Eno leto kasneje v šolo

beki  

član od: 21.11.2006

sporočila: 236

tema odprta - 10. maj 2007 9:19 | ogledi: 3.979 | odgovori: 37

Ali mi kdo lahko svetuje, kako naj dosežem, da otrok, je namreč rojen 21. novembra in bi moral zdaj v šolo, ne bi šel to leto v šolo ampak drugo leto v prvi razred. V šolo sem prinesla mnenje psihologinje in njegovega osebnega zdravnika, vendar ne zadostuje(obadva sta za da odložimo). Po pošti sem dobila odgovor, da se bodo sestali njihov šolski svetolavec, zdravnik (ne njegov) in pa ravnateljica. Ali ima mogoče kdo kakšne izkušnje s tem oz. mi lahko pove, če lahko napišem ugovor, če bo zavrnjena prošnja? Ker psihologinja po testen pregledu pravi, da je fant za šolo.

Hvala za pomoč in odgovore!

beki

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

10. maj 2007 10:22

Na enem od starševskih forumov je bila debata na to temo in ena od mamic je navedla, da je nekje zapisano (ne spomnim se kje), da imajo starši otrok rojenih novembra in decembra možnost, da otroka vpišejo v šolo leto kasneje. Predlagam, da malo prebrskaš predpise, ki se nanašajo na vpis. Moj najstarejši gre letos v šolo (rojstni dan ima poleti), za mlajšo (rojena je decembra) pa bom verjetno poskrbela, da ne bo šla v šolo v letu, ki bo predvideno, temveč naslednje leto (tako kot ti). Želim ti oblilo uspeha!

leni1  

član od: 26.2.2007

sporočila: 295

10. maj 2007 10:38

Po moje bo otrok moral v šolo če je psiholog rekel da je za v šolo. Moja hči je rojena 14 decembra in gre v šolo. Mi je zdravnica rekla da brez problema da nič ne zaostaja za ostalimi.Ravno tako je rekla vzgojiteljica v vrtcu. Poznam pa mamico ki ima otroka rojenega 13 decembra in se je tudi zdravnica strinjala da otrok ne gre v šolo.Jaz upam da bo naši šlo. Ko sem jaz hodila v šolo nas je bilo v razredu šest ko smo šli leto prej v šolo,pa ni bilo razlike mednami,res pa je da smo bili leto starejši kot pa sedaj naši otročki. leni1

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

10. maj 2007 11:00

Moj je bil januarski in je šel leto prej. Glede znanja in brihtnosti res ni bilo težav, ampak tako vneto je čakal, kdaj se bo tudi njemu začela puberteta, da je bil prav nesrečen, ker je bilo to šele letos, ko je že v srednji šoli....je pa res, da si je sam želel iti prej! Tebi pa svetujem: prvo razčisti pri sebi zakaj naj ne bi šel, verjamem sicer, da sama že veš. Kaj pa meni otrok? Če tudi on ne želi, skušaj vztrajati pri tem in poprosi za nasvet odvetnika, ki ti bo čisto nedvoumno povedal in te vodil skozi vso proceduro pritožbe če bo treba. naj ti ne bo žal denarja, če veš, da je tako bolje za otroka!

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

10. maj 2007 11:41

Naš najstarejši je rojen 3.12. in je šel v šolo s svojimi letniki. Pri njemu se intelektno sicer ni nič poznalo, da je med mlajšimi, problem je bil v njegovi čustveni razvitosti (sedenje pri miru, delanje nalog, poslušanje učiteljice...). Sedaj končuje tretji razred in šele sedaj je mogoče dohitel ostale, tako da sem razmišljala, da mogoče le ne bi bilo slabo, da bi šel 1 leto kasneje v šolo. Ampak to velja za našega fanta (predvsem mislim, da so fantje v teh letih čustveno manj zreli), je pa res, da so nekateri njegovi sošolci rojeni v prvi polovici leta prav tako nezreli, mogoče še bolj problematični, tako da je odvisno od primera do primera. Sicer pa danes šola nekako prilagojena temu (1. leto je še zelo podobna vrtcu, saj takrat še pomaga vzgojiteljica, nato pa se počasi stopnjuje). Pri nas je bilo potrebno malce več angažiranja tako z naše kot s strani učiteljice pa je stvar stekla. Sedaj smo pa pred novim izzivom in sicer ocene............. LP katjushka

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

10. maj 2007 11:43

Mislim da je po zakonu ,da lahko starši prestavijo vstop v šolo za eno leto.Moja je tudi decemberska in v šoli nima težav,niso pa vsi otroci enaki.Bolje eno leto kasneje,kot da ima težave.Dela pa v prvih razredih kot vzgojitelj moja prijateljica,ki pravi ,da otrok, ki ni dosegel v prvem razredu zadovoljivih uspehov ,razred ponavlja in to se nešteje kot ponavljanje (padec) ampak da še ni dovolj zrel in gre ponovno v prvi razred in ga to ne ovira ali zaznamuje v nadaljnem šolanju.Recimo skoraj tako kot bi hodil dvakrat v malo šolo.Dobro se pozanimaj,saj gre za njegovo nadaljno kariero. Bogomira

Zvončica  

član od: 20.7.2006

sporočila: 170

10. maj 2007 11:56

Naš je rojen 24. 12. 2002 in je že sedaj popolnoma zrel za v šolo (čeprav je star šele 4 leta in pol), ker ga vleče starejša sestrica in se je vsega prej naučil kot ona v njegovi starosti. Je dober poslušalec. Tudi midva z možem sva v manjših dvomih glede šole. Škoda se nama zdi, da mu skrajšava čas otroštva (ker šola je velika obveza za vse), po drugi strani ne bi rada, da zgubi stik s svojo generacijo iz vrtca in da bi še eno leto hodil v vrtec, bil najstarejši v skupini in spoznaval nove otroke. Ne vem, mislim, da je to odvisno predvsem od otroka, potem od vzgojiteljic, psihologov ... In na koncu koncev, bosta oba otroka en za drugim prestopila prag šole in stopila v to kruto in težko življenje. Pa srečno vsem prvošolcem in njihovim staršem. Lep dan in srečo tudi vsem ostalim. Zvončica

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

10. maj 2007 13:13

Jest sicer še nimam svojih otrok da bi govorila iz svojih izkušenj vendar pa se mi zdi da ni take razlike med recimo decembrskimi pa februarskimi otroki v razvoju da bi jih zato pošiljali eno leto kasneje v šolo. Sem imela kar nekaj sošolcev, ki so šli kasneje in tudi takih ki so šli prej v šolo pa med nami ni bilo nobenih razlik ( no razlike so že bile ampak ne zaradi let ampak zaradi sposobmosti vsakega posameznika ). Sem imela ene 5 sošolcev, ki so bili vedenjsko bolj problematični in so se slabše učili, vendar so bili vsi rojeni sredi leta tako da se mi zdi da to nima nobene veze. Je odvisno od tega koliko se starši ukvarjajo z otroki in koliko so le ti sposobni.Vsi pač ne morejo biti odličnjaki. Imam pa soseda, ki je bil zelo problematičen že v vrtcu, je večkrat kar domov ušel pa ni se skoncentriral na igre. So psihiatri določili da je dovolj sposoben za v OŠ, vendar pa so kasnej videli da ne bo šlo in so ga po enem mesecu poslali nazaj v malo šolo za še eno leto. Pa je imel kljub temu celo osnovno šolo probleme, se ni mogel skoncentrirati na učenje, ves čas ga je zanimalo kaj se okoli njega dogaja. Tako je ponavljal šesti razred pa v osmem je imel popravca. Ampak sedaj je pa v drugem letniku srednje šole ( triletni program ) pa se pridno uči in je nasploh bolj dozorel.Je vsak primer različen, ampak če otrok v vrtcu nima težav mislim, da se ne splača odlašati z OŠ. CARLY

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. maj 2007 15:28

beki, piši stani na zs, sva se ravno danes o tem pogovarjali, vsekakor se da. te čisto razumem, jaz bi tudi hotela, da so čim dlje otroci otroci - na igrišču, ne pa v šoli:) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. maj 2007 15:45

Jaz sem pa za leto kasneje v šolo - znanje hitro nadoknadiš, enega leta brezskrbnega otroštva pa nikoli. In to se mi zdi najbolj pomembno.

Moja nečaka sta oba šla v šolo z več kot sedmimi leti, skoraj z osmimi, veliko takšnih otrok poznam tudi s strani prijateljic, in niti ena ni obžalovala. Saj ne, da otroci ne bi bili sposobni dohajati snovi, gre za nekaj povsem drugega. In pri šestih letih je razlika nekaj mesecev v starosti bistveno večja kot nekaj mesecev razlike pri petnajstih letih.

 

Jaz sem vedno za več igre in otroštva, brezskrbnosti. Otroci, ki gredo kasneje v šolo, potem z njo opravijo igraje, lažje in bolj spsoščeno. Mamamia

mamamia

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

10. maj 2007 15:49

Eno je kaj veleva zakon,drugo pa je petletnega otroka poditi z torbo na hrbtu v šolo.Tisti starši,ki mislijo,kako kul je ta zadeva,ker prišparajo z plačilom vrtca naj gredo sedet pred razred prvčkov in skoz vrata "špegajo"kakšna sreča se trokom notri godi.Učiteljice so drugačne kot vzgojiteljice v vrtcu,pa tudi prehitro jim pretrgaš prijateljske vezi,ki so jih v vrtcu komaj vzpostavili.Mislim,da večina otrok še ni dovolj zrelih za pouk.V končni fazi si je to izmislil šolski lobij,ker je otrok v večini šol premalo,in je vrtcem ukradel eno leto.Zakaj niso vzeli enega leta srednjim šolam in tako dvignili raven splošne razgledanosti.Moje mnenje je takšno,da preloži prvi razred,če je le mogoče.Sicer pa kam to vodi,nam bo šolstvo začelo usmerjat in "izobraževat" otroke že pred spočetjem,v končni fazi eksperimentirajo na tujih otrocih. ati zlati

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti