgodilo, da so se fantje stepli, vključno z mojim sinom, in jih je učitlejica vse zadržala po pouku in zahtevala, da pridemo starši takoj v šolo. Daleč pred vsemi straši  je prišel dedek glavnega izzivalca ter z vrat razreda, ne da bi učiteljici rekel eno samo besedo, poklical vnuka, naj gre domov. Je učiteljica rekla, da ne gre, dokler se ne razčistijo dejstva o pretepu in to s starši vseh vpletenih. Je dedek rekel učiteljici, da njegov vnuk že ni ničesar naredil in da ga bo odpeljal domov, ona pa naj dela kar hoče. Toda učiteljica se ni dala. Rekla je ne in da zahteva starše, otroku pa pred dedkom prepovedala odhod iz razreda. Dedek je še bentil, da  jo bo prijavil inšpekciji, ker protipravno zadržuje otroka v nasprotju z njegovo voljo, a učiteljica mu je samomirno rekla, da mu da še telefonske številke, tudi zavoda za šosltvo in še kakšne ustanove, če jo morda potrebuje. Končalo se je tako, da je otrok z drugimi vpletenimi počakal na starše, ki so bili, resnici na ljubo, osramočeni zaradi dedkovega nastopa in se je mama učiteljici pred vsemi opravičila. Učiteljica je odgovorila le, da bo vedna tako reagirala že ob najmanjšem znaku nasilja, ker če ne bo, bodo mnogi potem presenečni, kakšen je njihov otrok...

Zadevo smo hitro uredili, sploh ker je učiteljica po izpovedbah fantov povedala, da je pravzaprav videla, kdo je pretep izzval in zakaj ter v nekaj sekundah ukrepala - zato ni bilo hujših posledic kot udarec v želodec in ena razbita ustnica.

V današnjih časih, ko se poudarjajo predvsem pravice šolarjev in se učiteljem glede disciplinskih ukrepov vse bolj vežejo roke, moraš imeti kar precej poguma za ravnanje, kot ga je pokazala omenjena učiteljica. Je pa res, da je bila še tista starega kova, tik pred upokojitvijo. Kot je res, da je imela oporo v ravnatelju in da so nam potem na roditeljskih sestankih po razredih povedali o tem primeru kot tudi to, da bo šola takoj reagirala na vsak poskus nasilja med učenci.

Tudi zato je to v Mb ena redkih šol, ki ima ob vsesplošnem pomanjkanju učencev presežek vpisa.

Mamamaia

mamamia

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

12. maj 2007 21:12

Saj vem da nasilneži izvajajo nasilje zaradi lastne stiske, ampak lepo vas prosim, nehajmo že vendar skrbeti bolj za njihove pravice, kakor pa za pravice žrtev. Naši otroci morajo biti v šoli varni! Nana, občudujem te, upam da bi tudi jaz imela dovolj poguma poklicati policijo. Še bolje bi pa po mojem bilo, da bi tega nasilneža počakal kakšen večer večji in močnejši odrasel, po možnosti "nasilnega " videza in ga pošteno zastrašil. Saj vem, eno je teorija, praksa pa čisto nekaj drugega. Ampak ne delajmo si utvar, da se da nevzgojene in nasilne otroke kar tako z malo prijaznosti prevzgojiti, da ne bodo več pretepali drugih otrok. To je možno le z zelo veliko zavzetostjo njih in njihovih staršev ter strokovnim pristopom. Pesnica

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

12. maj 2007 23:30

Tako,kot ti je svetovala že mamamia,naredi čimvečji kraval,če bo treba,pokliči še kakšne novinarje,da čimširša javnost izve,kaj se dogaja in da si končno nehamo zatiskati oči. Nasilje se dogaja,o nasilju moramo govoriti in ga seveda tudi preprečevati. zdaj se gre za tvojega otroka,za tvoj največji zaklad in če ga še ti lastna mati nimaš pravice pretepati,ga ne bo niti razvajen smrkavec,ki ima vsega preveč,le nečesa ne,starševske ljubezni. Torej pojdi naprej! Naj vsak dan bo s soncem obsijan

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

13. maj 2007 9:17

Se bom tudi jaz oglasila, vendar na drugačen način. Sama sem bila namreč celo osnovno šolo žrtev nasilja. In povem vam, večinoma sem bila tako ustrahovana, da si nisem upala povedati nič. Bila sem bolj drobna, tiha in v ozadju, po uspehu pa ena izmed najboljših. Vedno so me zaničevali, še sama ne vem zakaj. Že v prvem razredu me je sošolec tako pahnil po hodniku, da sem si izpahnila ramo. Rekla sem, da sem padla. Potem se je nadaljevalo. Kradli so mi priboljške, ki sem jih imela s seboj za malico, uničili so mi vse lepše potrebščine, ki sem jih dobila od strica iz Avstrije, enkrat so mi celo notranjo stran torbe namazali z ribjo pašteto. Ko sem to povedala doma in je šla mama v šolo, me je drugi dan že čakala četica, bila je ravno zima in so me "omavžali" do krvi. Spet naslednjič, ko sem spregovorila, so me primorali, da jim izročim celo zbirko Mikijevih zabavnikov. Zadeva je se je le stopnjevala, niti popoldan na igrišču nisem bila varna. Privezali so me na drevo in tepli s koprivami, zaprli v kanal, privezali na drog kot prašička in potem spodaj kurili ogenj...Pri tehnki so razredničarki pokradli vse žagice, jih skrili k meni v torbo, ko je naslednjo uro prihrumela v razred k slovenščini, noben o tem ni nič vedel, ko je pa sledilo pregledovanje torb, so jih pa pri meni našli...Ne morem tega opisati z besedami. Ne bom pametovala o uradnih službah, naj omenim le to, da je moja mama socialna delavka, verjemite, da so poskušali zadeve rešiti, vendar na koncu je le prišlo do trenutka, ko sem s tolpico prišla na samo...Ker je mama hodila non stop na šolo in tudi na vrata posameznikov, so se nam potem tako maščevali, da so nam na novo prebarvan vhod v stanovanje in okoliške stene polili s črno barvo. Vmes je bila tudi policija...vendar se je vsa stvar nehala šele z mojim odhodom na srednjo šolo, rane pa so ostale za vedno... No iz sedanjega obdobja pa še en primer pri mami v službi. Na njihovi šoli so imeli pred kratkim enega fanta, ki je bil tako problematičen, nasilen in hiperaktiven. Vsak dan je moral zjutraj pred poukom hoditi k moji mami, da mu je dala neke tablete, ki so ga menda pomirile in je potem dal mir in ni iskal konfliktov. katka

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

13. maj 2007 10:24

obup, kaj se dogaja?! Sedaj že v osnovnih šolah!

Katka, ko sem prebrala tvoj post me je bilo groza. Rada pa bi vedela, kako ti sedaj ti sošolci pogledajo v oči, po tolikih letih na obletnici valete, če sploh greš. Ker jaz bi krepko premislila, če bi šla.

marelica

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

13. maj 2007 10:27

nana1 mislim da je bila tvoja odločitev pravila. marelica

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

13. maj 2007 12:10

Marelica, pri nas je bilo to ful čudno, ker so nas iz sedmega v osmi razred razdelili iz treh v dva razreda - in to v osmem...zadnje leto, čisto smo bili razočarani. Tako da je bilo celo leto in potem valeta, bolj tako-tako. Sicer pa sploh nikoli nisem dobila povabila nanjo, tako da...brez veze. In tudi teh fantov vidim pravzaprav čisto nič, hvala bogu. Ampak res povem, da te take stvari res zaznamujejo, imam izredno slabe spomine na OŠ in otroštvo, stalno v nekem strahu in poniževanju. Res pa je tudi, da oče ni živel z nami, babica pa je stalno govorila, da moraš biti tiho in druge poslušat. Bile smo same ženske in verjetno zato poredneži tudi niso imeli takega strahu pred našo familijo. V srednjo šolo sem tako šla čisto prestrašena, šele na faksu sem se razživela :) no takole je bilo...lep sončen dan katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 13. maj 2007 12:11:22

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti