Žemljina potica

Kristalka  

član od: 31.3.2007

sporočila: 833

9. maj 2007 18:04

ZIDANA POTICA (vir:http://www.destrnik.si/upload/obcan/obcan05_00.pdf) Testo: 75 dkg moke, 10 dkg masla ali margarine, 3 rumenjaki, 10 dkg sladkorja, 0,3l mleka, 0,03 l ruma, čajna žlička soli, 4 dkg kvasa, malo mleka in žlica sladkorja. Nadev: 6 dan starih žemelj, 0,5l mlačnega mleka, 6 jajc, 75 dkg domače skute, 20 dkg sladkorja, 0,5l kuhane smetane, zavoj mletega cimeta, 5 dkg rozin, lupinica ene limone in 10 dkg orehovih jedrc. Priprava: Iz navedenih sestavin zamesimo dobro kvašeno teato. Medtem, ko testo na toplem vzhaja, pripravimo nadev. Žemlje zrežemo na slab cm debele rezine. V mlačno mleko ubijemo tri jajca in jih razžvrkljamo, nato s tem polijemo žemljine rezine in jih pustimo nekaj časa stati, da se nasočijo. Med skuto zamešamo 3 jajca, kuhano smetano, sladkor, cimet, naribano limonino lupino in v rumu namočene rozine. Ko je testo že dvakrat vzhajalo ga z rokami pregnetemo in nato razvaljamo za prst debelo. Testo vložimo v pekač, ki smo ga prej namazali z maslom, tako, da sega tretjina testa čez rob pekača. Začnemo polagati nadev. Najprej damo grobo sesekljane orehe, ki jih pokrijemo s cm debelo plastjo žemljinih rezin. Na te nadevamo cm debelo plast skutinega nadeva. Ponavljamo tako dolgo, dokler nismo porabili nadeva, vendar sme le-ta segati samo do roba pekača. Sedaj potico prelijemo s stepenim jajcem, jo pustimo še malo vzhajati, potem pa jo pečemo 3/4 ure v srednje vroči pečici. Pečeno pustimo še malo v pekaču, da se ohladi, če je le mogoče, ponudimo kar vročo. Pa dober tek Kristalka

tejča  

član od: 25.3.2002

sporočila: 243

9. maj 2007 23:21

zraven česa pa bi jo ponudili? namesto kakšnih štrukljev zraven zrezkov? tejča

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. maj 2007 5:59

tejča, sladka je, jaz bi jo jedla kot potico, pač samo, s kako pijačo zraven. rimljanka

Kristalka  

član od: 31.3.2007

sporočila: 833

10. maj 2007 15:09

Vsekakor se je kot potica, ali pa kot kak dober šreudel, za katerega ne moremo počakat, da bi se shladil Kristalka

lenčika  

član od: 18.12.2005

sporočila: 97

14. okt 2007 18:33

Ravno danes sem brskala po internetu, da bi našla recept za zidano potico, ker bi jo poskusila naredit (do sedaj je nisem delala še nikoli), sedaj me pa nekaj zanima. Jedla sem jo pred 5 leti in sem že pozabila nekatere stvari, kako točno je izgledala. Zanima me, kako debelo moram narezati žemlje in pa, če se po vrhu nič ne pokrije s testom. V receptu piše, da mora 1/3 testa gledati čez rob pekača- to pomeni da moram po vrhu pokriti s testojm, a ne? Lp lenčika

Kristalka  

član od: 31.3.2007

sporočila: 833

14. okt 2007 19:10

Jaz je še nisem delala, menim pa, da povrhu pokriješ s testom in nato premažeš z jajcem - ne more bit nič narobe, kam bi pa sicer s tisti tretjino testa. V receptu pa res ne piše. Me pa že nekaj časa mika, da bi jo naredila pa čakam za zaključim z ločevalno Kristalka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti