Čili ali čili olje

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

tema odprta - 29. sep 2006 11:17 | ogledi: 20.760 | odgovori: 8

pred časom sem to nekje zasledila sedaj ko pa imam zrele feferone pa nikakor ne najdem recepta ze 2 dni iscem po forumu kot nora s tem da sploh nisem 100%če sem to zasledila tukaj... tako da se obračam na vas pluskote če mi lahko najdrete ... v glavnem iščem čili olje ali čili kot dodatek jedem za pikantnost :d

to bi rada naredila atiju ker je mahnjen na pekoče

hvala!

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

29. sep 2006 11:30

Jaz jih posušim in posušene med dlanmi zdrobim, potem pa to dam v lično flaško, da se lahko uporablja kot dodatek, kjer kdo želi. Čilije pa sem že dala v lično stekleničko, vmes malo česna in kakšna limon kolobar, gor nalila olivno olje in to je to. Lahko ga uporabiš, kjer želiš. Kyara

llilika  

član od: 26.9.2007

sporočila: 87

6. nov 2012 11:16

Zdravo!

Kupila sem majhne posušene feferone.

Rada bi jih dala v olje da bi bilo pikantno olje.Zdaj ne vem kakšno olje naj dam in koliko feferonov na l olja.

Ali je potrebna dodati še kakšno začimbo?

Če je morda kakšna izkušena s tem da mi pomaga.

llilika

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

6. nov 2012 14:59

llilika, receptov za čilijevo olje je ogromno. Jaz posušene čilije samo grobo zdrobim, jih dam v olje in pustim teden ali dva na sobni temperaturi. Nekateri olje segrejejo preden vložijo posušen čili, nekateri segrevajo vse skupaj. Če olje segrejete, se bodo aromatične snovi in kapsaicin izločili hitreje. Glede drugih začimb, pa experimentirajte, ugotovite kaj vam najbolj ustreza...



Miroslav Vulović

Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 06.nov 2012 15:04

Tomy14  

član od: 25.11.2015

sporočila: 4

28. nov 2015 20:24

Pozdrav,

 

bom uporabil kar obstoječo temo...

 

Zanima me naslednje; trenutno pripravljam pikantno olje iz domačih čilijev. Čiliji so sedaj posušeni, ko pa sem jih hotel dati v steklenico in jih zaliti z oljem se opazil, da ima večina čilijev odznotraj tako rahlo belo, pajčevinasto plesen. Če jih pred uporabo ne bi zarezal z nožem, plesni ne bi niti opazil.

Zanima me če kdo ve ali je ta plesen strupena? :/

Zakaj pa je nastala? slabo oz. prepočasno sušenje?

Hvala, hvala vsem za pomoč in odgovore :)

LP Tomaž

Tomy14

Tomy14  

član od: 25.11.2015

sporočila: 4

28. nov 2015 20:47

Pozdrav,

 

bom uporabil kar obstoječo temo...

 

Zanima me naslednje; trenutno pripravljam pikantno olje iz domačih čilijev. Čiliji so sedaj posušeni, ko pa sem jih hotel dati v steklenico in jih zaliti z oljem se opazil, da ima večina čilijev odznotraj tako rahlo belo, pajčevinasto plesen. Če jih pred uporabo ne bi zarezal z nožem, plesni ne bi niti opazil.

Zanima me če kdo ve ali je ta plesen strupena? :/

Zakaj pa je nastala? slabo oz. prepočasno sušenje?

Hvala, hvala vsem za pomoč in odgovore :)

LP Tomaž

Tomy14

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

29. nov 2015 11:30

Pri sušenju čilijev, je pametno, da se jih suši prerezane, drugače se lahko res v notranjosti razvije plesen. Čilijev s plesnijo, vsaj jaz ne bi namakal v olju.

Za pripravo čili olja se uporabljajo popolnoma posušeni plodovi čilija. To pa zato, ker v olju so idealni pogoji za razvoj mikroorganizmov oziroma  je idealna podlaga v kateri se lahko razvijejo anaerobne bakterije vrste Clostridium botulinum. Te izločajo nevaren nevrotoksin botulin, zastrupitev z njim pa se imenuje botulizem. Saj nekateri vlagajo tudi sveže čilije v olje, vendar se gredo s tem neke vrste rusko ruleto. Lahko je v tisoč primerih vse uredu, v tisoč in enem pa lahko fašeš botulitzem. Zdravila zanj ni, lahko ga preživiš lahko pa ne.

 

S čiliji se ukvarjam že kar nekaj časa in imam pravilo, da svežih čilijev ali plesnivih ne vlagam v olje.

 

Zakaj pa je nastala? slabo oz. prepočasno sušenje? Če ste sušili še cele čilije, potem je možno, da se niso dovolj posušili in so začeli plesneti iz znotraj. Lahko pa so bili pred sušenjem že tako stari (odtrgani že več dni in nepravilno skladiščeni) pa se je plesen razvila še predno ste začeli s sušenjem.

 

 

 

DBpek http://www.easy-recepti.com

Tomy14  

član od: 25.11.2015

sporočila: 4

29. nov 2015 12:37

Hvala za natančno obrazožitev. Naslednjič bom pred sušenjem čilije prerezal :)

 

LP Tomaž

Tomy14

Tomy14  

član od: 25.11.2015

sporočila: 4

29. nov 2015 17:58

Hvala za natančno obrazožitev. Naslednjič bom pred sušenjem čilije prerezal :)

 

LP Tomaž

Tomy14

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti