Vrtni polži

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 10. maj 2007 21:36 | ogledi: 8.518 | odgovori: 48

Vem, da jo o tem obstajala tema na forumu, ampak je nikakor ne nejdem, zato se spet obračam na vas. Na vrtu imam že kar nekaj sadik, katerih so se že pošteno lotili rdeči vrtni polži. Videla sem samo enkrat enega, vendar sadike pa kar naprej zginjajo. Kje se le ti skrivajo? Ali obstaja kakšno sredstvo, ki jih bo pregnal, pa fino bi bilo, da bi bilo na naravni bazi, ne kakšni škodljivi pesticidi.

Zelo bom hvaležna za kakenkoli nasvet!

LP

katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. maj 2007 21:59

katjuska, ko ravno svane dan, pohiti na vrt, pa jih pobiraj, takrat jih boš  videla, pa nič kaj polžasto počasni niso. To je najbolj eko način (saj lahko daš gor rokavice). samo, kaj boš z njimi? Niso naši domači, avtohtoni, v naravo jih zato nikar ne izpusti, prosim. rimljanka

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

10. maj 2007 22:13

Na polže in okoli vrta posuj živo apno, uspeh zagotovljen. tamalaursa

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

10. maj 2007 23:08

tamalaursa je napisal/a:
Na polže in okoli vrta posuj živo apno, uspeh zagotovljen. tamalaursa
Zanimivo....pa je to kaj škodljivo? Kje se dobi živo apno? Rimljanka, že prav, recimo, da jih ne želim metati v naravo. Kaj pa naj potem naredim z njimi? Kaj pa sadike, ki so že načete? Bodo preživele, če mi uspe pregnati polže? LP katjushka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. maj 2007 6:57

Iz knjige Moj bio vrt,  avtorica  Marija Omahen:

... Polže pobiramo zjutraj in zvečer ter jih v loncu poparimo. Ohlajen poparek je polžem zelo neprijeten, zato je prav, da z njim poškropimo mlade ogrožene rastline.  Poginule živali damo na kompost .... (razen, če ima kdo kako kulinarično idejo   ).

Cila

ann  

član od: 15.2.2007

sporočila: 343

11. maj 2007 7:33

Jaz pa nikoli nič ne gnojim (umetno) in nič ne špricam, pa je vedno vsega dovolj. Polno je pikapolonic, uši so na osatu (ker fižola še nisem posadila), polži so tisti s hišico, še kakšen slepec je včasih kje, da ne govorim o podzemnih rovih, kateri pravijo, da mora biti tudi dosti miši (videla nisem še nobene). Če mi je kakšen polž napoti, ga lepo samo prestavim v travo, naj živi naprej, meni se zdijo prav lepi. Je pa res, da njivca ni pri hiši in je malo večja, tako da je za vse dovolj, pa še ostane. Mislim, da je naravni ekostistem še taboljši. Sem pa zadnjič pri frizerju slišala, da tardeče polže poberejo in dajo v slano vodo. ann

tica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 53

11. maj 2007 7:36

Meni so svetovali, da okoli rastlinc nasujem sol, najbrž po vsakem zalivanju. tica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. maj 2007 7:49

tica, potem boš s soljo pa rastline uničila, saj niso slanoljubne, jim boš zemljo preveč zasolila. rimljanka

mestnac2  

član od: 22.11.2005

sporočila: 129

11. maj 2007 7:53

Pozdravljeni! Pri meni na vrtu si polži pojejo: "Samo miljon nas je"! Čisto zares jih imam tako veliko, da sem morala opustiti gojitev zelenjave. Sedaj mi pa jedo že rože in tako mi ni preostalo drugega, kot da sem kupila Terminator proti polžem (modri majhni biketi). Malo je boljše, čeprav mi je žal, da moram uporabljati kemijo. Nikakor jih pa ne morem pobirati, ker se mi res gabijo. Maksi lep dan, danes bo sončno in toplo, zato tudi polži ne bodo šli na izlet po vrtu! mestnac2

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

11. maj 2007 8:30

Lepo je, če je na vrtu vzpostavljen ekosistem, ki pa se kaj hitro podre, če se ena žival preveč namnoži. In letos zgleda, da je polževo leto in to teh rdečih in črnih lazarjev brez hišic. Nanje me je že sosed opozoril, pa ga nisem čisto resno vzela, zadnjič pa plevem in vidim, koliko je ta mlade zalege.

 

Sama jih pobiram zjutraj, še najboljše pa je, ko je dež ali takoj po dežju. Meni se žival smili in jih ne morem kar tako ob kraj spravit. Vržem jih kar v kanto za smeti.

 

LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti