Marmelade

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

tema odprta - 30. maj 2006 13:57 | ogledi: 18.369 | odgovori: 144

Počasi se bo začela sezona za delanje marmelad. Letos bi jih rada naredila sama zato vas prosim za recepte za nizkokalorične marmelade.

Hvala in lep pozdrav iz deževnega in mrzlega Maribora.

AK

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. maj 2006 14:31

Reklama za Natreen, bi lahko rekli (sneto z njihove strani). Ne vem, ali te zanimajo take z umetnimi sladili . DŽEM IZ BRESKEV IN FIG Sestavine :500g zrelih breskev, 500g zrelih svežih fig, 1 žlica sesekljane melise, 20 ml limoninega soka, 125 ml nizko kaloričnega pomarančnega nektarja Natreen, 125g posipa Natreen, 1 žlička nizko kaloričnega želirnega sredstva (Natreen ali kak podoben proizvod). Pripravljeno sadje narežemo na majhne kocke, dodamo sesekljano meliso, limonin sok, pomarančni nektar, posip Natreen in želirno sredstvo. Med stalnim mešanjem naj vre 2-3 minute, potem dodamo preostalo želirno sredstvo in mešamo, dokler se popolnima ne raztopi. Džem naj še 1 ure vre. Še vroč džem napolnimo v pripravljene kozarce in takoj zapremo. 100g džema vsebuje: 20g OH, od tega 10 g sladkornega nadomestka fruktoze, 1g B, 364 kJ (86 kcal), ca. 1,5 KE. Prihranek kalorij z Natre enom na 100g: 218 kJ (52 kcal). DŽEM IZ PAPAJE IN ANANASA Sestavine: 1kg papaje, 800g ananasa, 225g posipa Natreen, 1 vrečka nizko kaloričnega želirnega sredstva (Natreen ali kak podoben proizvod). Pripravljeno sadje narežemo na majhne kocke. Dodamo posip Natreen in želirno sredstvo. Med stalnim mešanjem naj vre 4 minute. Še vroč džem napolnimo v kozarce in takoj zapremo. 100g džema vsebuje: 19g OH, od tega 11g sladkornega nadomestka fruktoze, 312 kJ (74 kcal), ca. 1,5 KE. Prihranek kalorij z Natreenom na 100 g: 201 kJ (48 kcal). Loni Makaroni

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

30. maj 2006 18:38

Draga AK, ker govoriš o nizkokaloričnih marmeladah in ne o takih brez sladkorja, domnevam, da nisi diabetik. Zavedati se moraš, da imaš pri marmeladah samo dve možnosti: ali konzerviraš sadje s sladkorjem ali pa s kemijo (Natreen, želirna sredstva 1:2 ali 1:3 ipd.). Jaz imam rajši 2 žlički prave marmelade s sladkorjem kot pa pol kozarca take z Natreenom (tudi kavo pijem rajši grenko kot z Natreenom). Razmisli! Če gre za sladkorne bolnike, je seveda drugače. teta torta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. maj 2006 19:01

Teta torta, vsa želirna sredstva niso "kemija". Pektin je naravna sestavina sadja (še posebej nezrelega) in pač pripomore k strjevanju marmelad in podobnih shrankov. Sicer se pa strinjam, da je sladkor najboljši konzervans (v kombinaciji s primerno čistočo, seveda). Tako nastanejo tudi zelo malo sladkani shranki, ki se ne pokvarijo, čeprav vanje ne damo konzervansov. So pa hitro pokvarljivi, ko jih odpremo. Mami, ki je diabetik, delam marmelade s kombinacijo sladkorja (v njem mariniram sadje, da sprosti aromo), in umetnega sladila. Tega uporabljam varčno. Pa so marmelade dobre, zanjo sprejemljive in trajne. Vedno pa jih dam v male kozarčke, da se vsebina hitro porabi, ko je kozarček odprt. rimljanka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

30. maj 2006 21:09

Rimljanka, če dobro pogledaš moje naštevanje, sem naštela želirna sredstva, kjer se da manj sladkorja in zato za konzerviranje ne zadošča pektin, ampak je dodan natrijev benzoat. Tvoje marmelade za mamo se mi po opisu zdijo super. Še enkrat rečem: če gre za diabetike, mi je popolnoma jasno, da je treba uporabljati sladkorne nadomestke, za Miklavža pečem diabetične piškote in tudi diabetični sladoled sem že delala. Ko pa gre za varčevanje s kalorijami pri marmeladi, se pa res bolj navdušujem za manjše količine dobre marmelade. teta torta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. maj 2006 22:07

Ja, s tvojim zadnjim stavkom se popolnoma strinjam. Ampak pektin pa še vedno ni konzervans, je samo sredstvo za zgoščevanje. rimljanka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

30. maj 2006 23:09

Ja, Rimljanka, prav imaš, malo "šlampasto" uporabljam izraze. Pektin res zgosti marmelado, se še spominjam iz otroštva, ko smo dodajali marmeladi rdeči ribez ali nezrela jabolka, ki imajo veliko pektina. Vendar se mi je vedno zdelo, da je marmelada zaradi gostote tudi bolj obstojna. teta torta

rega  

član od: 21.6.2005

sporočila: 20

31. maj 2006 8:44

Jaz sem včeraj že pisala o marmeladah, pa bom še danes ponovila: Sama imam veliko izkušenj pri pripravi marmelad, ker jih delam iz vsega, kar mi zraste doma, naberem ali pa tudi kupin- riberz, maline, borovnice, marelice, slive itd. Ob novem letu in tudi drugače pa jih uporabljam tudi za darila, pa so vsi navdušeni. Lepo mi uspejo in tudi dobre so. Nekaj osnovnih principov. 1. Kuham jih v kvalitetni alu -gus ali gus posodi s teflonsko oz. titan oblogo, da se mi ne prismodijo - amapk vseeno jih je potrebno mešati in nikoli več kot 3-5 litrov skupaj in vedno na močnem plinu s polno odprtim gorilnikom, 2. trše sadje - breskve marelice, jagode itd...vedno posujem s sladkorjem - ne preveč en večer prej in pustim v hladilniku, da se lepo presladkori, maline itd--kuhan takoj; 3. Za "lahke" marmelade uporabljam fruktozo ker je veliko bolj zdrava od. navadnega slladkorja - za presnovo ne potrebuje glukoze - torej ne obremenjuje slinavke. To piše v strokovni literaturi.Je sicer kar precej draga amapak gre. 4. Vse marmelade tudi bistveno manj sladkam kot je recept - povprečno do 30 -50 dag. Delam bolj po občutku Za ohranitev barve dodajam citronsko kislino in limonin sok tik pred koncem kuhanja; 5. Za želiranje uporabljam želirna sredstva 1:2 oz. 1:3; želirnega sladkorja ne uporabljam ker ima za mojn način priprave dodano premalo želirnega sredstva in marmelada ne želira dovolj , če jo kuham samo 2-3 minutre, ko zavre. 6. Kozarce po umivanju in sušenju vedno segrejem v pečici na 50 stopinj ali pa tudi v mikrovalovni, vroče polnim in hranim v hladnem in temnem prostoru. Če ni temno, jih pokrijte s temno folijo. Svetloba tudi uničuje barvo. 7. Za sladkorne - fruktozi dodajam natren sladilo v tekočem stanju. - vsakega približno pol , ker se mi zdi drugače preveč grenka, ali pa samo sladilo za diabetike, vendar bolj redko. Tako mešano sladkane marmelade mora pač pojesti bolnik oliko manj, je pa zato okus boljši. 8. Moje marmelade pri tem načinu priprave ohranijo skoraj v celoti okus svežega sadja in tako tudi ni moteč malo kiselkast okus. Nihče mi še ni rekel, da so premalo sladke, ampak so jim zelo všeč. Pa veliko užitkov in veselja ! rega

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

31. maj 2006 9:11

rega je napisal/a:
3. Za "lahke" marmelade uporabljam fruktozo ker je veliko bolj zdrava od. navadnega slladkorja - za presnovo ne potrebuje glukoze - torej ne obremenjuje slinavke. To piše v strokovni literaturi.Je sicer kar precej draga amapak gre. rega
Moj komentar sicer nima nobene veze z marmeladami, bi pa rada popravila napako. Kot prvo za presnovo sladkorjev se potebuje inzulin in ne glukoza. Kot drugo pa se tudi pri presnovi fruktoze potrebuje inzulin, vendar manj kot za saharozo - fruktoza ima manjši glikemični indeks in povzroči manjši poras krvnega sladkorja in zato se tudi porabi manj inzulina. mufin

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

31. maj 2006 10:32

Hvala za vse nasvete! Nisem diabetik imam pa male težave z težo, zato se mi je zdelo da bi bile manj kalorične marmelade boljše. Zdaj sem pa res v dilemi, kaj naj naredim. Marmelade bomo jedli doma vsi. Ne jemo jih pa prav pogosto zato sem hotela narediti nekaj malih kozarcev jagodne, marelične, mešane in mogoče še kakšne druge marmelade. Mogoče bi bilo res boljše marediti normalno marmelado. Ponavadi sem kupila želirni sladkor in naredila po njihovih navodilih marmelade, vendar se mi zdijo te presladke. Vse nasvete bom prebrala in potem nekaj skombinirala. Še enkrat hvala. Lep pozdrav! AK

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

31. maj 2006 13:26

moj recept za marmelado je takšen: 2,5 kg sadja 60 dag sladkorja (maj ali več je odvisno od tega kako sladko sadje imamo) 2 vrečki želirnega sredstva Pri nas se tega poje veliko, za zajtrk na kruhu, v navadnem jogurtu, na palačinkah, s polento, cmoki,...nihče ni še nikdar rekel da je marmelada presladka, kvečjemu obratno...:) jasna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti