Žemljina potica

darja1  

član od: 15.6.2005

sporočila: 10

9. maj 2007 11:45

pregreta smetana se dela takole: mleko damo v lončeno posodo jo damo v pečico- najbolje štedilnik na drva ali električni, ko se nardi smetana - rahlo rjava jo poberemo damo v posodico in tko nadaljujemo . tko dobimo pregreto smetano, jaz jo kupim na kmetih pri prijateljici , morda se dobi tudi na tržnici, moram povedat , da je zelo dobra potica s to smetano , namesto orehov je pregreta smetana, poskusite! darja1

brza  

član od: 18.11.2006

sporočila: 54

9. maj 2007 11:46

haha.. kako različna imena za isto stvar. Mi to jed imenujemo žemeljšak:) brza

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. maj 2007 12:15

dodatek k izdelavi pregrete smetane. Ko je smetana rjava, jo pustimo na mleku. ko se mleko ohladi, jo previdno potopimo v mleko, prej ob robu poskrbimo, da se ne drži več posode, previdno žeznjo nalijemo malo spodnjega mleka in pustimo na hladnem kak dan. Nabere se debela plast smetane, ki je sočna.

Mleko je malo rjavkasto, sladkasto, ko se skica, naredimo še skuto, ki je krasna.

Iz take smetane oin skute so najboljši sirovi štruklji.

rimljanka

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

9. maj 2007 12:58

Hmmm... podnapise - torej rabim za pregreto smetano domače - neposneto mleko in z njim čaram kakor je zgoraj napisano. Jaz sem pa tudi že delala račune kako bom samo navadno sladko smetano malo pogrela pa bo. Zdaj pa vidim da je zadeva bistvena sestavina tudi zaradi okusa.. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Klea  

član od: 16.6.2006

sporočila: 495

9. maj 2007 13:55

Kaj pa je alternativa pregreti smetani? Klea

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. maj 2007 13:59

Ja, seveda, domače, neposneto, surovo,....tako, res izpod krave.............

Klea, če mene vprašaš, alternative ni. Pot pod noge na tržnico, se vsaj pod pulti kaj skriva,..........al pa nekam, kjer imajo krave, ki dajejo mleko...............

rimljanka

Klea  

član od: 16.6.2006

sporočila: 495

9. maj 2007 14:53

Rimljanka saj imamo domače mleko, tako da ne bo problema, samo me je zanimalo, če kaj se po okusu/sestavinah približa pregreti smetani. Hvala. Klea

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

9. maj 2007 15:09

Jaz bi za alternativo dala maskarpone, ki em najbolj spominja na "kovter" z domačega mleka. Sem pa prebrala, da se temu kovtru reče škrljubec.

Še nekaj: ta recept imam v zbirki receptov s kuharskega tečaja kmečkih žena. Tam je opisana tudi mlinčeva potica, za njeno izdelavo pa imam dogovorjeno uporabo kmečke peči pri mami moje prijateljice. Čeprav je gospa stara že okrog osemdeset, se je zelo razveselila, da bova delali nekaj novega.

Frina

Klea  

član od: 16.6.2006

sporočila: 495

9. maj 2007 16:08

Kakšna pa je mlinčeva potica? Klea

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. maj 2007 17:50

Ne, frina, pregreta smetana niti od daleč ne spominja na maskarpone. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti