Ocenjevanje receptov

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

tema odprta - 8. nov 2005 19:25 | ogledi: 3.078 | odgovori: 40

Spet bom malo nergala po forumu.

K temu me je spodbudila objava recepta za čokoladno-jagodno torto, ki je bila objavljena včeraj. 5 obiskovalcev jo je ocenilo s povprečno oceno 5. Nedvomno je dober recept, vendar vseeno

me zanima kako ocenjujete recepte?

Jaz osebno recept sprobam in ga nato ocenim. Tu pa sem iz komentarjev ugotovila, da se ocenjuje izgled, nekje sem zasledila, da je zaradi tega, ker članu kulinarične slovenije niso šle skupaj sestavine navedene v receptu, recept ocenil z 1, in kar nekaj takšnih primerov se lahko zasledi na portalu.

Kaj mislite o tem?

marelica

Temo je spremenil(a) marelica dne 08. nov 2005 19:28:28

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. nov 2005 19:45

Marelica, v primeru recepta, ki te je zmotil, je zadeva taka, da ga je mamamia na forumu poslala že pred časom... mnoge so ga že sprobale. Drugače imaš pa prav, včasih kak ocenjevalec deli ocene kar "na suho". tjas

Nelly  

član od: 29.10.2003

sporočila: 264

8. nov 2005 21:48

Marelica, tudi sama sem med včerajšnjimi ocenjevalci čokoladno-jagodne torte in dajem zgolj pojasnilo, brez opravičila: torto s čokoladno- smetanovim nadevom sem že delala in tudi sama sem uporabila približno tako razmerje smetane in čokolade (v nekaterih receptih je čokolade na 1 smetano manj). Prav tako se imenitno ujemata čokolada in jagode (delala sem že rolade in torte, pripravljala jagode oblite s čokolado +šampanjec), zato sem ocenila torto kot sem jo, ne da bi jo sploh spekla. Bisvit delam jaz iz 8-ih jajc in na oceno ne bi vplival. Nelly Sporočilo je spremenil(a) Nelly dne 08. nov 2005 21:57:39

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

8. nov 2005 22:00

Namen teme ni bila kritika mnenj in ocene omenjenega recepta, ampak nasplošno, ker se to redno dogaja. Zato sem se odločila sprožiti to vprašanje in sicer kaj je namen ocene recepta. Jaz po pravici povedano velikokrat preizkusim recepte, ki so bili ocenjeni zelo dobro kot tudi slabo, da si ustvarim svoje mnenje. In potem po lastni presoji in okusu ocenim jedi. Se pa opravičujem, vsem ki sem jih v tej temi nenamerno izpostavila. Lp, marelica

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

8. nov 2005 23:17

Marelica! Jaz se popolnoma strinjam s tabo, razumem, da se nisi obesila na mamamijin recept, ampak na kriterije,po katerih člani ocenjujejo. Zato mamamia, ne tega osebno jemat. Lp veverica

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

9. nov 2005 0:03

Če ne bom ocene en dan ukinil tudi ne vem no... Ker imam same pritožbe. Nadzorovati se pa tega ne da. Kdo je preizkusil in kdo ni in ... ne vem, zdi se mi, da vsi preveč resno jemljejo te ocene Pa so mišljene manj resno, bolj resno so mišljeni komentarji kot tiste številke... Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

9. nov 2005 0:39

Hojla Jernej, še kar za računalnikom?? No, ja če je ocena dobra, tudi jaz malo boj natančno pogledam. Mislim pa, da mnenje in tisti štirje smejkoti zraven povsem zadoščajo. Lahko bi pa oceno recepta razširil. Na primer.... določiš kriterije, tako, kot je to narejeno pri ocenjevanju lokalov... Potem bodo ljudje res ocenjevali šele ko bodo recept sprobali....Spet dodaten del, a ne??! Lahko nočko! veverica

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

9. nov 2005 8:12

Mene moti predvsem to, da se recept oceni isti dan, ko je objavljen. Sem že zasledila, da je ena in ista oseba ocenila tri recepte tistega dne. Že fizično je nemogoče, da bi jih preizkusila. Kadar ocenjujem recept, nikoli ne podam samo lastne ocene, ampak upoštevam mnenje vseh sodelujočih "žrtev". Jasno, da zaradi tega, ker nekdo ne mara določene hrane, ne bom zaradi tega znižala oceno. Potemtakem bi moja hči, ki je vegetarjanka, dala vsem mesnim jedem enko. Najbolj absurdno se mi zdi, da nekdo napiše "to pa ne more biti dobro" in pritisne1. LP

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

9. nov 2005 8:46

Saj razumem da se dobijo padarji,ki se zafrkavajo.Ne razumem pa,da nekdo,ki je že veliko prispeval v kulslo to počne. Vesna Leben

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

9. nov 2005 9:22

Ko oceniš recept bodisi od 1 do 5 je prav, da je zraven še mnenje. Veliko krat je recept ocenjen, mnenja pa ni,kar se mi ne zdi prav. Jaz najprej preizkusim recept, nato ga ocenim. Če smatram, da recept ni za petico(to še ne pomeni, da recept je slab, vendar meni kakšna sestavina ne odgovarja, oziroma jo ne poznam ali nisem vajena) ga raje ne ocenim. Nepošteno bi se mi zdelo, da dam slabšo oceno. Če bi mene vprašali, bi ukinila ocene. Mislim, da bi se vsi strinjali, da napišemo samo mnenje o receptih. Očitno, da slabša ocena prizadene avtorje receptov, popolnoma razumljivo, vsi pošljemo recept z namenom, da bomo prispevali nekaj novega, spremembo, predvsem pa nekaj užitnega za pojest. Lep dan Anamarija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. nov 2005 9:54

Ocene receptov so zelo subjektivna reč, zato so res lahko vprašljive. Razumem, kaj je hotela reči marelica, pa tudi ostali. Zato se mi za forum morda zdi bolj primerna opisna ocena, in da vsak, ki želi kaj oceniti, tudi vsaj v osnovah pojasni, zakaj dobro ali slabo mnenje. Tudi sama bi enega izmed receptov ocenila z enico, a sem z avtorjem recepta debatirala po zasebni pošti in sva imela prav prijazno izmenjavo pošte. Jaz sem mu pojasnila, kaj me moti, on pa je odkrito povedal, o čem v zvezi s pripravo tiste hrane ni imel pojma. Pridobila sva oba - jaz sem si olajšala vest in mu povedala, kaj se mi je zdelo narobe, ne da bi ga pri tem prizadela, on pa je izvedel nekaj, česar prej ni vedel. Zdi se mi neprimerno ocenjevati recept, preden ga sam preizkusiš. In tudi, če mi nekaj ni všeč, to ne pomeni, da je slabo. Okusi so pač različni. Zato morda ni odveč pri oceni dodati: meni to ni všeč, ni po mojem okusu, mi to delamo drugače, ne pa opletati s tem, da je nekaj zanič, brez okusa ipd. Toda očitno je, da so med nami tudi takšni, ki kritizirajo vse povprek, brez nekega pravega razloga (razen tistega, ki se skriva v njihovi glavi). Zato morda ne bi bilo nič narobe, da Jernej ukine številčne ocene, obdržimo pa mnenja oziroma opisne ocene. Če pa za recept dobiš slabo oceno ali čisto enko - vseeno gotovo ni nikomur, saj vsi hrano pripravljamo z namenom, da koga razveselimo, in če recept pošljemo še na forum storimo to gotovo z namenom, da razveselimo še koga drugega razen domačih. In v to vložimo tudi precej truda. Torej, dragi moji forumovci, bodimo dobre volje in prizanesljivi. Navsezadnje smo tukaj po lastni volji, nekak odvisnik pa sem postala prav zaradi številnih prijazniih članic. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti