Rukola

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. maj 2007 12:38

No, da pristavim piskrček, kje se da dobiti pa trajno blitvo, nam se je izgubila med ostalo zelenjavo. Loni Makaroni [rozica]

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. maj 2007 15:35

Luknjice, fresh, so od bolhačev. Ampak, ker boš pojedla redkvice, ne listov, jih pač pusti, škoda denarja za one plošče. Kolikor manj listne polskve imajo redkvice, je po moje zanemarljivo, vseeno bodo uspešno rastle.

S polži nimam preveč izkušenj, to metodo poznam, je pa nisem uporabljala. kakšne polže pa imaš? Če so to vrtni, s hišico (poglej link), so zavarovani. Te samo poberi, najbolje zgodaj zjutraj, ali pač, ko utegneš, jih odnesi nekam stran od vrta, najbolje v kako grmovje ob potoku ali reki, par sto metrov stran od tvojega vrta. Če so drugačni, mi jih opiši, pa razmislim, kako postopati.

http://www.hlasek.com/foto/helix_pomatia_ae9723.jpg

http://www.hlasek.com/foto/helix_pomatia_ae9723.jpg

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 05. maj 2007 15:38:18

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. maj 2007 15:36

O trajni blitvi slišim prvič, pa malo dvomim, da je res blitva. To sorodstvo je, kolikor se spoznam na te reči, kvečejmu dvoletno. Razsvetli me, prosim, Loni.

 

 

rimljanka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

5. maj 2007 15:55

Super, Rimljanka, bom postopala kot si svetovala. Tiste plosce bom dala samo k rukoli, pa bo. Sicer tudi rukola, ki sem jo prej dobivala v dar ni bila čisto po jusu, pa se ni nihče pritoževal zaradi kakšne luknjice. Bom pa testno zapičila kakšno ploščo, da vidim, kako deluje. Polžev zagotovo ne bom pobijala, niti jih ne bom vabila na pivo. Saj je zelo blizu vrta eno super domavanje, pa jih bom preselila tja, če bodo pa kaj obgrizli, pa naj jim v končni fazi tekne, saj bi moralo biti za vse dovolj. Imam pa še eno zelo butasto vprašanje. Kot sem že omenila, sem res velik analfabet kar se tiče poljedeljstva. Zaenkrat sem kupila solatne sadike, ki mi blazno lepo rastejo. Tudi ostale sadike super uspevajo, nekaj stvari pa sem sejala. Pri tem pa ne vem prav natančno, kaj pomeni redčenje- je treba redčiti že takoj, ko rastlinice pokukajo na plano (npr. v primeru redkvice, rukole ali korenčka) ali kasneje, ko že začnejo konkretno rasti? Pa še pri tej stvari bi mi zelo pomagala- gledam in gledam semena solate, pa se ne upam posejati, ker se bojim, da če bom v zemljo vrgla po eno seme na opisano razdaljo ne bo nič, če pa jih bom vrgla več, pa bo toliko rastlinic, da spet ne bom vedela, kako postopati. Lahko sejem solato direktno v zemljo? Koliko semen naj vržem na recimo priporočenih 30-40cm? Ali naj raje prej semena posejem v lončke in potem presajam? No, glede na to, da res nimam pojma, pa moram reči, da mi vse blazno raste (kljub temu, da je bila huda suša) in mi je v neizmerno veselje. Najlepša hvala za pomoč! fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. maj 2007 16:09

Joj, te je fajn brat, kolk veselja je v tebi! Res ti priporočam ravnokar izšlo knjigo:

Miša Pušenjak: Zelenjavni vrt, Kmečki glas, Ljubljana, mislim, da 2007 Jo boš im ela večno, krasno je napisana, sem prav navdušena, ravno včeraj sem jo vrnila v knjižnico, moram si jo kupit.

Vprašanje pa slpoh ni butasto, no. Ne moreš vedeti, če nisi nikoli  imela prilike videti!

Sicer pa, redči, ko so rastlinice velike kake 3 cm, zemlja pa mokra, še bolje vlažna. Primi po nekaj rastlinic in jih nežno izpuli. Potem boš tako ali tako kmalu dobila izkušnje.

Solato posej v vrstice. Jaz naredim kanalček z motiko, kake 5 cm globok, posujem vanj malo komposta (če je zemlja zadosti gnojna tega niti ni treba, samo to poskrbi, da so koreninice močne), posej, kar direktno iz vrečke tako, da se semena ne dotikajo, med njimi  je lahko malo prostora. Pa ne sekiraj se, ko bo solata velika kake 4 cm, imela bo 3 do 4 listke, jo boš špulila, najboljša berivka je to, magari kar s koreninicami.

Joj, to bi bilo v živo lažje povedat in pokazat! Kje pa je ta tvoj vrtiček?

 

 

 

rimljanka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

5. maj 2007 16:29

Hehe, res sem čisto navdušena, ko tako lepo raste. Veš, kakšni junaki smo. Smo si lepo uredili gredice (je kar velika stvar, tale naša njiva) in potem kupili tiste rumene tablice, ki jih zapičiš v zemljo in nanje napišeš, kaj je kje. In potem gledam, ko nekaj kuka ven, pa ne vem, ali je plevel, ali kaj drugega. Potem končno iz zemlje pogleda toliko, da je še meni jasno, da to pač ne more biti grah (tisto, da krave niso vijoličaste, mi je že jasno in kako izgleda list od fižola tudi) in potem tekam naokoli in prestavljam te rumene tablice. V največji suši smo kot nori zalivali in potem ugotovili, da zalivamo gredo, na kateri ni nič. To je bilo smeha! Imamo pa tudi tri grede sadik (koleraba, zelje (belo in rdeče), itd.- ker je vse ali zelene ali vijoličaste barve, tudi ne vemo čisto natančno, kaj je kje), ki rastejo kot zmešane, samo ugotoviti je še treba, kaj bo iz česa nastalo, čeprav mislim, da se mi kar pravilno svita. Tole knjigo si bom pa res kupila. Se je dobro malo podkovati o zemljeritju in rastlinstvu. Čeprav se mi zdi, da nam tako fino uspeva ravno zato, ker nimamo pojma in smo kot mali otroci (dva diplomirana ekonomista in blazno vzoren študent medicine)- vsakič, ko malo zraste, kar juckamo od sreče. Glede ostalega, najlepša hvala. Bom točno tako naredila, kot si svetovala. Glede izdaje skrivne lokacije vrta pa tole- te povabim, ko malo poplejem. Tale dež je blagodejno vplival na naše rastlinice, žal pa tudi na plevel. Ampak te res povabim na eno pijačko v zameno za kakšen nasvet! Super si, hvala! fresh

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

5. maj 2007 16:51

Zanimiva je trajna rukola. Po čem je značilna,(da je ne zamenjam) ker bi tudi jaz semena, pa čeprav iz okolice Žal. Rimljanka poznaš pa res vse mogoče. Si pravi expert! ham-njam

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. maj 2007 19:26

ena mš, Navje niso Žale, no. Seme pa lahko dobiš. Bo očitno treba v Ljubljani naredit eno srečanje, da razdelim seme.

 

rimljanka

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

5. maj 2007 19:41

Hvala za opozorilo, Rimljanka. Lahko se dobimo na kavci, bom pa šla tudi na Navje , da mal poferbcam divje rožice. ham-njam

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. maj 2007 19:42

Rimljanka, a je še čas za posejat trajno rukolo? Enkrat samkrat sem jo jedla in bila mi je res bolj všečna od navadne, čeprav se mi niti slednja ne upira. Obratno. Pojem jo v ogromnih količinah. Iskala sem že seme za to rukolo, vendar ga nikjer ne najdem. mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti