Domača marmelada - 100% sadje

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

tema odprta - 2. jan 2007 12:23 | ogledi: 18.520 | odgovori: 42

Spet se spravljam k montinjaku, pa me zanima, če katera doma dela 100% marmelado. Pa bi mi prišel prav kakšen nasvet, recept, izkušnje...

(Nisem brskala po starih forumih, tako da, če je že kje tema - se opravičujem...)

Lp

mmbrlan

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

2. jan 2007 12:45

Kako to misliš 100% marmelado? Misliš 1005 doma ali pa 100% sadje? Za 100% sadje sadje zmelješ in skuhaš do želene trdote oziroma gostote. Pri nekaterih vrstah sadja ni potreben sladkor, pri drugih pa je dobro, če dodaš malo sladkorja. Kyara

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

2. jan 2007 12:48

mi jemo doma (v maxiju) kupljeno francosko marmelado brez sladkorja (tudi zaradi montignaca), piše, da je sladkana z grozdnim sokom (kar je po montignacu dovoljeno) lp

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

3. jan 2007 9:54

Hvala vsem za odgovore, hvala Mikrob za link!!! Lp mmbrlan

butterflylara  

član od: 12.10.2011

sporočila: 12

12. okt 2011 17:15

Živjo, slučajno sem našla tale pogovor, in vidim, da je precej stara tema, pa vseeno.. jaz se tudi lotevam kuhanja marmelade brez sladkorja, uporabila bom fruktozo, če bo kaj treba!

glede kupljenih marmelad s 100% sadnim deležem pa - ravno to je napaka, ker je sladkana z grozdnim sokom, to NI po montignacu, še sam opozarja v njegovi tretji knjigi, da naj bomo pozorni na to, ker ima grozdni sok skoraj tako visok GI kot sladkor sam, tako da niso ravno dobre...

 

lep pozdrav

butterflylara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. okt 2011 17:55

butterflylara je napisal/a:

Živjo, slučajno sem našla tale pogovor, in vidim, da je precej stara tema, pa vseeno.. jaz se tudi lotevam kuhanja marmelade brez sladkorja, uporabila bom fruktozo, če bo kaj treba!

butterflylara

Tudi frutoza je sladkor,   sadni sladkor pač, za razliko od glukoze, ki je grozdni, druži ju, da sta enostavna sladkorja, monosaharida, tretji uporabljan pa je sladkor saharoza, torej pesni ali trsni sladkor, ki je pa že sestavljen sladkor, disaharid.

rimljanka

butterflylara  

član od: 12.10.2011

sporočila: 12

13. okt 2011 1:19

heh, vidim, da sem res mal "smotano" napisala... vem, da je fruktoza sadni sladkor, ampak ima za razliko od ostalih sladkorjev nizek glikemični indeks (sem videla, da je mmbrlan napisala, da s vrača k montinjaku, nizek GI pa je bistvo njegove "diete") in marmelada brez sladkorja sem misnlila brez navadnega sladkorja... (=

butterflylara

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

13. okt 2011 9:09

Tudi pri fruktozi je potrebno biti previden in izbrati tisto, ki ni rafinirana. Nizek GI ima tudi rižev slad.

Jaz sem se navadila delati marmelade za sproti in naredim naenkrat samo en ali dva kozarčka. V zmes vmešam samo kakšno žlico medu. Je pa to res odvisno od sadja, ki ga vkuhavaš. Sem se navadila na tak bolj pristen okus po sadju in so mi kupljene marmelade močno, močno presladke.  

trac

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

13. okt 2011 12:50

ne misli, da zato ker ima nižji GI je kaj boljša. Nasprotno, več al manj vsi znanstveniki, ki se ukvarjajo s tem, kako podaljšati življenje jo odsvetujejo. S tem ne mislim, da se bi morali odpovedati sadju, ker le-to vsebuje razmeroma malo fruktoze glede na težo in ima še druge koristne snovi, ampak predvsem na to, da se s tem ko se povsod zamenjuje navadni sladkor z fruktozo dela medvedjo uslugo...

masters

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. okt 2011 13:09

masters,

sicer nisme opazila, da bi se navadni sladkor kaj veliko zamenjeval s fruktozo ampak sem preprosto radovedna, kaj pa je v fruktozi škodljivega? Zakaj naj bi bila manj zdrava od, recimo, saharoze?

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti