Nasilje med mladoletniki

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

20. maj 2007 13:36

joj nana to je grozno....sej pravim.... ....že v štartu...prvi šolski dan, ko jih učitelj nagovori .. prvošolčke in vse ostale otroke in starše...treba vsem skupaj JASNO IN GLASNO POVEDAT, DA SE NAISLJA NA TEJ IN TEJ ŠOLI NE TRPI in da so kazni za take in take kršitve naslednje:..... in če to poveš dovolj jasno in dovolj glasno in tudi razložiš vse sankcije...potem nima kdo kaj rečt..ne starši nasilneža ne nasilnež ... sem za to, da se stvari rešuejo s pogovori in svetovanji..ampak vse ima svoje meje.... ...predvsem pa mislim, da bi morali uvesti družbeno koristno delo....mislim da bi to zaleglo več, kot katerakoli kazen!! sam da se kuha..

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

20. maj 2007 14:03

Jaz mislim, da zaradi motenih posameznikov ne bi smeli gor plačati tisti, ki niso nasilni, pa naj velja za otroke ali odrasle. Nekaterim osebkom denimo (ki so odrasli) ni pomoči. Lahko so imeli težko otroštvo in vse, ampak to ne opravičuje, da je zadavil 10 žensk, kajne? Če je ubil 10 žensk, bo tudi enajsto, takega se ne da prevzgojiti ne z elektroški ne s čim drugim. Kar pa zadeva otroke, se vse preveč govori o njihovih pravicah. Najprej so se jih bali učitelji (zaradi nemoči), zdaj se jih bojijo tudi starši. In otroci to zelo dobro vedo, da se jim nič ne more. Ko bomo v šolo vrnili avtoriteto, bo pa spet drugače. Spominjam se svojih srednješolskih (in tudi osnovnošolskih) dni. Učiteljica matematike je bila denimo znana kot "grozna". Pa je bilo kar nekaj divjakov v razredu, ampak ko je imela ona uro, bi lahko slišal muho letati. Ne vem, niti na glavo ni padlo nikomur, da bi kaj ušpičil med njeno uro. Pa nikoli ni nikogar udarila. Ne vem, že od prve ure, ko je prišla v razred, je bilo tako. Potem sem imel učiteljico matematike, ki je sicer dajala zaguljene naloge, predvsem zato, ker je bil v razredu trušč, da je nihče ni slišal. Nje to ni motilo in je razlagala samo tabli... Maščevala se je pa pri kontrolkah. Pa ni nihče rekel, da ni stroga nikoli. Zdaj ne vem (še) kako je po novem, sem pa slišal, da učitelj dijaku ne more nič, ker ta takoj zagrozi s starši in še čim. Da lahko učenec odide sredi pouka in se mu nič ne more. Ne vem, upam, da so to le zgodbe, ker če je res potem... Otrok naj bi se naučil življenja s tem, da se mu postavlja meje, nagrajuje in tudi kaznuje včasih. Tako velja za inteligentne sesalce, tako opice, kot ljudi. Je pa tudi res, da večino vedenja poberemo s posnemanjem, tako opice kot ljudje. Zdaj če ata mamo tepe je to res slab vzgled za otroka. Če pa lahko naredi vse brez meje, pa prav tako. Težava je tudi v tem, ker avto sme voziti vsak, ki naredi izpit, zdravnik je tisti, ki doštudira in naredi toliko in toliko prakse ipd. Starš je pa lahko vsakdo. Poznam nekaj ljudi, za katere le upam, da bi bili neplodni, ker... moteni starši ne proizvajajo otrok brez motenj. Nekateri enostavno ne bi smeli imeti otrok (kar je sicer logistična in moralna težava, kdo bo to določal). Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije PS - Veste da se na otroškem igrišču ne bojim pobesnelih otrok, ampak staršev. Iz svojih izkušenj spoznavam, da ima pobesnel otrok enega dveh tipov staršev: Pobesnele starše ali pa takšne, ki se mu nič ne upajo. PS2 - A ni podobno s psi? Psa mora lastnik obvladati, če ga ne je pa težava, ko se ga domači lahko le še bojijo...

mai  

član od: 2.3.2007

sporočila: 447

20. maj 2007 17:11

jernej je napisal/a:
Otrok naj bi se naučil življenja s tem, da se mu postavlja meje, nagrajuje in tudi kaznuje včasih. Tako velja za inteligentne sesalce, tako opice, kot ljudi. Je pa tudi res, da večino vedenja poberemo s posnemanjem, tako opice kot ljudje. Zdaj če ata mamo tepe je to res slab vzgled za otroka. Če pa lahko naredi vse brez meje, pa prav tako. Težava je tudi v tem, ker avto sme voziti vsak, ki naredi izpit, zdravnik je tisti, ki doštudira in naredi toliko in toliko prakse ipd. Starš je pa lahko vsakdo. Poznam nekaj ljudi, za katere le upam, da bi bili neplodni, ker... moteni starši ne proizvajajo otrok brez motenj. Nekateri enostavno ne bi smeli imeti otrok (kar je sicer logistična in moralna težava, kdo bo to določal). [jernej] Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije PS - Veste da se na otroškem igrišču ne bojim pobesnelih otrok, ampak staršev. Iz svojih izkušenj spoznavam, da ima pobesnel otrok enega dveh tipov staršev: Pobesnele starše ali pa takšne, ki se mu nič ne upajo. PS2 - A ni podobno s psi? Psa mora lastnik obvladati, če ga ne je pa težava, ko se ga domači lahko le še bojijo...
Jernej, lahko ti le pritrdim. Brez avtoritete ni nič. Otroci morajo vedeti, kje je meja in pika. Da se razumemo, tudi moj mulc ni angelček. Daleč od tega. Včasih bi ga človek na steno prilimal. Pa vendar je v šolo rad hodil in tam ni bil nikoli problematičen. Se pa bojim, da bi postal, ker vidi, da več dosežejo mulci, ki učitelje pošljajo..... saj veste, kam.., kot tisti, ki so željni znanja. Žal je bil zato, ker je želel poslušat, kaznovan. Plopsa, ne boj se. Tvoj otrok se bo umiril, boš videla. Ker ga enostavno ne zagovarjaš in si ne zakrivaš oči. Saj veš, MOJ PA ŽE NE. Malo jutri...... jana

nana1  

član od: 3.2.2007

sporočila: 202

20. maj 2007 17:58

Se strinjam z vsemi vami. Ja pod nasilje se šteje veliko stvari (zbadanje z imeni, pljuvanje, ščipanje,itd.), ampak vse kazni so le ustne in pisne, ki pa jih neumne mame podpisujejo iz dneva v dan z zavestjo, da kaj hujšega mu pa itak ne morejo. In tukaj ima prav. Učitelj otroka ne sme več poslati od pouka, ker ga je s tem prikrajšal za razlago. In potem ti taki mulc vzame v roke deodorant in vžigalnik ter veselo zažiga po razredu. Kaj počne učitelj? Poizkuša ga umirit in to je vse. Če pošlje drgega otroka po pomoč, čakajo le tega kasneje batine. Pa mislite, da učitelj ukrene po tem kaj več? Ne, tudi ravnatelju ne prijavi dogodka.Ta naš problematik ima pred sabo kar nekaj popravcev, ki pa jih bo gotovo opravil ampak sigurno ne z znanjem. Samo, da se ga šola znebi. Po besedah njegove mame, je fant oh in sploh na vseh področjih, vsi ga smo hvalijo, le v šoli kar naprej nekaj komplicirajo. Sama sem ji povedala, da če bi jaz imela tak občutek, bi svojega otroka sigurno prepisala kam drugam, saj na drugi šoli so ja drugi otroci in drugi učitelji. Ampak ženska je slepa in si noče priznati, da je fant problematik, ki ne zna drugače priti do veljave kot z nasiljem. Zato bi mogla naša zakonodaja malo bolj pogledat na take otroke. Kazni bi morale biti bolj poučne v obliki javnih del (razni zavodi ), a če vam povem po pravici, pri tem fantu pride v poštev samo še kramp in lopata, pa kuglo na nogo, da ne bi ušel. Družbo pa naj mu dela mama. Mogoče se vam zdi, da sem prestroga, ker sem v to osebno vpletena, ampak takega mnenja sem že zelo dolgo. Pri nas doma se veliko pogovarjamo, ampak, če je treba tudi kaznujemo. Pa lp. nana1

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. maj 2007 18:14

goga, bila sva v 3. razredu, torej stara 9 let, daleč od tega, da bi si bila kdajkoli všeč... Tisto je bil drugi, s katerim sva še zdaj kolega. Hehe, se je več fantov kdaj name spravilo, na srečo zdaj, ko sem starejša, majo druge metode;) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. maj 2007 18:37

joj, nana, to je res problem, točno tak je bil moj bratec - no, ni sicer nikomur razbil nosu, je bil pa tretji, najmlajši, pa še sinko, ajajaj:) In seveda je doma imel temu primerno precej privilegijev pri mami (za očeta moram priznat, da je bil vedno in je še vedno zelo fer do vseh, za mami pa tega nisem mogla nikoli rečt in tudi verjetno nikoli ne bom, tak pač je, hehe, bom bom probla jaz tega ne delat...) . Mami je rekla, da je revček pač najmlajši in sem potem seveda jaz pametnejša, ker sem starejša in ga mora nekako zaščitit... Malo zgrešen pristop za moje pojme, ampak to je moja mami;) Ker najprej ni bil v vrtcu, ampak ga je pazila neka črnogorka, ki je imela še zelo patriarhalen pogleda na svet (midve sva se skoz kregali in me je tudi kar precejkrat mahnila, ker nisem ubogala malega paše...), no, zato mu je bilo verjetno res čudno, ko se ljudje niso uklanjali njegovim muham... in se je kar precej tepel. mami tega ni nikoli videla kot nekaj, kjer bi bil on karkoli kriv, vedno se mu je godila krivica... (je še zdaj dosti tako, hehe;) Ampak ker jih je nekajkrat tudi on skupil od sošolcev, je počasi nehal, se mi zdi... Zdaj je prav ok fant, ni zloben:) in ga mam res rada. Tak da ni vedno tak hudo... (čeprav se niti od daleč ne strinjam z mamino vzgojo, da smo si na jasnem!) goga, pa še en primer, kjer so me zafrkavale in mi težile sošolke (torej isti spol): ves čas nekaj časa - kasneje sem bila z eno od njih najboljša prijateljica in sem jo vprašala, zakaj so me takrat tako zafrkavale... Pa je rekla, da brez razloga, kar tako, verjetno jim je bilo dolgčas... Otroci včasih ne vedo, se težko postavijo v kožo tistega, ki ga zafrkavajo... Ali pa se jim niti ne da... Ampak če si pripravljen it čez to, se oba nekaj naučita - jaz sem se, da ni bilo z mano nič narobe, ker so me zezale, ona pa, da to mogoče ni bilo ravno dobro in tega ni več počela z nobeno drugo punco, recimo. Veri

juicy  

član od: 21.4.2007

sporočila: 48

20. maj 2007 19:28

Moram še jaz pristavit nekaj o neodgovornih starših, ker me je res pogrelo in bi kar ogenj bruhala. Pred tedni sem peljala za nekim avtom, ki ga je milo rečeno lomil. Ko sem se že pripravla da stopim iz avta in vprašam voznika, če rabi pomoč, je on stopil ven, se začel dret, da vozim preblizu in če mu hočem otroke ubit?! OK, mirne živce, očitno ni vse v redu. A zadnjič vidim ta-istega skrbnega "očka" kako zdrvi mimo mene z otročkom V NAROČJU! NA VOZNIKOVEM SEDEŽU! Me je prijelo da ga zvlečem iz avta in zmlatim ko mačka (samo fraza - nikoli ne bi mlatla mačka:). Kar se mene tiče sama plodnost še ne pomeni biti starš. To je privilegij, ne pravica. Ampak to je samo moje mnenje. jutri je še en dan

vajanesa  

član od: 16.4.2007

sporočila: 99

20. maj 2007 23:10

Ja problem nasilja med vrstniki je očitno prisoten na vseh šolah. Groza! Problem pa je še v tem da učitelji že po priimku ločijo otroke in so otroci iz "visoke družbe" takoj priviligirani, saj v manjših krajih je tako. Žalostno toda resnično! vajanesa

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

21. maj 2007 11:03

Še nekaj o odškodninah. Iz litrerature je razvidno, da je jugoslovanska zakonodaga temeljila na sovjetskem vzrou, ki ni dopuščal, da bi se lahko bogatilo izven dela, torej zaradi "telesa". To je tudi bistveni razlog, zakaj so dosojene odškonine majhne v primerjavi z odškodninami v ZDA. Če je država zakrivila dologotrajno sojenje je po samem zakonu najvišja odškodnina 5000€, v primeru nezakonitega prenehanja delovnega razmerja je najvišja odškodnina 6 krat poprečje zadnjih treh plač pred prenehanjem delovnega razmerja. V primeru, ki ga poznam zelo dobro je od nezakonitega prenehanja preteklo 11 let, obresti tečejo šele od sodbe, vendar se glede na prakso pričakuje, da bo sodnica zahtevek za odškodnino v celoti zavrnila, ker je delavec po vsele letih upravičen na porvnitev na delo.

V ZDA oškodvanci, ki bi se jim zgodilo, da bi država mečkala s sodnim postopkom 9 let ali pa delacev, ki bi bil nezakonito odpuščen, so zaradi odškodnine ali rente preskrbljeni do smrti.

Zato ob naši pravni praksi, kjer so primeri škode, ki so jo storilo mladoletniki malo, ni pričakovati, da bi bila po mnogih letih dosojena odškodnina pomemben finančni vir za oškodvanca.

IZ Obligacijskega zakonika (OZ) sem skopirala tiste člene, ki opisujejo odgovornost za škodo, ki jo storijo mladoletniki.

  

Odgovornost mladoletnika

137. člen

(1) Mladoletnik do dopolnjenega sedmega leta ne odgovarja za škodo, ki jo povzroči.

(2) Mladoletnik od dopolnjenega sedmega do dopolnjenega štirinajstega leta ne odgovarja za škodo, razen če se dokaže, da je bil pri povzročitvi škode zmožen razsojati.

(3) Mladoletnik z dopolnjenimi štirinajstimi leti odgovarja po splošnih pravilih o odgovornosti za škodo.

Odgovornost staršev

142. člen

(1) Starši odgovarjajo za škodo, ki jo povzroči drugemu njihov otrok do dopolnjenega sedmega leta, ne glede na svojo krivdo.

(2) Odgovornosti so prosti, če so podani razlogi za izključitev odgovornosti po pravilih o odgovornosti ne glede na krivdo.

(3) Starši ne odgovarjajo, če je škoda nastala medtem, ko je bil otrok zaupan drugemu, in če je ta zanjo odgovoren.

(4) Starši odgovarjajo za škodo, katero povzroči drugemu njihov mladoletni otrok, ki je dopolnil sedem let, razen če dokažejo, da je škoda nastala brez njihove krivde.

Solidarna odgovornost

143. člen

Če odgovarja poleg staršev za škodo tudi otrok, je njihova odgovornost solidarna.

Odgovornost drugih za mladoletnika

144. člen

(1) Za škodo, ki jo drugemu povzroči mladoletnik medtem, ko je pod nadzorstvom skrbnika, šole ali druge ustanove, odgovarjajo skrbnik, šola oziroma druga ustanova, razen če dokažejo, da so opravljali nadzorstvo z dolžno skrbnostjo, ali da bi škoda nastala tudi pri skrbnem nadzorstvu.

(2) Če odgovarja za škodo tudi mladoletnik, je odgovornost solidarna.

Posebna odgovornost staršev

145. člen

(1) Če nadzorstvo nad mladoletno osebo ni dolžnost staršev, temveč koga drugega, ima oškodovanec pravico zahtevati odškodnino od staršev, če je škoda nastala zaradi slabe vzgoje mladoletnika, slabih zgledov ali grdih navad, ki so mu jih dali starši, ali če se tudi sicer škoda lahko pripiše njihovi krivdi.

(2) Če je tisti, ki ima v tem primeru dolžnost nadzorstva, oškodovancu plačal odškodnino, ima pravico zahtevati od staršev, naj mu povrnejo plačani znesek.

Odgovornost iz pravičnosti

146. člen

(1) Če je škodo povzročila oseba, ki zanjo ni odgovorna, pa odškodnine ni mogoče dobiti od tistega, ki bi jo bil moral nadzorovati, lahko sodišče naloži oškodovalcu povrnitev vse škode ali njenega dela, kadar to terja pravičnost, zlasti glede na premoženjsko stanje oškodovalca in oškodovanca.

(2) Če je škodo povzročil za razsojanje zmožen mladoletnik, ki pa je ne more povrniti, sme sodišče, kadar to terja pravičnost, zlasti glede na premoženjsko stanje staršev in oškodovanca, naložiti staršem, da morajo v celoti ali deloma povrniti škodo, čeprav zanjo ne odgovarjajo.

 

Pri tem ne gre pozabiti, da mora tožnik dokazovati svlabe vzglede, pravičnost, dolžno skrbnost, kar pa je posebni problem.

 

 

Frina

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

21. maj 2007 14:43

Sem nad vsem tem brez besed. Razumem ga, da noče v šolo, da se boji (iz lastnih izkušenj). Seveda pa tudi vašo skrb, kaj se lahko še zgodi... ali ste razmišljali, da bi ga prepisali na drugo šolo? Ker se očitno z učitelji ne da nič zmeniti, varianta, da bi prišel v šolo samo kontrolke pisat, odpade. Kljub temu, da je samo še nekaj tednov pouka. Nič vam ne zavidam situacije v kateri ste se znašli. Želim vam, da bi se ta mora za vse čim prej končala. LP smrkolina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti