Rimski lonec

neznan uporabnik
tema odprta - 20. sep 2001 20:56 | ogledi: 7.128 | odgovori: 26

Prosim za nasvete in recepte kaj in kako pripraviti v rimskem loncu.

neznan uporabnik

20. sep 2001 23:01

Spoštovana, rimski lonec je namenjen peki in dušenju mesa, zelenjave in sadja, predvsem v lastnem soku. Osnova priprave je v tem, da ga damo, vedno predhodno namočenega v vodi, v hladno pečico, ki jo potem, pač glede na to kaj je v njem, ustrezno segrevamo. Morate pa vsaj malo omeniti, kaj želite za "uvajanje" pripravljati, da vam lahko posredujem nekaj receptov. Imam jih veliko, vendar večino v rokopisu in zato žal ne vem, od kod izvirajo. Lp! Ri Po

neznan uporabnik

22. sep 2001 12:37

dcvila, čakal na vaš odgovor, da bi vam pomagal pa ste, kot vse kaže, problem rešili ali pa na verjamete, da bi vam lahko svetoval, ker so mi naprtili profesijo "začetni kuharček"?! Pa lep pozdrav! Riko Ri Po

neznan uporabnik

23. sep 2001 20:45

POZDRAVLJENI! Najlepša hvala za vaš odgovor.Prosim vas za katerikoli recept priprave jedi v rimskem loncu,pa naj bo to nekaj mesnega,zelenjavnega ali sadnega.Imam namreč posodo pa samo en recept za pripravo piščanca. Hvala in lep pozdrav!

neznan uporabnik

25. sep 2001 18:29

Pozdravljeni. poslal za objavo recept "Ribji zrezki z gobami", da ne bo samo piščanec na mizi! Pa lep pozdrav! Riko P.S. Še enkrat: Vedno lonec predhodno za 15 minut namakajte v vodi in ga tudi vedno dajte v hladno pečico. Ri Po Ri Po

neznan uporabnik

26. sep 2001 14:56

Vprašanje izkušenejšim! Doma imam glinen, ovalen, precej visok pekač (glaziran kot recimo modeli za potico) s pokrovom. Ali je to "rimski lonec"? Kolikor se spomnim ni na listku, ki sem ga dobila zraven nič pisalo o namakanju v vodo oz. o dajanju v mrzlo pečico. Je zelo vsestransko uporaben za musake, narastke, tudi za pečenje pečenk, piščanca - je moj najljubši pekač - zato bi bilo prav da se ga naučim še popoloma pravilno uporabljati. Če je to to, potem imam en perfekten recept za zimske dni in ga lahko pošljem, če želite. LP Tinca

neznan uporabnik

26. sep 2001 20:44

Pozdravljeni ! Najlepša hvala za recept.Bom preizkusila. Tinca,vas pa prosim še za vašega.HVALA!

neznan uporabnik

26. sep 2001 23:34

Tinci, to zagotovo NI rimski lonec, ker je glaziran. Bistvo rimskega lonca je namreč v tem, da je namenoma narejen iz POROZNEGA materiala, da lahko vpija vodo in ga zato vedno pred vsako uporabo najmanj za četrt ure NAMAKAMO v vodi in damo POKRITEGA v HLADNO pečico. Tako se ustvari med segrevanjem okoli lonca in v njem nekakšna parna zavesa. Zato pripravljamo jedi brez dodane tekočine in ostanejo značilnosti kot okus, aroma ter hranilne snovi in vitamini pretežno ohranjeni. Jedi tudi ne moremo prismoditi in tudi prekipeti ne morejo. Omogoča pripravo vseh jedi brez maščob in kar je tudi OK, da imamo, od takrat ko damo jed v pečico pa do serviranja, "odmor". Pa lep pozdrav! Riko Ri Po

neznan uporabnik

26. sep 2001 23:44

dcvili, Za pripravo jedi v rimskem loncu uporabljajte le recepte, ki so zanj napisani. Upam, da bo kakšen kmalu objavljen. Lep pozdrav! Ri Po

neznan uporabnik

3. okt 2001 13:26

Hvala za pojasnila - se mi je zdelo, da nekaj ne more štimati. Me pa zanima, ali bi se dalo recept, ki sem ga predvidela za DCvili porabiti tudi v rimskem loncu. Gre praavzaprav za staro slovensko ?? jed, ki ji pri nas rečemo kašnato zelje. Proseno kašo (cca 2,5 dcl) operemo in skuhamo v soljeni vodi nekako na tričetrt (da je še malo trda) - odcedimo in ohladimo. Kislo zelje prav tako skuhamo v malo vode, ohladimo. Oboje lahko skuhamo že en dan prej. V namaščen pekač potem zlagamo v plasteh kašo in zelje, vmes lahko dodajamo na koščke narezano klobaso, suho šunko ali pa samo ocvirke. Zadnja plast naj bo kaša, ki jo še kar temeljito zabelimo z mastjo in ocvirki. Zapečemo v pečici cca 40 minut na 180. Kalorično vrednost seveda lahko zmanjšamo z malo škrtarjenja pri zabeli, ampak bo trpel okus. Zraven se ponudi kuhan fižol v zrnju ali pa samo žlica in veselo na delo. Ta jed je zelo priljubljena v mrzlih zimskih mesecih (po kakšni smučariji) in prenese tudi kakšno pogrevanje - boljša je če je je več skupaj (ta velik protvan). LP Tinca

sonja1  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6

4. nov 2002 20:57

Imam eno vprašanje. Vsi blazno veliko veste o rimskem loncu, zato mi prosim povejte, kje se ga da kupiti?!?!? Do sedaj sem našla namreč samo glazirane lonce. Najlepša hvala za odgovor! Sonja Rosič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti