Ribji fileji so se skoraj stopili

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 8. maj 2007 14:30 | ogledi: 4.424 | odgovori: 14

Sinoči sem cvrla novo vrsto osličevih filejev. Pravzaprav jih ne cvrem, pač pa na hitro popečem v ponvi. Prej jih povaljam v moki. Do sedaj so se mi vedno odlično spekli, tudi če filejev predhodno nisem odtajala. Sinoči pa so se začeli topiti, se dušili v lastnem soku in se zmanjšali na polovico. Vsa moka se je prijela na ponev, fileji pa se niso zapekli. Pa tako sem bila vesela, ker sem končno dobila malo debelejše fileje.

Enkrat sem tako pekla fileje morskega psa, ki so je tudi na pol stopili. Ima še kdo take izkušnje in pameten nasvet, kako to v prihodnje preprečiti.

mimika

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

8. maj 2007 14:50

To pa je hrana pri nas, našopana z vodo, da je težja... lidka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. maj 2007 14:21

A se to ni nikomur drugemu zgodilo? mimika

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

9. maj 2007 14:29

Meni enkrat z morskim psom... Mislim da s tistimi, ki so pakirani v modri embalaži... mariva mogoče? In tudi mirskih sadežev od tistega proizavajlca ne kupujem več, ker smrdijo dobesedno po lulanju :) Nisem pa prepričana ali je to Mariva... plastična bela banjica, čez pa modra folija. s0ncek*

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

9. maj 2007 14:32

Aja, pozabila... Nasvet za preprečevanje - kupi druge filete ;) s0ncek*

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

9. maj 2007 16:05

Mimika, meni se je to enkrat zgodilo z zmrznjenimi fileji škarpene. Nekaj časa potem mi je v roke prišla neka knjiga, ki je vsebovala precej podroben opis dogajanja pri zmrzovanju različne hrane (s poudarkom na mesu in ribah). Če povzamem, je razlaga šla nekako takole: meso (tudi ribje) sestavljajo mišične celice, ki so v glavnem sestavljene iz beljakovin. Beljakovine pa so v mesu vezane na vodo. Pri zmrzovanju se pod vplivom nizke temperature beljakovine ločujejo od vode, voda kristalizira in nastanejo ledeni kristalčki. Velikost teh kristalov je odvisna od hitrosti s katero dosežemo temperaturo na kateri hranimo zmrznjeno živilo. Hitreje ko ohladimo meso na nizko temperatuo, bolj drobni so kristali. Velikost kristalov je pomembna pri obratnem procesu: pri tajanju se temperatura dviguje in se del beljakovin ponovno veže na vodo. Večji ko so kristali, manj belajkovin se bo vezalo nazaj na vodo, meso bo suho, več bo odvečne vode, ribje meso bo pa pocasto. V primeru najinih rib je verjetno to bilo vzrok, da je bila končna jed neustrezna. Različni proizvajalci verjetno uporabljajo nekoliko različne postopke zmrzovanja, vprašanje pa je lahko tudi ali je bil zmrznjeni izdelek pravilno transportiran, shranjen, koliko je star itd. Miroslav Vulović Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 09. maj 2007 16:06:31 Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 09. maj 2007 16:07:14

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

9. maj 2007 16:26

Mimika, tudi meni se je to že zgodilo, potem pa preberem na embalaži, da so osliči konzervirani z vodo. Če jih malo bolj pogledaš, vidiš, da je okrog fileja tanka plast vode, pa ne pri vseh, zato bodi pozorna pri nakupu. Sicer jih sama vedno prej odtalim in posušim s papirnatimi brisačami.

 

LP

lejča  

član od: 29.12.2005

sporočila: 30

9. maj 2007 16:29

mimika Meni se je zgodilo isto, fileje sem kupila v Mercatorju, bilo so zelo lepi malo debelejši, a po pečenju od njih ni ostalo skoraj nič, vse je šlo v smeti. Kaj misliš se, da kje reklamirati? lejča

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

9. maj 2007 16:55

sarabande je napisal/a:
Različni proizvajalci verjetno uporabljajo nekoliko različne postopke zmrzovanja, vprašanje pa je lahko tudi ali je bil zmrznjeni izdelek pravilno transportiran, shranjen, koliko je star itd. Miroslav Vulović
Glede na to, da sem bila zadnjič v enem izmed sosedov in je bil pred zamrzovalnimi omarami 10 minut voziček z zamrznjenimi izdelki (ne v hladilnem, navadnem!) ki jih je bilo potrebno notr vložit, vmes je šel prodajalec nekam zadaj, me ne čudi če se hrana preden pride do nas večkrat zamrzne in odmrzne.

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

9. maj 2007 18:04

Tudi meni se je že zgodilo, da na koncu sploh ni bilo več kosov ampak samo brozga. Pa ne enkrat. Na trenutke sem res pomislila, da se jim verjetno vmes kdaj odtaja, pa tudi pri kakšni zelenjavi se zgodi, da je kot gumi zaradi istega vzroka. Irena

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

9. maj 2007 21:37

Meni pa se je zgodilo nekaj podobnega s paniranimi ribjimi palčkami. Ko so se spekle, so ostale samo še drobtine, od znotraj pa zrak. Se jih raje izogibam. LP, rdecapesa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti