Citronka za srečo, želodec in živce

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Citronka je marsikomu poznana le kot okrasna rastlina, tisti pa, ki jo poznajo bolje, vedo, da zelo dobro vpliva na živčevje, prebavo in dihala, čisti telo in kožo.

V Sloveniji poznamo tudi izraz »citronska kislina«, vendar se moramo zavedati, da citronska kislina s pravo citronko nima veliko skupnih točk. Citronko na različnih delih Slovenije imenujejo tudi limonina verbena, loviža ali lojzek.

Ljubitelji citronke znajo povedati, da je njen vonj tako prijeten, da te v hipu uroči.

Citronka je grmičasta rastlina, s suličastimi listi, v času cvetenja pa ima bele ali rahlo rožnate cvetove.

 citronka.jpg

Citronka je rastlina s številnimi različnimi načini delovanja in vpliva na:

  • ŽIVČEVJE: citronka ima pomirjevalni učinek, zato je primerna predvsem za odpravljanje posledic napetosti in hitrega tempa življenja. Pomaga zdraviti živčnost, napetost, nespečnost, razbijanje srca, tesnobo in utesnjenost. Poleg omenjenega pa krepi srce, umirja srčni utrip ter odganja tesnobo. Še več, citronka naj bi pomagala pri premagovanju depresije.
  • PREBAVO: uporabljamo jo lahko proti krčem v prebavilih, blagodejno pa vpliva tudi na želodec in črevesje. Citronka je odlična pomoč pri vseh menstrualnih bolečinah, ravno zaradi dejstva, ker blaži krče. V ljudskem izročilu se uporablja tudi proti zaprtju, znana pa je tudi po tem, da krepi delovanje jeter in trebušne slinavke. Citronka je odlična pomoč pri odpravljanju težav z vetrovi in napenjanju, nikar pa nanjo ne pozabite pri težavah z drisko. Staro izročilo pravi, da naj bi preventivno pitje čaja iz listov citronke, predvsem zaradi svojega antioksidantnega delovanja, omogočila zaščito pred nastankom kroničnega vnetja z razjedami na črevesni sluznici.
  • KOŽO: poparek citronke lahko uporabljamo za krepitev duha, hkrati pa kožo osveži in omehča. Pripravimo si lahko tudi obkladke za obraz in predel okrog oči, saj odpravlja gubice.
  • DIHALA: citronka pospešuje izločanje sluzi, pomaga pa tudi pri prehladu, kašlju in praskanju v grlu.

Citronka je po svoji sestavi in načinu delovanja podobna melisi, v določenih vidikih pa tudi limonski travi.

SKODELICA ČAJA IZ CITRONKE ZA MIREN DAN

Čaj iz citronke spodbuja tek, dobro pa vpliva tudi na prebavo, presnovo in imunski sistem.

Priprava popravka iz citronke je povsem preprosta. Z litrom vrele vode poparimo 5-39 gramov lističev citronke in pustimo stati 10 – 15 minut. Čez dan spijemo 2 do 5 skodelic čaja. Vendar bodite pozorni, da čaja ne pijete predolgo, saj lahko pretirano in predolgo pitje izzove prebavne težave, predvsem draženje želodčne sluznice in ledvic.

Pri pitju čaja iz citronke pa naj bodo previdni tudi bolniki s srčno vodenico.

NEPOGREŠLJIVA V KULINARIKI

Citronka ni le čajno zelišče, je mnogo več in marsikatero jed boste z dodatkom citronke obogatili in izboljšali, saj doda nekaj svežine in kislosti. Velja nenapisano pravilo, da lahko povsod tam, kamor dodamo limonin sok, belo vino ali kis, dodamo tudi citronko. Ne pozabite le, da ima citronka zelo izrazit vonj, zato nikar ne pretiravajte z njo. Zmernost je tu najpomembnejša.

Citronka se odlično poda kompotu, sladkim jedem, odlična pa je tudi v kombinaciji z marelicami ali skutnim nadevom. Prav tako lahko izboljšamo tudi okus jabolkom, ko proti koncu zime postanejo prazna in kašasta. S citronko jim povrnemo nekaj arome. Citronka je odlična za pripravo osvežilnih hladnih napitkov, kot dodatek pa je nepogrešljiva pri sadnih kupah, sladoledu in v nadevih za potico.

Edina težava, na katero boste naleteli je, da je citronko težko najti na policah z začimbami. V začimbnih in specializiranih trgovinah boste hitreje in lažje prišli do nje. Če imate možnost, sončno gredo ali balkon, kjer je vsaj nekaj ur sonca dnevno, bo najbolje, da jo kar posadite. Citronka potrebuje poleg sonca tudi veliko vlage, vendar pazite, da voda v koritu ne zastaja. Pozimi bo najbolje, da lonec prestavite na toplo. Pa še namig: da bo citronka spomladi hitreje rasla, jo zalivajte z mlačno vodo.

Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »