Jabolčni sok

LUCI  

član od: 16.11.2004

sporočila: 3

tema odprta - 31. jul 2006 14:25 | ogledi: 25.763 | odgovori: 7

Letos je polno jabolk,ki pa so zelo kisla,ker imam kisa dovolj me zanima če ima kdo kakšen recept za bistri jabolčni sok mu bosta moja vnučka zelo hvaležna.luci

LUCI

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

31. jul 2006 18:34

Doma vsako drugo leto (imamo pač stare sorte jablan, ki rodijo na dve leti) naredimo ca. 600 L jabolčnega soka in to po povsem enostavnem receptu - iz jabolk na preši iztisnemo sok, precedimo v "začasen" alu sod, kjer stoji do drugega jutra, da se naredi usedlina. Potem previdno natočimo v drugi sod in pasteriziramo s potopnim grelcem, nekaj pa ga prelijemo v navadne literske steklenice, ki jih potem pasteriziramo na 80°C. Brez dodatkov in sladkorjev. 100% naraven. Fructal se lahko skrije ... he he... Skratka... če so res kisla, lahko dodajate sladkor. Natočite v majhne flajške in pasterizirajte v kakšnem loncu. Priporočam pa, da pred dodajanjem sladkorja sok poizkute. Mi imamo eno jablano neznane sorte, katere jabolka so povsem neužitna za jest, dajo pa krasen temen sok, ki je izredno sladek. Lp, Staša

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

31. jul 2006 18:41

Gre tudi tako, da sok pasterizirate v velikem loncu, ga nalijete v čiste, tople steklenice, ki naj bodo sveže pomite v pomivalnem stroju, ali pa vsaj segrete do vročega v pečici. Pa takoj pokrijte z zamaški, ki jih v okisani vodi dobro prevrite. Meni se sok, shranjen po tem postopku, ne pokvari. Raje pa ga praktično zavrem, poberem pene, pa spravim v steklenice. Enako delam s sirupi. Najbolj se obnesejo stekelnice na navoj, seveda steklene. Ali pa s kronskimi zamaški, samo, potem je treba kupit še napravo za zapiranje. Enostavneje je torej v alu sodu, ker je velika količina hkrati pospravljena. Če boste sok dodtno sladkali, je precej verjetno, da ga boste ob uporabi redčili, ker bo presladek. rimljanka

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

31. jul 2006 20:28

Mi jabolka odpeljemo na eno kmetijo,ki se ukvarja s prešanjem sadja.Dobljen sok nam nalije v 20 litrske kantice.Doma ga pretočim v rosfrej sodčke oz posode-100 litrske.pod sod postavim plinski grelec,ter segrevam do 85 st.c. Imam tak potopni termometerin kontroliram temperaturo.Ko je le ta pravšnja ,plin ugasnem,na sok dam pokrov in okrog zalijem z parafinskim oljem.Iz pipice spodaj stočim približno 1 dcl soka-zato da je tudi tam vroč sok,pustim sod pri miru par dni ,da se sok shladi,nato ga veselo pijemo.Sok se ne pokvari,popijemo ga do pomladi,če ne še prej. kuharca37

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

31. jul 2006 21:29

Kuharica ,ker ne poznam tega s parafinskim oljem te prosim, če lahko postopek podrobneje opišeš. Kaj namažeš okrog po zunanji strani z oljem ali znotraj tudi? Hvala za odgovor balu

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

1. avg 2006 8:05

Jankica ma prav. Sod ima plavajoči pokrov, ki ga je potrebno zaliti z debelejšim slojem parafinskega olja - to se dobi v lekarnah in se ga enostavno polije po soku oz. pokrovu. Ker plava na vrhu se okus soka ne spremeni, zadnjih par litrov soka je pa res neokusnih. Pri nas se je tako "zadelan" sok obdržal skoraj dve leti. LP, Staša

SLAVICAMIHORIC  

član od: 14.11.2008

sporočila: 3

14. nov 2008 11:05

Jabolčni sok sem naredila po vaših nasvetih. Je zelo dober, vendar imam določene težave. Imam ga že mesec in pol. Če ga nalivam iz sodčka je vse OK-takšen kot mora biti. Ča pa ga nalijem v vrč ali v plastenko, pa po krajšem času-1 uro začne spreminjati okus - kot če bi začel vreti. To se mi prej ni dogajalo. Kaj naj storim, da obdržim obstojnost tudi izven sodčka. Če mi kdo lahko kaj svetuje prosim za nasvet. lp Slavica SLAVICAMIHORIC

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti