Melisa

Barbi5  

član od: 12.8.2009

sporočila: 33

24. jun 2011 12:05

Da še jaz dodam svoje mnenje o tej prekrasni rastlinici: ko sem (šele lani!!) prvič dobila že posušeno od ene amaterske zeliščarke, me je zasvojila! Tako zelo mi ustreza tale rastlinici, da je to neverjetno! Sploh zvečer si večkrat naredim čaj, ki pomiri mene, moj želodček. Letos jo imam tudi sama na vrtu, kar tri grmičke! Zaenkrat jo samo sušim, ker sem liker delala že iz mete, imam pa jo namen dodati k špinači, ampak moram počakati, da le-ta zraste dovolj.

Če bi lahko ocenjevala zelišča, bi bila ta definitivno na prvem mestu!!

Barbi5

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

27. jun 2011 16:27

Kobra1 ali bi lahko napisala, kako se dela mazilo iz ognjiča? Imam ga ogromno na vrtu, pa me hčerka prosi, da ga narediva.

Ali dela še katera druga kaj iz ognjiča, razen sušenja za čaj?

 

lp

baška

Darija50  

član od: 22.1.2013

sporočila: 87

13. maj 2013 20:22

Mene pa zanima, še kakšen drugačen namen melise...

 

Nekje sem prebralam, da je dobra za kožo ipd...

 

Bi mi kdo znal svetovati kako jo uporabiti v takšne namene? Torej ne v hrani ali pijači

 

Hvala!

 

Lp

Darija50

aboyanasanna  

član od: 23.3.2013

sporočila: 57

23. maj 2013 16:09

Melisa je dobra kot čaj. Mi je zelo všeč.

aboyanasanna

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

23. maj 2013 17:10

Poskusi tole:

Sok melise lahko dodajamo sredstvu za poliranje pohištva. Sadimo jo v bližino sadovnjakov, saj s svojim vonjem privablja čebele. Prav tako z meliso zdrgnemo panje preden vanje naselimo čebele.

 

Liste dajemo v vodo za kopel, poparek uporabljamo za spiranje mastnih las, deluje pa tudi tako, da čisti in osvežuje kožo.

 

Ocvrta melisa

Potrebne sestavine:

- 2 dl mleka

- 2 dl moke

- 3 jajcažlica sladkorjapol žlice solivršički melise

Iz zgornjih sestavin zamešamo gosto, a tekoče testo. Dodamo vršičke melise in ocvremo na maščobi.

 

Tole pa lahko tudi prebereš:http://zdravplanet.blogspot.com/2008/05/melisa-melssa-officin

 

Upam, da ti kaj koristi.

kriznana

TP_Kuhar  

član od: 12.10.2011

sporočila: 108

23. maj 2013 18:06

baška je napisal/a:

Kobra1 ali bi lahko napisala, kako se dela mazilo iz ognjiča? Imam ga ogromno na vrtu, pa me hčerka prosi, da ga narediva.

Ali dela še katera druga kaj iz ognjiča, razen sušenja za čaj?

 



baška

 

Nisem Kobra1, ampak poznam in delam domače mazilo iz ognjiča.

 

Pri mesarju kupim nesoljeno salo in ga stopim. Ognjič oberem in potrgam samo oranžne liste (ne celega sveta) in jih dam v salo. Malo prepražim in pustim stati čez noč. Naslednji dan segrejem samo toliko, da se stopi in precedim v posodice. Te pa hranim ali v hladilniku ali pa skrinji (odvisno od količine). Žal količine sala in cvetov ne vem natančno, saj delam po občutku.

 

Upam, da sem kaj pomagal.

 

Lep pozdrav,

 

TP_Kuhar

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

23. maj 2013 18:10

To pa je zanimiva informacija. Namreč moj mož trpi za izpuščaji in še najbolj mu pomaga ognjič. Samo zdaj v akcijo, da ga kje dobim, saj nimam vrta.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

TP_Kuhar  

član od: 12.10.2011

sporočila: 108

23. maj 2013 18:55

Tudi meni zelo pomaga, sploh ko me zaradi alergij vse srbi. Takrat mi tole ognjičevo mazilo zelo pomaga. Prav tako pa tudi pri raznih bolečinah.

 

Trixi, poglej na tržnici, sem ga prejšna leta zasledil tudi tam.

 

Lp,

TP_Kuhar

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

23. maj 2013 19:02

Mene pa zanima kakšna je razlika med meto in meliso, doma imamo cele kupe nečesa- dobesedno... pa nevem točno kaj je...

testeninca

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

23. maj 2013 19:19

Mislim, da nobena meta ne diši tako močno po limoni, kot melisa. Naj me kdo popravi, če se motim.

JJ

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti