Ekonom lonec

neznan uporabnik
tema odprta - 16. nov 2001 21:39 | ogledi: 32.511 | odgovori: 27

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem kupila kvaliteten ekonom lonec in me zato zanima, kaj vse se da skuhat z njim (kakšen recept, prosim...) in v kolikem času (je res, da se hrana skuha v pol manj časa kot v navadnem loncu?) Seveda so zraven navodila in recepti, ampak samo v nemščini...

Hvala za odgovore!

neznan uporabnik

19. nov 2001 15:26

Pozdravljeni! Jaz v ekonom loncu vedno skuham govejo juho, pa tudi meso za golaž zmehčam v njem (na olju prepražim čebulo, malo preprazim meso in paradižnik, solim, zalijem z vodo in zaprem ekonom ter kuham....ko je meso zmehčano-in to je veliko hitreje kot brez ekonoma-golaž dokončam z dodatkom moke in začimb. Če imate perforiran vložek za v ekonom lonec, lahko v njem zelo hitro nad soparo skuhate tako krompir kot zelenjavo. Sicer pa tudi krompir za kasnejši pire ali pa krompir v ksoih skuham v vodi v ekonomu, saj se mi po službi vedno mudi pripraviti kosilo. LPM Marta Spremenil(a) - marta dne 19 nov 2001 15:28:43

neznan uporabnik

20. nov 2001 14:40

Hvala za nasvete. Bom probala kaj "sčarat" Lep pozdrav!

neznan uporabnik

21. nov 2001 14:48

Tudi mene muči ekonom . Izgubila sem namreč navodila in ne vem koliko časa se kakšna stvar kuha. Ali velja kakšno pravilo (polovica časa, ...), ali je potrebno imeti tabelo za živila. Mogoče kdo pozna kakšno stran na internetu, kjer so navedeni časi kuhanja. Najbolj me zanima za zelenjavo, pa stročnice za kakšno mineštro. Hvala. Tina Z.

neznan uporabnik

21. nov 2001 15:32

Splosno pravilo pri kuhanju v ekonom loncu je , da se kuha 1/3 casa, potrebnega za normalno kuhanje - n.pr. strocnice (fizol, leca, soja itd) kuham 25-30 min potem, ko sem jih cez noac namocila. Upostevati je treba tudi cas, ko ugasnete oz. odstavite ekonom, da se se kuha - to je cca 5 min. Jaz mnogo uporabljam ekonm lonce - imam tri razlicne velikosti - saj imam tako kuhano kosilo v najkrajsem moznem casu - pa tudi hrana ostane topla do postrezbe in se tako prihrani cas in denar. Prav tako je mnogo vrst hrane okusnejse, saj se kuha v lastnem soku, ki ne izpari v celoti - pa tudi obdrzi vec hranljivih sovi. Pozdrav! irena

neznan uporabnik

21. nov 2001 16:00

Še nekaj me zanima. Kdaj pa začneš upoštevati čas (odkar ga zapreš ali ko začne piskati?) in kdaj je konec (ko ga lahko odpreš?). pa še glede velikosti. Mogoče obstaja kakšen zelo majhen 1-2l? Prav bi mi prišel za dojenčka. Hvala in lep pozdrav. Tina Z.

neznan uporabnik

22. nov 2001 15:41

Zlobi! Vem da obstajajo tudi manjši ekonom lonci, no v bistvu so bolj ponve z ekonom pokrovom, dobi pa se tudi kombinacija visokega (4-5 l)in nižjega (2-3 l) lonca z enim pokrovom, ki paše na oba. Ekonom imam samo eden, velik in neroden, tako da ga uporabljam praktično samo za kuhanje goveje juhe (eno uro mora šumeti) in včasih repe in zelja. Imela pa sem pred leti enega avstrijskega (mislim), ki se mu je reklo BIO Schnelko. Imel je trobarvni gumb na pokrovu (zeleno - bio kuhanje pri 90C, rumeno - običajno kuhanje in rdeče - previsoka temperatura. Žal se mi je pokvaril mehanizem oz. gumb za zapiranje in novega nisem več uspela nikjer dobiti. Pri ekonomu je res bolje, da jih imate več, ker je moj petlitrski res neroden. LP tinca

neznan uporabnik

22. nov 2001 19:56

Zlobi! V Muelerju sem našel ekonom lonce, ki jih prodajajov kompletu (pravzaprav bi moral uporabiti dvojino, ker sta dva). Ne bom govoril firme, da ne bo reklame, ampak boš našla, brez skrbi. Majhen je res bolj ponev s pokrovko. No, pokrov gre na oba. Zadeva je nadpraktična. V glavnem drži kot pravi Irena (1/3 časa), najbolje pa bo, ko boš sama poskusila. Še en namig - gumic, ki so pri ekonom loncu (na pokrovu) ne peri v pomivalnem stroju, ker jih uničiš. Da se pohvalim - jaz sem to stroil, na srečo pa v trgovini vedo, da obstajajo takšni bumbarji in lahko kupiš rezervne dele.

neznan uporabnik

22. nov 2001 20:01

Evo en recept za v ekonom (za 5-6 oseb) V lonec na podstavek, če ga ima, nalijete olje, da pokrije dno in nato naložite v več plasteh nepotolčene goveje zrezke, začinjene z Vegeto,in narezano čebulo /precej/ in česen /t.j. zrezek, čebula, česen, zrezek, čebula.../. Ko zmanjka zrezkov na vrh naložite olupljen in na kose narezan krompir. Zalijete z dcl. vode in dcl. belega vina, dosolite /zaradi krompirja/ in potresete s sladko rdečo papriko. Zaprete in kuhate cca 35 minut /merjeno od takrat, ko začne žvižgat/.

neznan uporabnik

23. nov 2001 7:14

Včeraj sem slišala, da imajo pri Zepterju (ne delam reklame, zato mi oprostite) neko posodo - kot ekonom lonec in da se da vse na hitro skuhat. Samo ena je ta posoda in stane 120 tisočakov. Moja kolegica jo je kupila in včeraj mi je njena sestra povedala, da se je na štiri oči prepričala: kako to gre. Npr. v loncu na hitro (1/2 minute prepražiš meso, dodaš čebulo in kocko ter ndodaš testenine in zaliješ z 2 dcl vode, pokriješ s pripadajočo pokrovko in pustiš 3 (točno ste videli, tri) minute in odkriješ in jed je gotova (torej testenine z golažem. Prav tako narediš lahko segedin v 5 minutah, pa krompir, pa juho v 5 minutah (pravo govejo) - menda je vse to preizkušeno. Toda hvala lepa, jaz toliko za kozico ne dam (čeprav potem prišparaš tako na času kot na elektriki oz. plinu). Poelg tega sem pristaš bolj naravnega kuhanja: juha se mora dolgo kuhat, prav tako golaž. Po moje nobena jed ne more biti preforcirana. Poleg tega menda v hrani ostanejo vsi vitamini (to je prav) in vse vonjave (jaz sem mnenja, da nekaj pa le mora izparet, sicer je vsa zadeva premočna). Morda sem starokopitna, toda jaz zares dobro kosilo porabim dve uri ali več. Potem je zares dobro. Megi

neznan uporabnik

23. nov 2001 12:35

V naši domači kuhinji smo uporabljali ekonom lonce desetletja nazaj, še tiste, ki so bili za nespretne in neučakane res nevarni, ko so jih kar nasiloma hoteli odpreti, da bi pogledali ali je že kuhano. Že vrsto let pa uporabljam ekonom lonce tudi v »moji« kuhinji in to zaradi prihranka časa in energije, zaradi manjše izgube mineralnih soli in vitaminov, ker jedi, predvsem zelenjava bolje obdrži naravno barvo,….Ker ne morem delati konkurenco naši proizvodnji, saj te nimamo več, povem zlahka, da uporabljam Fissler lonce. Zadoščajo mi trije. Prvega 2,5 litrskega uporabljam predvsem za pripravo zelenjave in krompirja, (v oblicah je skuhan v 12 minutah,. tisti v kosih pa celo v treh),. drugega 10 litrskega uporabljam za pripravo juh in enolončnic, tretjega, nižjega a širšega (26 cm) s posebnim dnom z majhnimi »jamicami«, v katere se enakomerno razporedi maščoba in s tem zmanjša njena uporaba pa predvsem za peko in dušenje mesnih jedi. Za pomoč navajam tabelo, s časom kuhanja, potrebno dodano tekočino-vodo.in čas priprave. Čas kuhanja šteje od takrat, ko ventil onemogoči izhajanje pare, ko se »zapre«. Med kuho, imejmo lonec na taki temperaturi, da ne izpušča pare ( ne sme »piskati«) in ko lonec odstavimo, vedno počakamo, da se sam toliko ohladi, da ga lahko odpremo. In še to: tesnila že leta brez bojazni vedno pomivam v pomivalnem stroju, ta, ki jih že nekaj let uporabljam so skoraj večna! ŽIVILO Dodana tekočina Čas kuhanja v minutah BELUŠI 1/8 l 5 BROKOLI 1/8 l 6 – 8 BUČE 1/8 l 7 CVETAČA 1/8 l 2 – 4 ENOLONČNICA – leča 2/3 lonca 10 ENOLONČNICA – ohrovt 2/3 lonca 15 FIŽOL – namočen 0,5 l 15 – 20 FIŽOL – nenamočen pokrit z vodo 35 FIŽOL – stročji 1/8 l 7 GOLAŽ 1/8 l 15 – 20 GOVEJA PEČENKA 1/8 l 35 – 45 GOVEJE MESO 0,25 l 20 GOVEJI GOLAŽ 0,5 l 30 GOVEJI JEZIK 2/3 lonca 25 - 40 GOVEJI JEZIK 0,5 l 45 GRAH – presen 1/8 l 3 – 5 GRAH – suhi, namočen pokrit z vodo 10 – 15 JAGNETINA 1/8 l 14 – 20 JAJČEVCI 1/8 l 10 JUHA - stročji fižol 2/3 lonca 20 – 25 JUHA – fižolova 2/3 lonca 40 JUHA – gobova 2/3 lonca 5 JUHA – golaževa 2/3 lonca 42278 JUHA – goveja Maksimum 32 – 40 JUHA – grahova (nenam.) 2/3 lonca 20 - 25 JUHA – kostna 2/3 lonca 20 – 25 JUHA – krompirjeva 2/3 lonca 5 – 6 JUHA – mineštra 2/3 lonca 8 – 10 JUHA – paradižnikova + riž 2/3 lonca 37109 JUHA – riževa 2/3 lonca 6 – 8 JUHA– kokošja 2/3 lonca 25 – 35 KOKOŠ – kuhana 0,5 l 25 – 35 KOKOŠ – pečena 1/8 l 2 0 - 25 KROMPIR – olupljen 1/8 l 4 KROMPIR v oblicah 1/8 l 12 KUMARE 1/8 l 2 – 5 KUNEC 1/8 15 – 20 LEČA – namočena 0,5 l 8 – 10 LEČA – nenamočena pokrita z vodo 15 – 18 OHROVT 1/8 l 3 PARADIŽNIK 1/8 l 2 PESA 1/8 l 20 PIŠČANEC – pečen 1/8 l 20 – 25 PIŠČANEC – v obari 1/8 l 25 – 35 PPLNJENA PAPRIKA 1/8 l 6 – 8 RDEČA PESA 1/8 l 15 – 25 REBRCA z zeljem in krompirjem 0,25 l 10 – 20 REPA 1/8 l 12 RIŽOTA 0,5 l 10 SIROVI ŠTRUKLJI 0,5 l 10 SRNINO STEGNO 1/8 l 25 – 35 SUHO MESO 0,5 l 35 SVINJSKA GLAVA 1/8 l 32 SVINJSKA KRAČA 0,25 l 30 – 40 SVINJSKA PEČENKA 1/8 l 20 – 27 SVINJSKE NOGE 0,75 l 32 ŠPINAČA 1/8 l 2 ŠUN KA – kuhana 0.75 l 30 – 35 ŠUNKA pečena 1/8 l 20 – 25 TELEČJA OBARA 2/3 lonca 15 TELEČJA PEČENKA 1/8 l 15 - 20 TELEČJI JEZIK 0,75 l 8 – 1 TLAČENKA 2/3 lonca 20 VAMPI 0,5 l 45 ZAJČJA PEČENKA 1/8 l 25 ZELJE – kislo 0,5 l 8 – 10 ZELJE – rdeče 1/8 l 9 ZELJE – sveže 1/8 l 7 Pa lep pozdrav! Riko Ri Po Spremenil(a) - Riko dne 23 nov 2001 17:58:40

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti