Lantana - pomoč

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

tema odprta - 1. maj 2007 9:01 | ogledi: 5.993 | odgovori: 15

Zadnje čase smo se kar nekaj pogovarjali o raožicah in sedaj že rabim pomoč - kupila sem namreč lantanohttp://www.klubgaia.com/?tpl=vseved&sid=46 in dogaja se katastrofa - odpadajo ji listi,dve sta čisto povešeni.....Sajene so bile v enako zemljo, zalivane so bile enako....A kdo pozna te rožice in mi lahko da kakšen nasvet???

Sicer sem pa včeraj dala rože na  balkon (ni bil tako vroč dan), zvečer sem jih pa v sobo nosila, saj sem se bala nizkih temperatur (no mal me je mož nahecal)..

 

Lep dan vsem skupaj 

rrr

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. maj 2007 9:20

rrr, vsekakor MALO zalivaj. Zdaj so rastline majhne, zemlje v koritu je veliko, se bojim, da jim premokra zemlja škodi in jim gnijejo korenine. Seveda tole pišem na pamet, ker rastlin ne vidim. rimljanka

lenčika  

član od: 18.12.2005

sporočila: 97

1. maj 2007 9:22

Zakaj bi ji odpadali listi ne bi vedela, Mogoče so premalo zalite, saj je treba korita po sajenju rastlin temeljito zaliti. Lantano smo imeli samo enkrat in z njo nisem bila preveč zadovoljna, saj imamo balkon na dežju in ob vsakih padavinah so ji cvetovi vsi odpadli, tako da so me izkušnje naučile, da je ta rastlina lepa samo, če je na soncu in pod streho. lenčika

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. maj 2007 10:04

Eno od uvelih potegni ven iz zemlje in poglej, če je koreninski sistem res moker. Včasih je kakšen koreninski "zamašek" čisto suh, čeprav je zemlja v okolici mokra, kot da bi bil tako močno zbit, da ne more sprejemati vode iz okolice. Vse kupljene sadike, ki imajo koreninice stisnjene v obliki zamaška, je treba zalivati direktno k stebelcu. In pa, prvi teden po presajanju jih ne dajati na vroče sonce, ker jim pobere preveč vlage.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. maj 2007 10:45

Aja, nekaj sem pozabila omeniti. a si korenine temeljito prerahljala, preden si rastlinice posadila? rimljanka

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

1. maj 2007 11:16

Jaz sem rastline samo iz lončka presadila v korita - nič nisem rahljala - vedno z vsemi rastlinami tako počnem.

Eno izmed uvelih rastlinic sem pravkar potegnila iz zemlje - niti mi ne deluje preveč mokra, škodljivcev ni videt in koreninice so OK

 

rrr

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. maj 2007 11:28

Korenine je treba prerahljati, sicer se rado zgodi, da rastejo nove samo v starem substratu, ki se sploh ne spoji (vsaj ne dobro) z ostalo zemljo. Siubstrat, v katerem so že korenine, je običajno založen s hranili, pa koreninice ostajajo tam, tako se razvije slabši, manj razvejan koreninski sistem. Vsaj moje izkušnje so take.

Lantana je rastlina, ki ima rada sončno in toplo rastišče. Je kaj na tem?

rimljanka

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

1. maj 2007 11:52

Znano je, da ogromno rož ne preživi zaradi prekomernega zalivanja. Zato zalivaj rajši manj kot več, ker se drugače naseli v zemljo vse mogoč mrčes, razni črvčki(beli) in ti imajo najrajši sveže korenine. Pa tudi ne uporabljaj nobenih hranil, saj je zdaj zemlja še bogata s hranili. Po kakšnem mesecu pa lahko že dodaš hranila.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. maj 2007 12:28

Korenin doslej nisem rahljala, zadevo sem reševala z zalivanjem ob steblu, se mi pa Rimljankina ideja zdi dobra in jo bom ob prvi priliki posnemala. Rimljanka, ali rahljaš korenine pri vseh sadikah, tudi povrtnini? Tisti čepki se namreč zares dolgo ne vrastejo v okolico.

Cila

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

1. maj 2007 13:16

jaz sem nasadila take velike marjetke rumene v korita ,in so bile tudi čisto povešene 1 teden,sedaj je že bolje,če pa listi odpadajo je pa lahko preveč zalito....zalij z pripravkom proti koreninski gnilobi da rešiš zadevo. kuharca37

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. maj 2007 14:37

Ja, Cila, sicer se korenine izven čepka spoloh ne razvijejo. Moje ravnanje izhaja iz poznavanja rastlinske rasti, fiziologije,.....pa seveda tudi opazovanj (po sistemu poskusov in napak). rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti