Jedilni škrob

neznan uporabnik
tema odprta - 16. okt 2000 17:34 | ogledi: 55.153 | odgovori: 7

Zravo!

Zanima me kaj je to jedilni škrob, ki ga v več receptih srečamo kot sestavino poleg moke. Kakšna je sploh razlika med jedilnim škrobom in moko?

Hvala za odgovor in lep dan vsem skupaj!

Anka

neznan uporabnik

16. okt 2000 17:35

Po mojem je to eno in isto. LP Pepo mpersolja@yahoo.com
quote:
Zravo! Zanima me kaj je to jedilni škrob, ki ga v več receptih srečamo kot sestavino poleg moke. Kakšna je sploh razlika med jedilnim škrobom in moko? Hvala za odgovor in lep dan vsem skupaj! Anka

neznan uporabnik

16. okt 2000 17:36

Mislim, da je simona mailto:leskovec@bf.uni-lj.si

neznan uporabnik

19. okt 2000 8:09

Kaj se je zgodilo s preostalim mojim odgovorom? moni

neznan uporabnik

19. okt 2000 18:08

V pecivih obicajno nadomestim jedilni skrob z moko, kadar skroba nimam pri roki. Mislim pa da je pecivo potem manj rahlo... Skrob in moka sta proizvoda iz istega zrnja, ampak je pa njuna pridelava razlicna. Moko pridobivajo z mletjem zrnja, kar pomeni da je v njej priblizno 85% "hranilnega" (notranjega) dela zrna, okoli 13% je balastnih snovi (lupina) in okoli 2% je kalcka, ki je oljnat. Notranji, ali hranilni del je skrobnati del zrnja. S takim procesom se pridobiva polnozrnata moka. Navadna, bela moka se pridobiva z mletjem zrnja, ki mu odstranijo kalcke. Skrob pridobivajo samo iz notranjega, ali hranilnega dela zrnja, kar je priblizno 85% celega zrna. Najprej necistoce ocistijo iz zrnja, in ga nato "kuhajo" v vroci vodi z sulfurnim dioksidom. Ta proces zrnje zmehca, tako da lazje odstranijo lupino in kalcek, in nadaljujejo s predelavo "hranilnega" notranjega dela semena. Nadaljuje se z mokrim mletjem in nato susenjem, in tako dobijo bel skrob. Obstajajo razlicne vrste skrobov, od koruznega, krompirjevega, psenicnega pa se kateri bi se nasel.

neznan uporabnik

19. okt 2000 19:39

Mislim, da je jedilni škrob je pridobljen iz krompirja. Lahko se ge uporablja za zgostitev raznih omak. Kupimo ga lahko v skoraj vsaki trgovini, kje ga imajo na policah zraven pudingov in raznih stvari za peko peciva. simona mailto:leskovec@bf.uni-lj.si

neznan uporabnik

19. okt 2000 19:40

Preostali odgovor se je izmuznil od mojega silnega kopiranja vprasanj iz prejsnjega foruma... Bo ze, ko se enkrat vse skupaj utece. Pozdrav Webmaster

neznan uporabnik

19. okt 2000 20:55

Jedilni škrob spada med polisaharide.Pridobivamo ga iz rastlinskih pridelčkov n pr. iz koruze , krompirja, pšenice, riža, raznih tropskih sadežev na.pr. jam ,sladki krompir,tara , kruhovec in podsebna vrsta banan. Pridelke drobno zmeljemo in jih izpiramo z vodo. Uporablja se kot hranilo ima veliko kalorij. Lahko pa ga uporabljamo kot lepilo. Škrob je brez okusa, tega dobi z dodajanjem aromatičnih snovi. Z njim zgostujemo jedi, dodajamo k sladicam in podobno.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti