"zdrava" torta za dojenčka

Shakti  

član od: 2.10.2005

sporočila: 2

tema odprta - 2. okt 2005 21:39 | ogledi: 49.759 | odgovori: 31

Vidim, da ste tukaj pravi strokovnjaki kulinarike, zato vas prosim za nasvet oziroma pomoč pri pripravi torte za našega enoletnika. Naš dojenček se še do sedaj ni "pregrešil" s kakšnimi sladkarijami, sladko smetano, sladkimi napitki ali že pripravljeno hrano, zato bi mu radi pripravili tudi torto, katero bo brez problema na svoj 1. rojstni dan poskusil - npr. s svežim sadjem (zelo rad ima npr. hruške, jabolka, banane......) , kot namaz morda skuto - v glavnem ni potrebno, da je to kakšna "orng" torta, saj tokrat še ne bo veliko gostov- torta bo namenjena predvsem njemu, da bo lahko brez skrbi polizal prstke potem, ko jih bo zaril vanjo, .....he, he.....

Hvala za pomoč!

Shakti

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. okt 2005 23:04

Shakti, Kaj praviš na podlago iz bebi piškotov, ki jo namočiš s sadnim sokom/kompotom, čez premažeš kremo, ki jo narediš iz dela pasirane skute, dela stepene sladke smetane, mletega sladkorja (lahko vanilijevega), zmečkanih banan (kašice) in malo pomarančnega ali limoninega soka, ki ga zamešaš v kašico od banan. Čez položiš drugo plast bebi piškotov, jo spet namočiš s sokom, po vrhu pa zložiš poljudno sadje. Jaz bi ti predlagala tistega iz kompota - lahko hruške (jaz najraje vzamem tiste od Valfrutta v steklenem kozarčku z modrim pokrovčkom, ker je sadje lepo in čvrsto) - polovičke, razrezane na tanjše rezine, ki jih po vrhu zložiš v krogu, da dobiš vzorec rožice. Lahko uporabiš tudi breskve ali višnje. Če ti ostane kaj kreme iz vmesne plasti, lahko na vrh namažeš najprej kremo in sadje čez. Aja, jaz bi vse delala v okroglem pekači za torte. Da boš z bebi piškoti lahko lepo pokrila dno, si pač malo pomagaj in kakega razlomi. V pekaču pusti vsaj eno noč, naslednji dan pa si z nožem pomagaj, da boš torto lepo ločila od oboda. Malo kreme lahko prihraniš, da z njo namažeš še obod torte. Alternativno ga lahko probaš posut s kokosovo moko, če se ti zdi, da bi to bilo po okusu vašega slavljenca... Upam, da sem pomagala tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 02. okt 2005 23:11:33

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. okt 2005 8:30

Samo medklic - oobod torte obloži s peki paprjem, pa ne bo treba noža ampak se bo lepo ločila od modela, obod torte pa potem samo premažeš z ostankom kreme, naribanimi orehi, čoklado ali čem drugim. Mamamia mamamia

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

3. okt 2005 10:28

Ojla! Shakti, ti pa imaš problem. Malček še ni "grešil" s kakšnimi sladkarijami, sladko smetano, sladkimi napitki ali že pripravljeno hrano. Nič sladkega, praviš, ampak torto pa bi. Tole mi sploh ne gre skupaj, potreben bo kompromis - ali torta ali pa zdravo sadje s skutino kremo. Če ni bistvo tudi izgled (in morda tudi oblika), serviraj v skledico in sinko lahko raziskuje s prstki. Iz lastnih izkušen ti predlagam "nezdravo" torto in veliko otroškega veselja, rojstni dan je dogodek za malega in ne zate. Ti samo ne pozabi ovekovečiti sinka, ko bo ril po "pregrehi". Lep pozdravček & dober tek! P.s.: Tjas, dober predlog, tudi okusen, ampak ne za Shaktinega korenjaka - piškoti so za moj okus sladka pregreha. Harmonija

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

3. okt 2005 12:59

Vse najboljše malemu junaku! Mislim, da ni važno iz česa bo torta. Če bo kak kos pojedel, pač bo. Ne bo nič narobe, saj se ne bo ponavljalo vsak teden. Na tvojem mestu bi naredila čisto navadno - čokoladno ali pa sadno, kar tebi in ostalim povabljencem bolj paše. Meni se zdi res smešno, ko se tako sekirate za prvo torto. Naj poizkusi otrok tudi "grehe". Zdi se mi bolj važno, kako bo izgledala. Čez 20 let, ko boš gledala slike, se ne boš spomnila kakšnega okusa je bila, je pa izgledala fantastično! Pa lepo in sladko praznovanje! Lp, Asja

Shakti  

član od: 2.10.2005

sporočila: 2

3. okt 2005 15:22

Hvala vsem za nasvete in lepe želje, seveda posebej Tjas ....bomo recept prakticirali, tudi kekse Harmonija, ker sem pozitivna oseba, tudi vzamem tvoje sporočilo pozitivno ......kajti tako hudo pa pri nas spet ni, kot je morda lahko videti iz mojega posta......le da mi našemu dojenčku zaenkrat še ne ponujamo sladkih peciv, čokolad, drugih sladkarij, smokijev, gaziranih sokov (kar pa lahko vidiš marsikje ).....zato tudi nismo izglasovali kupljene (lepo oblikovane) torte Lep dan vsem ! Shakti

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. okt 2005 15:48

Shakti,ne me narobe razumet, ampak je kak poseben razlog, da malček ni okusil nič grešno sladkega? Če je razlog bolezen, povsem razumem, če pa zgolj strah, da sladko škodi, pa se ne morem povsem strinjati. Malček bo slej ko prej moral skusiti tudi sladkarije, pa naj smo starši še tako proti temu. Saj se tudi sladkanje lahko počne pod nadzorom in v normalnih, še zdravih mejah. Kar ne pomeni, da se mora nenehno utapljati v čokoladi in keksih in imeti polna usta bonbonov, ampak občasno kak košček pa res ne bo škodil. In ko bo malce zrasel - bolj bo odsvetovano in prepovedano, bolj bo mikavno. Moj sin od petih mesecev naprej ni pil drugačnega kot zelo sladkega čaja, zaspal je s sladkanim čokolinom v ustih, zobe pa ima vzorčne. Nit ipraske na sklenini, pri dvajsteih ima zdaj eno samo plombo. Ker smo, sladkarijam navkljub, sproti skrbeli za zobno higieno in je razen sladkarij jedel pretežno zdravo hrano. Ne zagovarjam same sebe in ne trdim, da bi vsi morali početi tako, a tu intam bi malček le lahko dobil kaj sladkega. Nočem pametovati, vsak od staršev ima svojo filozofijo, svoja načela in svoje strahove, saj hočemo vsi našim otrokom samo dobro. Hotela sem samo reči, da otrokom včasih privoščmo tudi kakšen grehec in če ne bomo pretiravali, bomo vsi zadovoljni. Spomnim se same sebe, kako zelo sem bila proti Barbiki, ker je to sam kič. In sem bila silno ponosna, ker je bila hči edina v vrtcu, ki je ni imela. Sem petletneo deklico prepričevala, da je to ničvredna igrača, kičasta, s katero nam vsiljujejo neke vrednostne in lepotne simbole, ki so nam tuji. Doler me ni vzgojteljica psotavila na realna tla: Ja, gospa, vedno bolj si jo bo želela in slej koprej jo bo dobila, pa če vam boprav ali ne. Svetujemvam, da ji Barbiko kupite, naj se je sama naveliča in kmalu ji res ne bo več zanimiva. In tako je tudi bilo. Leto ali dve smo kupovali vse živo vzvezi z Barbi in Kenom, potem pa pospravili v klet intam je vse skupaj še danes. No, malo me je zaneslo z osnovne teme...Kaj hočemo, malo me daje melanholija....Brez zamere in lep pozdrav, Mamamia mamamia

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

5. okt 2005 14:59

Tudi moj sin bo praznoval oktobra 1 leto, tako da hvala za idejo za torto ;) Glede sladkarij se pa deloma strinjam s Shakti, deloma pa z drugimi. Namreč res je vse, kar je prepovedano, slajše od drugih stvari, je pa tudi res, da pred prvim letom odsvetujejo čokolade in celo jajce (beljak je sporen), ki ga vsebuje večina piškotov, zaradi alergij, ki se v zadnjih letih na veliko pojavljajo. Moj sin je jajce že sicer jedel (ni alergije, hvala bogu), čokolade mu pa tudi jaz še nisem dala. In verjetno bom še počakala kakšen mesec. Sem namreč mnenja, da ničesar ne bo zamudil, če bo kaj probal kakšen mesec kasneje. No, piškotki pa so že bili na jedilniku in zraven je prav cmokal. Sicer pa se čisto strinjam z mammamio ... LP! uharica

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

3. nov 2005 20:52

No, pa sem naredilo Tjasino torto za svojega sina! In moram reči, da je bila odlična! Piškote sem namočila z ananasovim sokom (kompotom), v skuto+smetano pa sem vmešala koščke ananasa. Bila je zelo lahka in osvežilna. Vsi so jo z veseljem pomljaskali, najbolj pomembno pa je, da je bila sinu IZREDNO všeč. Tjas, hvala za idejo! Priporočam vsem! P.S. Dala sem 350g skute in 1 slako smetano in 2 žlici sladkorja; če koga zanima razmerje ... uharica Sporočilo je spremenil(a) uharica dne 03. nov 2005 20:53:31

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

3. nov 2005 21:28

Super slišat, da je torta uspeta ! Mali je bil gotovo navdušen, heh heh. Vse najboljše zanj še od mene Lp, tjas

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

3. nov 2005 21:36

Kar se tiče sladkega. Zdravniki in patronažne sestre odvstujejo slane jedi vsaj do 1.leta, sladkega pa ne do 18. meseca. Jaz se imam namen tega držat. Dokler mali ne pozna sladkega okusa, ga tudi ne bo zahteval. Vemo pa kaj delajo sladkarije (četudi sem čokoholik - groza kakšen zgled mu bom??). Jaz bom naredila tisto kar ima najrajši....skuta, sadje,smetana, morda celo riževe vaflje. kaj pa vem...nekaj v tem stilu, pa še vse lahko je. Malo bo packal, pa bo.... Lp, veverica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti