Melisa

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

6. maj 2007 21:04

Krasne ideje, tudi pri nas raste citronasta melisa kot nora, brez kakršne koli ljubezni. Uporabljali pa je še nismo, edino ko sem na vrtu jo večkrat malce pocukam, ker res omamno diši. Sporočilo je spremenil(a) pinka dne 06. maj 2007 21:04:23

vesn@  

član od: 27.3.2006

sporočila: 59

6. maj 2007 21:05

melisa namocena v snops je zelo dobra za herpes preizkuseno iz lasnih izkusenj lp vesn@ vesna kovačič

BISERKA55  

član od: 4.5.2007

sporočila: 143

6. maj 2007 21:54

jaz bi naredila sirup, ali sok, a ima kdo kakšen recept? BISERKA55

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

6. maj 2007 22:16

Bisetrka, narediš ga enako kot bezgom.

LP

kobra 1

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

7. maj 2007 10:15

Tudi jaz se zanimam za sok ali sirup. Kobra ali imaš v mislih sirup ali šabeso, da bom vedla po katerem receptu naj probam z meliso?Si ga že delala, kakšen je okus? CARLY

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

7. maj 2007 13:51

Gaja1 - jaz bi pa kakšno bolj precizno količino za tale melisin liker, predvsem me zanima količina vode. Tudi pri nas melisa uspeva ko nora. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

7. maj 2007 16:42

Jaz sem jo pripravljala kot špinačo in je zelo okusna. Včasih samo meliso, včasih pa pol špinače, pol melise. Lep dan in veliko se smejte. Balenka

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

7. maj 2007 20:19

Pri nas to mami kar po občutku zrihta.Če je premočno, dolije malo vode, če je prešvoh pa še žganje. gaja 1

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

7. maj 2007 21:09

CARLY, naredim sirup. Po istem postopku kot bezgov. Količine dam kar približno. Tudi iz gorske in istrske melise sem že delala (ni razlike) in je zelo dobro. Koliko časa drži ne vem, ker nikoli ne delam velikih količin in se kar hitro spije.

Sem mislila odpreti novo rubliko : ZELIŠČA, NAPITKI, MAZILA,ZAČIMBE  a lahko nadaljujemo kar tukaj.

Za začetek vam v tem času svetujem, nabiranje bezgovega cvetja, nekaj listov in lubja za napitek (mi rečemo po domače čaj, a čaji so ČAJI- pravi, vendar bomo tudi mi zeliščne napitke imenovali tako). Bezgov čaj se z okusom zelo zelo lepo dopolnjuje z lipovim čajem.

ZELO DOBER NAPITEK ZA VROČE POLETNE DNI

Skuhamo in dobro ohladimo hibiskus čaj ter ga zmešamo (namesto z vodo )z bezgovim sirupom.

Pijača je zelo osvežila, prijetnega okusa in izredno lepe rožnate barve.

http://sl.wikipedia.org/wiki/Bezeg

 

Zdaj, ko je naravo malo namočil dež, naberemo tudi suličasti tropotec za sirup, za izkašlavanje.

TROPOTČEV SIRUP

Za tri pesti suličastega tropotca z malo vode sesekljamo v multipraktiku (ali na roke).

Damo ga v posodo, mu dodamo 1 kg rjavega sladkorja , eno dobro žlico medu in na rahlem ognju (temperaturi) kuhamo, dokler se nekoliko ne zgosti. Pecedimo skozi krpo in dobro stisnemo (če imamo stiskalnico toliko bolje). Mlačnemu primešamo 1l medu in prelijemo v temne steklenice, ter spravimo na hladnio.

Sirup je primeren tudi za majhne otroke, od petega leta naprej, lahko dodamo nekaj kapljic propolisa.

Odrasli si pripravimo dodatno mešanico: sirup nalijemo v manjšo stekleničko (cca 2,5 dcl), dodamo kapljice 31 (ali kapljice ne vem kako se imenujejo, dobimo jih v lekarni, na škatljici so narisane NUNE  M...?), par kapljic propolisa in kapljice grenivkinih pečk. Količino kapljic dodajamo po lastnem okusu, zato sprva dodamo v manjših količinah.

Jemljemo  3 x na dan po 1 jušno žlico. Je zelo učinkovit, če ga vzamemo takoj, ko začutimo boleče grlo ali dušenje v pljučih. Lahko ga dodamo tudi v ne prevroč čaj.

Čajev nikoli ne pijemo vročih, vedno mlačne!

Nekaj ga tudi drobno natrgamo in posušimo za mešanico zeliščnih čajev.

 

 

OGNJIČ

Tisti, ki imate vrt na ne preveč prometnem kraju, še lahko posejete ali podtaknete sadike ognjiča, kateri vsebuje vse kvalitete arnike, le da so te trikrat močnejče. Ko bo čas cvetenja, bom napisala še recept za ogničevo mazilo na moj način in za ostalo uporabo. Mazilo izdelujem  že cca 30 let in z veseljem ga bom podelila z vami.

Toliko za danes, pa še drugič kaj več.

 

Pridružite se še ostali, da podelimo svoje iskušnje!

Lp,

kobra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti