Rimljanka prosim za pomoč (zdravilne rastline)

berny  

član od: 23.1.2007

sporočila: 127

tema odprta - 3. maj 2007 13:22 | ogledi: 7.435 | odgovori: 53

Živjo!

Rimljanka, ker sem zasledila da se zelo spoznaš na rastline (upam da tudi zdravilne) ali mogoče poznaš naslednji zdravilni rastlini:

-sretena (geum alpina)

- kopina (latinskega imena ne vem)

Če ju poznaš mi prosim povej kje rasteta oz. kje se ju lahko dobi.

Seveda prosim tudi vse ostale, če mogoče kaj veste o teh rastlinah, da se oglasite.

Hvala in lep dan.

berny

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. maj 2007 13:47

berny, seveda bom povedala, kar vem. lahko bi mi pa na ZS pisala. Ampak, tule bo pa tole videlo več ljdi, tudi prav.

Geum alpinum ne obstaja. Geum je sretena, katera vrsta bi bila zdravilna, zdajle ne vem, bom doma malo pogledala.

Pri nas rastejo 4 vrte sreten (vseh je okoli 50 vrst). Plazeča sretena le na Mangartskem sedlu, ostale tri - potočna, navadna in gorska - so bolj razširjene.

Kopina je v Beli Krajini imenovana robida (Rubus), kar najbrž izvira iz hrvaške besede kupina za robido.

Robidovi listi so zdravilni, najbrž bolj ali manj od vseh vrst robide (mimogrede, malina je bližnja sorodnica z enako zdrailnimi lastnostmi). Robide je med sabo silno težko ločiti, celo profesionalni botaniki imajo s tem težave. Ni se pa bati zamenjave z drugimi vrstami.

Toliko za prvo silo.

Bom še kaj dodala, ko bom imela literaturo pri roki. Upam, da bo še katera kaj dopisala, saj druge tudi veliko vedo. No, pa drugi seveda tudi. 

 

rimljanka

berny  

član od: 23.1.2007

sporočila: 127

3. maj 2007 14:41

Hvala Rimljanka. Se priporočam še za kakšne informacije. Da bi ti pa na ZS pisala, se pa nisem spomnila, ker ZS do sedaj sploh še nisem uporabila. Velja za drugič. berny

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

3. maj 2007 16:05

In za kaj naj bi bile te rastline zdravilne? No, za čaj iz robidovega listja sem že slišala, menda je tudi zelo okusen. Sama ravnokar nabiram malinovo listje, in čaj je res kar prijetnega okusa. Mogoče si bom pa še kaj pozdravila sproti? JasnaV

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. maj 2007 16:21

jasnaV, saj bi pravzaprav morali delati na preprečevanju, ne pa čakati, da bo potrebno zdravljenje, a ne?

Tak naj bi vsaj bil sodoben način skrbi za samega sebe in svoje bližnje.

rimljanka

berny  

član od: 23.1.2007

sporočila: 127

3. maj 2007 19:32

Aknelab poslala sem ti ZS upam da si dobila. berny

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

3. maj 2007 21:35

Rimljanka ko si ravno zakladnica te še jaz nafehtam za nekaj... Vsako leto prebolim pljučnico in mi zdravniki že precej "morijo" da moram začet pazit na srce...zdaj sem prišla do tega da rabim nekaj za obrambo organizma.Kaj?Sovražim tablete sploh (kemija,kemija,kemija)...kaj piti zdaj?Nekaj naravnega...edino kar mi je prinesel ati z Leka je ameriški slamnik (imunal).Imaš kakšen nasvet kaj naj pijem/jem pa naj bo naravno. Hvalaaa Roncolino

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

3. maj 2007 21:47

Listi robide vsebujejo  vitamin C , organsko kislino in čreslovino.

Rimljanka, kar prav, da se take stvari sprašuje na forumu, tako se vsi lahko kaj naučimo.

Med prazniki  sem v Istri nabrala: materino dušico, bezgovo cvetje, meto, suličasti tropotec, kamilico, koprive, plešec, glog, navadni slezovec in špargljeeeee!!! A to je že druga pesem ....

 

 Sretena Druga imena:-blažič-blagostni koren-žegnana kopriva-žegnani koren

Zdravilni del rastline: posušene korenine in korenike

Navadna sretena raste različno visoko od 25 do 135 cm, odvisno od rastišča. V zemljo je zasidrana s 5 do 7 i 1 do 2 cm debelo koreniko, ki je le redkokdaj razvejana. Cvetovi so svetlorumeni in stojijo na dolgih pecljih. Cveti od maja do oktobra.

Nahajališča: gozdovi in obrobja gozdov, žive meje, grmovje in zidovje. Nabiramo predvsem korenike in jih posušimo na zraku.

Zdravilnost in uporaba: rastlina je zaradi eteričnega olja in grenčin dobro sredstvo za krepitev, zaradi čreslovin v koreniki pa široko uporabna proti driski in za zoževanje površinskih krvnih žilic- Z drogo zdravimo vnetja sluznic v ustih in žrelu, pa tudi ozeblinah in hemeroidih in "odprtih nogah"

 

Priprava čaja: dve zvrhani čajni žlički droge prelijemo z 1/4 l vrele vode in pustimo stati 15 min. Pijemo 2-3 skodelice čaja na dan.

Vir: Velika knjiga O ZDRAVILNIH RASTLINAH (CZ) (povzetek)

 

kobra 1

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

3. maj 2007 22:01

Roncolino, morje in poležavanje pod borovci. Pitje čaja iz ingverja, v poletnem času lepo ohlajenega z dodatkom limone in žličko domačega medu.

Od maja do septembra nabiramo islandski (planinski) mah. Najboljše zdravilo in kot preventva za obolela pljuča (pljučnico), istočaso krepi želodec in celi rane na želodcu.

Žal je pri nas že kar izkoreninjen. Najdemo ga nekaj na Veliki planini, Pokljuki, Trenti in Košenjaku (tam ga je še kar precej). V avstrijskem hribovju ga je še veliko .

Zdaj se pričenja sezona sadja in jagodičevja. Privošči si ga! Ne pozabi na maline, ribez, borovnice in malo kasneje robide!

kobra 1 Sporočilo je spremenil(a) kobra 1 dne 03. maj 2007 22:03:23

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. maj 2007 22:18

Nimam kaj dodati. Kak Imunal tudi ne škodi. a pozitiven pogled na svet. rimljanka

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

4. maj 2007 18:00

Na morju me ne boš videla (zaprisežena smučarka,ki vsako sezone preleži v posteljiz bronihtisom in pljučnico) Glede mahu pa super hvala.Sem čisto blizu Velike pa smo večkrat gor.Jagodičevje pa tudi wipi :). HVALA! Roncolino

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti